| Dismally a întrebat:

Ce inseamna pentru voi "o viata buna"? A voastra cum este? happy

65 răspunsuri:
| T0T a răspuns (pentru Dismally):

Depinde de ceea ce ești. Nimeni nu alege ceea ce e. Suntem mașini biologice. Responsabilitatea asta e nefondat pusă pe individ. Indivizii au caracteristici diferite. Nu depinde de individ. Depinde de circumstanțele individului.

| Dismally explică (pentru Ofiintă):

Raul nu este niciodata necesar happy Daca e un "bagaj" din copilarie ar trebui sa gasesti o metoda prin care sa scapi de el.

| Dismally explică (pentru T0T):

Poate ca nu alegi cine esti dar poti sa alegi sa fii multumit cu ceea ce esti.

| T0T a răspuns (pentru Dismally):

Fiecare alegere depinde de ceea ce ești. Nu poți alege așa ceva. Astea sunt concepții puerile și chiar crude. Spune-i asta unei femei violate și sechestrate sau unui copil din Africa. Să fim serioși.

| Ofiintă a răspuns (pentru Dismally):

Niște experiențe considerate ca fiind mai puțin plăcute, care contribuie la formarea noastră ca indivizi. Acel rău necesar.

| Dismally explică (pentru T0T):

Te inseli, asa credeam si eu, iar cand am auzit prima data ca fericirea este o alegere mi s-a parut cel mai stupid lucru posibil, adica cine dracu ar alege sa fie nefiricit? Dar cine a spus asta avea mare dreptate, am simtit-o pe pielea mea happy

| T0T a răspuns (pentru Dismally):

Păi tu nu ai avut probleme mari cu care să te confrunți. De asemenea, tu ești din alt aluat. Nu toți sunt ca tine și nu vei putea înțelege alți oameni pentru că fiecare e diferit. Chiar e ceva stupid.

| Dismally explică (pentru Ofiintă):

Pai una sunt experientele neplacute din care am invatat ceva si alta sunt traumele care ne afecteaza in continuare happy

| Dismally explică (pentru T0T):

Ba am avut o tona de probleme mari si am vazut oameni cu probleme si mai mari, oameni care nu mai aveau absolut nimic si cu toate astea erau fericiti ca sunt in viata happy

| T0T a răspuns (pentru Dismally):

Ce probleme ai avut? Hai să comparăm cu traumele trăite de alți oameni.
Ai avea curajul să îi spui unei femei sechestrate și violate ani la rând că e alegerea ei că nu a fost fericită în acea perioadă?
Ai avea curajul să îi spui unuia care și-a pierdut și familia și casa și care stă pe străzi de ani de zile că e alegerea lui că nu e fericit?
Dacă da, te-aș vedea ca pe un psihopat sau ca pe cineva care nu știe ce sunt alea probleme.
Însă, chiar dacă sunt oameni care se bucură de viață în situații critice, cum spuneam, nu toți sunt la fel. Nu știu ce ai cunoscut tu, dar e o prostie să generalizezi. Ideea de la care am pornit e că oamenii sunt diferiți și nu ei aleg ceea ce sunt și circumstanțele pe care le au. E stupid să condamni un om care nu are cum să își controleze ființa că nu se comportă conform așteptărilor tale. Oricum ai da-o.

| Ofiintă a răspuns (pentru Dismally):

Chiar și acele traume ne invață anumite lucruri, contribuie la rândul lor în formarea noastră.
S-ar putea ca pe viitor să apreciezi familia pe care o vei avea, asta ca exemplu, comparativ cu cineva care consideră că i se cuvine totul, asta pentru că părintii l-au obisnuit în acest fel.

| CostinAlamariu a răspuns:

În general o viata în care ma simt împlinit.

În particular m-aș simti cel mai împlinit având o familie frumoasă, propria casă cu grădină și o viață spirituala, sa zic asa.

| CelCareRamaneInUrma a răspuns:

E vai mortii ei

| mgtow a răspuns:

Bani, condus, pasiunea pentru masini scumpe (tuningul e esential pentru mine) libertate de a calatori cat mai mult, femei imbracate in latex (costa mult alea daca vrei ceva instant stii tu) fiind o raritate, in Germania am auzit ca multe se imbraca asa le place acel fetish, poate gasesc ceva pe acolo - oricum in afara de bici )). In ultimul rand ma multumesc sa fiu proprietar la locuinta, nu imi place sa dau bani de chirie

| Dismally explică (pentru T0T):

Eu nu, dar stiu pe cineva care ar putea spune asta si daca il asculti chiar are ceva argumente, nu sa convinga pe toata lumea dar pe unii poate, ca viata merita traita pana la capat, ai una singura, dupa asta nu mai e nimic, nu stii cand vei muri, se poate intampla si maine, poti sa te plangi ca nu ai bani ca nu ai mai stiu eu ce pana maine sau poti sa te bucuri ca esti inca in viata ca vezi pentru ultima data soarele ca simti vantul etc.
Eu nu condamn pe nimeni dar exemplele tale sunt extreme, majoritatea oamenilor se plang ca nu au o casa mai mare, o masina mai scumpa, un loc de munca mai bun, o iubita mai tanara si alte banalitati de genul asta.

| Dismally explică (pentru Ofiintă):

Te invata dar ideea este sa iti inveti lectia si sa mergi mai departe nu sa fii bantuita de ele pana la finalul vietii.

| Dismally explică (pentru CostinAlamariu):

Si de ce nu ai? Macar viata spirituala, aia e mai usor de obtinut happy

| Dismally explică (pentru CelCareRamaneInUrma):

De ce, ce iti lipseste?

| Dismally explică (pentru mgtow):

Pai de ce, biciul face parte din costum laughing

| DenqOO a răspuns:

E buna.
Am niste parinti extraordinari, un job bun si lista de lucuri bune poate continua.
Ceea ce nu e ok este este rautatea unori oameni si lispa unei relatii cu o fata

| mgtow a răspuns (pentru Dismally):

E o experienta intensa sa faci sex in catsuit. Nu dau 1000£ o ora la una, cautam aventuri de fel si nu avea nici una latex. Cand dau o fuga in berlin sigur nimeresc ceva

| T0T a răspuns (pentru Dismally):

„Eu nu condamn pe nimeni dar exemplele tale sunt extreme"
Există destule exemple extreme. Tu ai generalizat. Te gândești strict la probleme cotidiene și normale pentru oameni care își pot asigura traiul. Nu te gândești mai departe. De aia am spus că fraza „Fiecare alege dacă e fericit sau nu" e aberantă.

„majoritatea oamenilor se plang ca nu au o casa mai mare, o masina mai scumpa, un loc de munca mai bun, o iubita mai tanara si alte banalitati de genul asta."
Oamenii sunt diferiți. Pe unii îi afectează A mai mult decât pe alții și B mai puțin, iar pe alții îi afectează B mai mult și A mai puțin. Nu poți să pui semn de egalitate între oameni din acest punct de vedere. În plus, cum ziceam, nu poți înțelege un om până nu ești tu acel om. Poți doar asculta și înțelege din perspectiva ta subiectivă. Eu înțeleg că sunt oameni care se plâng pentru nimicuri din perspectivele noastre, dar nu din ale lor. Tu puteai să fii în locul lor foarte ușor, dar ai altă personalitate, ai alte circumstanțe, altă mentalitate etc. Alegerile pe care le facem sunt strict direcționate de ceea ce suntem, nu de altceva. Unii sunt mai sensibili, alții mai insensibili. E complet aiurea ca un psihopat să îi dea sfaturi unuia cu hipersensibilitate despre cât de sensibil este. Lucrurile nu se potrivesc la fel pentru oricare persoane. Dar chiar și așa, un om nu poate fi mereu fericit, oricâte ar avea. Așa e natura umană. Chestia aia cade din toate punctele de vedere.

| Lukasssz a răspuns:

Nu stiu cum pot definii "o viata buna", dar a mea e oribila

| Dismally explică (pentru T0T):

Nu puteam sa fiu in locul lor, AM FOST in locul lor mare parte din viata de pana acum! Nu am avut doar probleme minore, am avut si probleme foarte mari, multe din ele le am si acum si le voi avea si pe viitor. Daca vei intelege ce este fericirea si ce este nefericirea, de ce unele lucruri ne fac placere si pe altele nu le suportam vei vedea ca mintea umana nu este chiar asa complexa cum ne place noua sa credem si unele schimbari pot fi facute, nu pentru a fi permanent fericit dar macar pentru a nu mai fi vesnic nefericit/nemultumit/suparat/dezamagit.

| Dismally explică (pentru Lukasssz):

Ai incercat sa ti-o schimbi?

| Superior a răspuns:

Bani si adrenalina
a da, si sanatate

| CostinAlamariu a răspuns (pentru Dismally):

Am doar 20 de ani. E greu sa ai propria casa, familie si copii la 20 de ani.
Iar în ceea ce priveste viata spirituala e mai degraba o continua experienta, nu e ca un obiect pe care îl cumperi de la magazin și îl ai.

| RAY a răspuns:

Pentru mine care consider viata fiind un absurd, consider ca scopul, sensul este mereu sa iți îmbunătățești starea ta ca individ, sa ai mult umor ca fără ala înnebunești.

Ce înseamna pentru voi "o viata buna"?

Undeva in natura cu o fata, având 2 copii într o cabana lângă un râu sau lac, desigur o biblioteca si internet

A voastră cum este?
Așa cum vreau eu sa fie, daca nu vream așa era altcumva

| Dismally explică (pentru RAY):

E foarte bine daca e asa cum ti-o doresti happy

| RAY a răspuns (pentru Dismally):

Nici nu știu ce vreau, sunt pasionat de filozofie deci nu prea sunt hotărât sa spun așa