| alamila a întrebat:

Ce inseamna "a te ataca", atunci cand te certi cu cineva?
Nu mi s-a intamplat personal, dar am auzit lume care se certa si una dintre parti o acuza pe cealalta ca "se ataca".
Tot ce am auzit inainte de la partea acuzata ca se ataca a fost sa o atace pe cealalta sau argumentele ei.
Este cumva o chestie care este spusa atunci cand esti atacat sau nu am auzit eu bine discutia?

1 răspuns:
| mihaigrecu345 a răspuns:

Se refera la atac emotional, adica in termeni simpli : te ataci = TE OFTICI!
In momentul cand cineva spune un adevar pe care tu in mod cert nu vroiai sa il auzi fara sa faca neaparat referire la tine, iar tu iei apararea ideii sau a persoanei in cauza, te enervezi, te flatulezi, se considera ca te ataci.