| Mădă0611 a întrebat:

Ce inseamna succes pentru voi?/Cum definiti succesul?

10 răspunsuri:
Elianna
| Elianna a răspuns:

In mare parte, succesul sta in vointa de a invinge.
De asemenea succesul înseamnă să obtii ceea ce-ti doresti.
Fericirea înseamnă să-ti doresti ceea ce obtii.

| Narcis2007 a răspuns:

Sa pot face tot ce imi propun

| RAY a răspuns:

Sa am norocul sa fiu la momentul potrivit la locul potrivit, sa reusesc sa am ce imi propun, sa fiu o persoana cu statut social, sa ma mut in pesterea sa ma imbat seara de seara cu iubita mea

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Fericire

| lpavel a răspuns:

Daca iti place viata care o ai indiferent ca esti plin de bani sau nu, poti spune ca ai o viata de succes!

| Doub a răspuns:

Succesul, pentru mine, înseamnă fericire şi împlinire.

| Jardelin a răspuns:

In sens strict, succes inseamna victorie, reusita.

Probabil ca la nivelul acestei lumi succes inseamna sa ai faima, admirat de lume, eventual realizat financiar si material.

Din punct de vedere crestin-ortodox nu exista acest termen - succes. Insa exista un alt termen - mantuire - care inseamna salvare, iertare, acceptare. Asadar, un suflet care este primit de Dumnezeu in gradina Raiului este un suflet mantuit. Drama este ca oameni care au succes pe pamant nu au acelasi succes in viata de dupa si ajung in iad.

| Mădă0611 explică (pentru Jardelin):

Am dat like unei pagini pe fb, acum ceva timp, ca erau chestii interesante, citite in graba, dar cand am citit atent, am dat unlike rapid. laughing Era o pagina de dezvoltare personala, nenea e psiholog, si atata a vorbit de succes si de bani ca m-am enervat. Astia cu dezvoltarea personala parca-s o secta, urmeaza toti ideile "liderului", care nu e decat un om.

Exista si pentru ortodocsi, e implinire. De exemplu pentru mine succes inseamna cand ma pun seara in pat si pornesc tv-ul, sa fiu atenta la ce e acolo (muzica, divertisment, documentare...), adica sa nu imi fure altceva atentia, vreo mustrare de constiinta.

| Staind a răspuns:

Putere.

| ἶῆfἶῆἶƮყ a răspuns:

Multa munca.