| Alëxąndŕą a întrebat:

Ce inseamna " pubertate " e ceva de rau sau de bine? DAU FUNDA pentru cel mai explicit raspuns

Răspuns Câştigător
| Mik3 a răspuns:

Intre 8 si 18 ani, se petrec o multime de schimbari in diverse parti ale corpului, majoritatea tinerilor nu inteleg ce se intampla. Corpul lor incepe sa se schimbe, schimbari naturale o data cu cresterea secretiei hormonale. La fete, principalul hormon care ghideaza noile schimbari este estrogenul. Toate aceste transformari la un loc care ti se intampla poarta denumirea de pubertate. Pubertatea este o etapa din viata fiecarui om, care face legatura dintre copilarie si maturitate. In aceasta perioada, corpul si emotiile se schimba mult. Toate schimbarile fizice si emotionale sunt normale. Nu exista o varsta exacta la care incepe perioada de pubertate. In cazul fetelor, pubertatea poate avea loc intre 8 si 17 ani.

Corpurile noastre se schimba din momentul in care ne nastem si continua sa se schimbe pe parcursul vietii. Intre 9 si 15 ani fetele si baietii fac mai mult decat sa creasca in inaltime si in greutate. Fetele incep sa devina femei, iar baietii incep sa devina barbati. Aceasta perioada este numita pubertate. Cuvatul pubertate vine de la cuvantul latinesc pubertas care inseamna adult. Cand oamenii folosesc cuvantul pubertate, de obicei se refera la toate modificarile fizice ce au loc in corpul unui copil in aceasta perioada. Alt cuvant folosit pentru a descrie perioada dintre copilarie si maturitate este adolescenta. Cuvantul adolescenta vine din latinesccul adolescere, care inseamna a creste. Cand oamenii folosesc cuvantul adolescenta, de obicei se refera nu numai la schimbarile fizice ci si la noile sentimente, relatii si responsabilitati pe care le au copiii care devin tineri adulti.

Desi cuvintele adolescenta si pubertate nu inseamna acelasi lucru oamenii le folosesc, de obicei, ca sinonime. Pubertatea sau adolescenta este o perioada de tranzitie - cand un baiat sau o fata nu mai este un copil, dar nu este nici adult inca.

Fetele, incep pubertatea la 9-11 ani. Baietii incep pubertatea pe la 10 - 12 ani. Pentru majoritatea copiilor, pubertatea tine cativa ani. Acest interval le da ragaz sa se obisnuiasca cu noile corpuri adulte. Multitudinea de schimbari care au loc in corpurile noastre in timpul pubertatii sunt cauzate de hormoni. Exista multe tipuri de hormoni in corpul nostru. In timpul pubertatii, creierul incepe sa produca anumiti hormoni, care determina o multime de schimbari in organism.

7 răspunsuri:
| Elena1234456 a răspuns:

Pubertatea este trecerea de la copilarie la adolescenta.

| Cσσкiє a răspuns:

Pubertatea este perioada dintre copilărie şi adolescenţă. Au loc multe schimbări, are loc o dezvoltare psihică intensă, deci începi să gândeşti mai matur. Pentru că fetele se dezvoltă mai repede, are loc cu un an mai repede decât la băieţi. Are loc între 11 şi 16 ani, media este 13. Stai liniştită, n-o să se întâmple nimic ieşit din comun.

| G a răspuns:

Este perioada aceea din adolescenta cand corpul tau creste si se dezvolta mult. este ceva perfect normal, arata faptul ca esti sanatoasa (banuiesc ca esti fata). perioada tine de la 10 pana la 16-17 ani. iti apar cosuri, ai tenul si parul mai grase, iei in greutate, iti cresc sani si solduri, iti vine ciclul (care tine in fiecare luna pana la 40-50 de ani... sa nu te ingrijorezi daca primele dati nu-ti va veni regulat, ii ia ceva timp sa se regleze), in fine cresti si te transformi din fata in femeie. big grin

| αℓγήα ツ a răspuns:

PUBERTATE= Perioadă a vieții omenești situată între copilărie și adolescență, caracterizată prin maturația funcțiilor sexuale, prin apariția caracterelor sexuale secundare și printr-o dezvoltare psihică intensă

| anghelbogdan a răspuns:

Perioadă a vieții omenești situată între copilărie și adolescență, caracterizată prin maturația funcțiilor sexuale, prin apariția caracterelor sexuale secundare și printr-o dezvoltare psihică intensă

| anghelbogdan a răspuns:

Ai spus ca dai funda, si nu ai dat la nimeni

| sexyhina a răspuns:

Hei sa iti dau raspunsu k? e cv de bine pentru ca presupunand ca esti fata da? iti apar cosuri anumite parti ale corpului se schimba iti cresc sanii iti vine ciclul etc... pe scurt devii din fata femeie