| anonim_4396 a întrebat:

Ce inseamna sa ai o minte deschisa? Observ ca in ultimul timp, sa ai o minte deschisa pentru unii, inseamna sa fii de acord cu cat mai multe chestii si sa nu ai nicio parere despre nimic. Nu e ironic? Nu e cam prost ales termenul?

7 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

...sau cum ar zice un simpatic de la Copiii spun lucruri trăsnite, o minte deschisă e când se face operaţie pe creier.

Ce, ar putea să-l contrazică cineva? laughing

| KodrutZ a răspuns:

Nu neaparat sa fii de acord cit sa nu judeci erijindu-te in cunoscatorul adevarului absolut fara a te baza pe absolut nimic logic. De exemplu, faptul ca sint 100% heterosexual nu ma face sa condamn homosexualii sau sa ma deranjeze prezenta lor. La fel si cu crestinii, nu ma deranjeaza daca unul are citamai crucea la git si 700 de iconite in parbriz, insa ma deranjeaza cind incepe sa manince rahat pe tema dreptei credinte, a bisericii stramosesti, si a altor prostii. In aceeasi masura ma deranjeaza si un homosexual care se da la mine sau se linge cu partenerul in public.

| Inferno a răspuns:

"Nu înseamnă nimic să ai o minte deschisă. Totul este să o închizi la loc, prinzând ceva solid." G.K. Chesterton

| J0B0MAT a răspuns:

Inseamna sa poti sa asculti si sa incerci sa intelegi parerile altora.Nu inseamna ca trebuie sa fii de acord cu ceva ce nu e in concordanta cu perceptiile, ideile tale.

Răspuns utilizator avertizat
| drutzix a răspuns:

Inseamna sa ai pareri dar sa fi in stare sa le schimbi daca primesti dovezi contradictorii, sa discuti despre un subiect si sa nu dai cu pumnul in masa cand esti contrazis.
Pe scurt inseamna sa ai bun simt.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu, pentru ca nu e termenul ales prost ci perceptia ta asupra lui. Sa ai o minte deschisa inseamna sa ai capacitatea de a vedea imaginea de ansamblu si sa judeci lucrurile pentru ce sunt, evitand pe cat posibil ideile preconcepute, parerile deja formate in legatura cu un anumit lucru si stereotipurile. Asa ca sa ai o minte deschisa inseamna intr-adevar sa nu ai o parere deja formata despre lucruri in legatura cu care nu ai foarte multe informatii sau informatiile provin din surse nesigure dar nicidecum "sa nu ai nici o parere despre nimic", cum spui tu.