| Celmaitareanonim a întrebat:

Ce inseamna pentru voi patriotismul?

14 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Inseamna sa fii lipsit de discernamant.

| T0T a răspuns:

Să îți iubești țara indiferent în ce stare e și să nu o părăsești, mai ales la greu.

| anonim_4396 a răspuns (pentru T0T):

La greul cui? Al tarii sau al tau?

| T0T a răspuns (pentru anonim_4396):

Al țării.

| anonim_4396 a răspuns (pentru T0T):

Ok. happy
Fiindca in celalalt caz ar fi fost putin ridicol cand tara nu-ti ofera nimic si tu sa zici ca iubesti tara. Dar presupunem ca la momentul actual inca mai ofera ceva, chiar daca se poate si mai bine.

| T0T a răspuns (pentru anonim_4396):

Cel mai mult îmi iubesc țara pentru trecutul ei care mi-a demonstrat că are foarte mult potențial, dar din cauza oamenilor suntem unde suntem acum și a mentalităților. Oamenii o pot schimba în bine la fel de mult cum o pot distruge, și în momentul ăsta majoritatea aleg să o distrugă pentru interesul personal.

| anonim_4396 a răspuns (pentru T0T):

Păi țara a avut potențial mare pe vremea lui Ceașcă, gândește-te numai la CFR care era a 2-a armată a țării, iar acum e în colaps/ruină, la fel și multe alte industrii/fabrici importante pentru stat.

Țara și-a distrus conducătorul tiran, iar acum ne distrugem între noi. Asta e. Nici atunci nu era bine, ci „comun" pentru mai toată lumea, învățată să nu aibă aspirații prea mari de la viață, iar acum cu atâtea posibilități, doar unii o duc bine, iar alții o duc chiar mai rău ca înainte.

Degeaba pretinzi că-ți iubești țara pentru trecut. Te amăgești.
E un trecut care a fost, iar acum e un prezent mizerabil, iar viitorul arată și mai rău, după cum se vede din situația locurilor de muncă, a elevilor care nu iau Bacul, etc. Numai popii vor avea de muncă.

Uită-te la trecutul Germaniei, cum a tot căzut și a renăscut din cenușă ca o pasăre Phoenix, fiind țara reprezentativă a Europei, și chiar și în lume prin poziții fruntașe și spune-mi că neamțul nu merită iubit și mai mult. Păi la nemți niște mentalități caracterizate de compromisul românului sărac „merge și așa" nu există. Ei nu-și permit să fie ieftini.

Degeaba iubești o țară pentru un trecut care nu se mai întoarce, iar mentalitatea românului caracterizată de "merge și așa" va persista și va conduce la o decădere și mai mare. Asta e, dacă suntem o țară de oameni mediocri atunci ne merităm soarta. Iar cei care-și părăsesc țara pentru un trai mai bun nu sunt lași, ci nu acceptă să fie luați în bătaie de joc pentru potențialul lor, iar aici în țară se luptă cu morile de vânt întrucât fiecare se zbate pentru el. Asta e!

| T0T a răspuns (pentru anonim_4396):

Frate, trecutul mi-a arătat că țara poate avea potențial, avem o țară extrem de bogată, dar ce se face din acest punct de vedere? Nimic. Se dau licențe de exploatare străinilor. Este bătaie de joc. Asta trebuie să dispară. Trebuie să reușim singuri să ne exploatăm resursele și să putem singuri să ridicăm înapoi mare parte din fabricile care s-au distrus. Nu știu în ce proporție îl consideri tu pe Ceaușescu tiran, adevărul este că a avut minusurile lui, dar pe vremea lui se mutau blocuri, la propriu. Ceaușescu chiar și-a iubit țara. Mai tirani sunt cei care au veni după el. Pe vremea lui s-a construit 80-90% din infrastructura pe care o vezi azi în țară, pe vremea lui s-a industrializat țara. Cum s-a putut? După, când a vrut să tindă la prea mult, nenorociții de străini alături de FMI, au făcut tot posibilul să îl omoare. Și cei care au murit au crezut că vor muri pentru libertate, dar libertatea uite ce preț are. Regimul comunist avea atât minusuri cât și plusuri, dar hai să ne uităm că totuși ne-a adus fruntași. Tot săreau unii pe internet când se vroia să facem parteneriat cu China, că uite comuniștii etc. Comuniștii ăia au ajuns primii în lume. Adevărul e că multe țări o duc mult mai bine cu democrația în spate, dar noi...Noi o ducem mai rău. După asta s-a distrus tot. Toată industria s-a distrus, țara a devenit un șantier. Este extrem de necesar să ne uităm la trecut. De ce spun asta? Deoarece românul este învățat că țara nu are un potențial mai mare și începe să creadă că pur și simplu nu se poate. Dar adevărul este că se poate dacă mișcăm un pic și nu mai ne lăsăm panaramele lumii. Panaramele de la care se taie toți copacii și se exploatează tot aurul. Este inacceptabil. Panaramele care își vând toate fabricile. Și noi oamenii de rând credem că nu putem face nimic și alegem ori să stăm aici și să înghițim toate nesimțirile unora ori plecăm. Nu așa se face treabă. Dar românul e cum e. Este necesară o schimbare și pentru asta ne trebuie o educație. Democrația în care se află oameni needucați, nu este democrație. Pentru asta trebuie să sprijinim pe cât posibil învățământul și să se aloce fonduri în educație. Trebuie ca tinerii să fie învățați să se informeze mai mult. Un stat plini de oameni bine informați, este un stat puternic. La noi sunt foarte mulți dobitoci, iar cei cât de cât mai destupați pleacă. Păi este un lucru negativ, nu pentru ei individual, dar pentru țară. Îi condamnăm pe cei de la putere că pentru interesul personal fac vrute și nevrute dar cei care pleacă sunt până la urmă tot pe interes personal, nicidecum pe interesul țării. Atât conducerea cât și cei de rând au dus țara unde e acum. Toți avem o vină, și ca să mai schimbăm ceva toți trebuie să facem ceva, nu să fugim sau să furăm.

| anonim_4396 a răspuns (pentru T0T):

La comunism nu se mai intoarce nimeni acum, asta e clar. Ne stresam degeaba. Pur si simplu altii sunt mai buni decat noi. Daca suntem prosti si neinformati ca si natiune asta e. Ne-o meritam. Ce vrei sa faci cu Iohannis care sta ca un ficus la Cotroceni si Ponta care doar minte si insala de ingheata apele? Sau ce vrei sa faci cu pseudovedetele care apar la TV si fac rating mai mult decat o stire despre nu stiu ce olimpic sau artist care e cineva in Vest, iar la noi e un nimeni. Nu stim sa ne apreciem nici valorile. De aia se afla la conducere si cine se afla si tara va arde in continuare.

Spune-mi si mie, iti place sa asculti Gheoghe Zamfir, Diana Damrau sau Smiley, Andra, Velea si Randi? Poti sa iei la rand tineretul pe strada si spune-mi ca au auzit macar de cei doi inainte de "sau", macar de unul si pentru ce e cunoscut chiar international.

Nu suntem educati ca sa ne respectam adevaratele valori romanesti. Noi suntem niste porci crescuti in scolile astea direct pentru macelarit.
Operatii de efectuat: termina cutare studii, angajeaza-te, realizeaza-te, fii un sexist, omoara o baba cu BMW-ul in parcarea de la mall si scapa basma curata, insoara-te cu una care are tate mari si c u r bombat, fa copii de care nu vezi nici macar in weekend-uri, traieste ignorant ragaind bere la meciuri cu alti dobitoci pe care-i numesti prieteni... viata fericita.

Mai in gluma, mai in serios, l-am vazut in urma cu cativa ani pe maestrul Gheoghe Zamfir, cum pleca cu lacrimi in ochi de pe un platou de la Realitatea TV (mai mult dat afara ca incepea o stire despre alta mediocritate din tara) si cum ultimele lui cuvinte erau ceva de genul: "romanii, ce sa stie ei in afara de spart seminte, gratare si manele".
Mi-a ramas intiparit si de atunci mi-am tot dat seama de ce omul asta e un zeu al muzicii si al unui instrument in Vest, iar la noi nici nu auzi de el decat din joi in pasti. Fiindca aia stiu ce sa aprecieze. E adevarat ca si ei au multe pseudo-star-uri mai "porniste" cu pretentii artistice care au ajuns cunoscute, dar la noi e si mai rau.

Tu poti alege in continuare sa speri ca romanii isi vor schimba mentalitatea, in cea mai mare parte fiind niste mediocri ignoranti care vor doar sa se imbogateasca fara un minim efort. Majoritatea populatiei va ramane la fel si pe viitor. Imi pare rau ca nu-s optimist ca tine. E greu sa vrei binele unei intregi natiuni daca cei mai multi se complac asa cum sunt chiar daca se plang, iar populatia cea mai toxica este cea din mediul rural. Nu degeaba se zice ca suntem cu 50 - 100 de ani in urma. Atata ne trebuie ca sa mai schimbam mentalitatea.

| OldSoul a răspuns:

Mai nimic.
Nu sunt patriot, nu am de ce, daca tara ne vinde, si ne sapa pe la spate de ce sa mai fii patriot?
Daca esti patriot in asemenea conditi mai bine spus esti prost...
Patrioti in tara asta sunt doar cei ce fura, si iau spaga, noi cei de zi cu zi nu prea avem motiv sa fim patrioti.

| Ineys a răspuns:

Sa fi mandru de tara ta, asa ciunga cum e.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nationalism fanatic. Din cauza sentimentului ca ''noi suntem mai misto decat ceilalti'' se ajunge la xenofobie si alte conflicte. Adica de ce sa iubim tara noastra mai mult decat pe celelalte? Sau oamenii. Solutia ramane globalizarea, parerea mea.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pentru MINE personal patriotismul nu inseamna absolut NIMIC fiindca planeta pe care traim este una, toti suntem oameni, nu ne despart mari diferente, de ce trebuie sa-ti iubesti o bucata de pamint pe care te-ai nascut, cind ai tot pamintul la dispozitie, tu nu te-ai nascut pe teritoriul tarii tale, tu te-ai nascut pe teritoriul planetei tale si nu exista locuri straine aici. Dar din pacate asa s-a facut ca lumea de la inceptul si-a cautat fiecare ce vrea el.

| maraciucaeviata420 a răspuns:

Sa iubesti tara ta sa fi mandru de ea