| Thecurious a întrebat:

Ce insemna pentru dumneavoastra un om cu caracter puternic sau slab?
Cum l-ati putea defini?
Puteti da si exemple?

3 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Eu as merge pe adaptabiitate si gandire logica

| gemeni6226 a răspuns:

Pentru mine un om cu caracter puternic este cel care daca nu este de acord cu parerea cuiva nu il face prost proasta, nu da in oameni nu jigneste ci alege calea diplomatiei pentru a invinge. Oamenii puternici au cea mai mare stapinire de sine si vechii latini au avut proverbul:Sini imperare maximum imperium erat.Adica a te stapini pe tine reprezinta cea mai mare forta.Un om puternic recunoaste daca greseste si isi admira adversarul daca e mai puternic si inteligent. Oamenii slabi, dimpotriva se pierd repede cu firea jignesc dau in tine comploteaza, fac intrigi, birfesc.Aleg calea minciunii pentru ca se tem de dreptate. Exemplele ar putea continua dar cred ca ai inteles ideea.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Caracter puternic este cel care stie ce vrea de a sine si de la viata. Nu se lasa condus sau manipulat de altii. Caracterul slab este cel ce se ia dupa vorbele celor din jur, se lasa afectat aproape de toate evenimentele din jur. Caracterul slab inseamna o persoana moale, care poate fi controlata usor. Nu inseamna ca este prost, poate fi chiar extrem de inteligent dar nu stie cum sa se puna in valoare si accepta sa fie condus de altii. Un om cu caracter puternic poate avea si el momente de slabiciune dar de obicei se tine bine pe pozitie si nu renunta pana nu realizeaza ce si-a propus.