| Dismally a întrebat:

Ce inseamna pentru voi "o viata buna"? A voastra cum este? happy

65 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

E subiectiv, prea subiectiv ca sa definesti.

| Dismally explică (pentru suntserios):

Normal ca este subiectiv, nu ma intereseaza definitia ci viziunea ta happy

| Drimmero a răspuns:

In primul rand sa fii sanatos, de acolo pleaca o viata buna, degeaba ai fi miliardar daca nu te-ai putea da jos din pat, sa ai hobby-uri pentru care sa traiesti, sa ai persoane cu care sa-ti petreci timpul atat la bine cat si la rau, sa ai ceva banet la modul sa te descurci, sa nu ai grija zilei de maine, sa faci ce-ti place si cam atat zic eu, sa ai o relatie ceva, casnicie eventual in cazul in care esti mai dependent emotional de ele, dar nu e musai sa faca parte dintr-o viata buna, depinde acum de fiecare. Sa zicem ca e ok, sunt multumit de ea atata timp cat sunt sanatos le am pe toate, financiar o duc okius am hobby-uri, ma distrez, sunt tanar, mai mult de atat n-am ce sa cer, am si persoane apropiate, fix in momentul asta nu am vreun stres pe cap, e perfect momentul, nicio responsabilitate prea mare, cum e melodia aia "sunt tanar si ma doare-n b00la" : D

| Dismally explică:

Cu de toate? laughing

| Dismally explică (pentru Drimmero):

Da, cu cat mai putin stres cu atat mai bine happy

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Merge...

O viata buna, inseamna sa fie liniste.

| SilentRain a răspuns:

Din punctul meu de vedere, sa fi împlinit pe toate planurile, social, emoționa, financiar

In cazul meu să mă mut cat mai departe de oamenii și să am conexiune buna la net și vreo 10 l de cafea laughing

| Dismally explică (pentru DoarBogdan):

Este foarte importanta si linistea.

| Dismally explică (pentru SilentRain):

Deci esti implinita pe toate planurile, iti mai lipseste doar netul si cafeaua? big grin

| SilentRain a răspuns (pentru Dismally):

Oh nu, sunt varză la toate
Doar că m-am rezumat la ce pot avea, nu ce este imposibil sa obțin
Mă mulțumesc cu ce am ^_^

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns (pentru Dismally):

Asta ar fi unul dintre cele mai importante pentru mine.

| Dismally explică (pentru SilentRain):

Nimic nu este imposibil de obtinut. Te multumesti tu cu prea putin, pai 10 l de cafea cred ca ii faci si dintr-o punga, nu? Ar trebui sa vrei macar o piscina plina cu cafea big grin

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pentru mine (adica dubiectiv vorbind), o viata buna este o viata in care esti multumit de cine esti si de ceea ce faci.
Daca iti doresti sa fii gunoier si ti-ai implinit acest vis, ai o viata bună.
Daca nu, nu.
Daca ne implinim visurile si suntem fericiti si multumiti de ceea ce suntem noi, nu altii, atunci eu o pot considera o viata bună.
Spre exemplu, o viata buna pentru mine ar fi sa fiu scriitoare si sa gasesc oameni care sa impartaseasca in mare aceleasi principii ca si mine. Iar daca nu, macar sa le propun noi perspective celor cu principii si opinii diferite. Sper ca o sa imi indeplinesc aceste visuri. happy

| Dismally explică (pentru anonim_4396):

Ai dreptate, trebuie sa incerci sa-ti indeplinesti visurile oricare ar fi ele. Te-ai apucat de scris? happy

| SilentRain a răspuns (pentru Dismally):

Eh așa sunt eu de fel nu alerg după ceva măreț mai ales când pot savura din plin acel puțin ^_^
Momentan pentru mine este imposibil
Dar tu cum ți-ai rapunde la propia întrebare?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Dismally):

Da... happy
M-am apucat de scris cam de la 6 ani. Si am adunat niste povesti. Aproape toate acele povesti au fost scrise numai pestru vărul meu. Eram foarte atatsti in copilarie si am scris vreo 20 de povesti numai cu el. Inca am tot felul de texte scrise gresit gramatical rolling on the floor Restul sunt despre plante si animale pe care le-am umanizat, cum ar fi vulpi, caini etc. Am scris si poezii (cam pe la 11-14 ani) despre sentimente, natura, viata, moarte etc, dar si niste nuvele triste si de dragoste. Acum as avea in minte o carte, dar nu stiu cat de bună e ideea. E putin macabra, dar e si trista si interesanta (cel putin in mintea mea). Mi-a venit ideea in timp ce eram noaptea in masina si pusesem niste muzica mai tristuță happy

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns (pentru SilentRain):

Hei, ala este semnul meu phbbbbt

| SilentRain a răspuns (pentru DoarBogdan):

Bogdana încă ai să îmi dai 50 lei, deci pot sa fur ce vreau ^_^
Cine ți-o furat liniștea? Daca nu vor să ți-o de-a la loc spune-le că vin după eii și îi bat chatterbox

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns (pentru SilentRain):

Pai nu am avut niciodata.

Si parca mi-am achitat datoria.

| Dismally explică (pentru SilentRain):

De ce sa fie imposibil? Pentru mine o viata buna inseamna o viata in care esti fericit si da, sunt fericit. Imi lipsesc si mie multe lucruri dar asta nu ma impiedica sa fiu fericit, cred ca poti fi fericit chiar si fara nimic happy

| Dismally explică (pentru anonim_4396):

Foarte frumos. Cu siguranta este o idee buna, trebuie sa iti placa tie in primul rand si vei gasi si oameni cu gusturi similare happy Eu am citit o gramada de carti macabre si mi-au placut foarte mult.

| T0T a răspuns:

O viață în care ești mulțumit în general de ceea ce ai.

| SilentRain a răspuns (pentru Dismally):

Eu nu pot fi că tine, mai am de crescut
Nu știu poate pentru alți e posibil, eu nu vad la fel

| Ofiintă a răspuns:

Nici bună, nici rea.
Una în care mă eliberez de sentimentele negative.

| Dismally explică (pentru T0T):

Pai depinde doar de tine daca te multumesti sau nu cu ce ai happy

| Dismally explică (pentru SilentRain):

Ba sigur ca poti, crede-ma ca eram in ultimul stadiu de nefericire, mai rau de atat nu se putea, pana cand m-am "trezit" happy Daca am reusit eu din starea in care eram, oricine poate.

| Dismally explică (pentru Ofiintă):

Si cum faci sa te eliberezi de acele sentimente? happy

| Ofiintă a răspuns (pentru Dismally):

Depinde la ce te referi. Sentimentele apăsătoare sunt numeroase. De unele nu am reușit să scap din copilărie și nu stiu dacă voi reuși vreodată.

| Dismally explică (pentru Ofiintă):

Pai asta nu prea e bine, trebuie sa gasesti o metoda pentru a scapa de ele. Ai incercat sa vorbesti cu un psiholog?

| Ofiintă a răspuns (pentru Dismally):

Am mai fost la psihologi, legat de alte probleme, însă nu rezonez cu ei. Nu reprezintă ei soluția pentru mine.
Nu simt nevoia de ajutor în această direcție, darămite de unul "specializat".
Viată o trăim atât cu bune, cât și cu acel rău necesar.