| UnuPentruAltu a întrebat:

Ce înseamnă dacă un om adult i se adresează unui alt om adult cu "puiule"?

7 răspunsuri:
| Raven a răspuns:

1. O face din dragoste? E iubitul ori fiul celuilalt, fie el bărbat ori femeie ori are sentimente materne/paterne față de persoana respectivă.
2. Îl ia la mișto, de sus ori încearcă să-l ridiculizeze.

| UnuPentruAltu explică (pentru Raven):

Nu se cunoșteau, deci se exclude prima variantă.

| Violleta2022 a răspuns:

Depinde de sex, de conjunctura si de context.
Poate fii spus de drag, cu sinceritate de un parinte, sot sau sotie.
Mai poate fii spus simplu, ca tata, fiului
Sau poate fii spus intre prieteni, in bataie de joc.

| Delcatty a răspuns:

Il intimideaza si/sau infantilizeaza. Nu e intotdeauna un lucru rau, poate fi un alint. Depinde de intentie si de relatia dintre cei doi adulti.
Ca sa faci diferenta, uite doua exemple.
O femeie vorbind cu iubitul ei: "Puiule, sa stii ca nu ai de ce sa te temi de reactia mea, eu tot te iubesc indiferent de ce ai face"
si
"Puiule, nu te pune cu mine la jocul asta ca o sa regreti."

| UnuPentruAltu explică (pentru Delcatty):

L-a acostat pe stradă spunându-i "puiule" și i-a solicitat ajutorul pentru a-i împinge mașina.

| Raven a răspuns (pentru UnuPentruAltu):

Putea fi un tic verbal, aveam o colegă care le spunea tuturor, tineri, bătrâni, "guriță", alta le spune femeilor "fetiță" idiferent de vârstă.

| Delcatty a răspuns (pentru UnuPentruAltu):

Nu e foarte adecvat. Probabil a vrut doar asta, sa il ajute cu impinsul masinii si a dorit sa para dragut. Mie asa imi pare, chiar daca ciudat.