| anonim_4396 a întrebat:

Ce inseamna a fi slab/moale de caracter? Dati-mi exemple de intamplari cand un om a dovedit ca e slab de caracter.

5 răspunsuri:
| Bacemi a răspuns:

A ceda in fata imprejurarilor. Sa depinzi mereu de ceva din exterior. Uneori nu se intampla absolut nimic, altadata toate se intampla odata. Daca nu facem fata in aceste momente grele, inseamna ca suntem slabi.
Totodata, mai inseamna, sa tii cont mereu de parerea celorlalti in loc sa faci doar ce simti tu.

floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

E tipul omului nehotărât, fără voință, lipsit de curaj, ușor influențabil, care se simte inferior… Partea opusă e cel care este neînduplecat, puternic, hotărât, care are o voință fermă, impunător.

| oty2001 a răspuns:

I se sfasie inima cand aude de situatii grele

| KiduIcs a răspuns:

Pai poate insemna si sensibil. Adica e foarte slab cand aude de situatii grele. Cum sa-ti explic?! Adica nu trebuie luat dintr-o data nu isi stapaneste emotiile.

| Memo199 a răspuns:

Adică e „slab de înger". Un om poate dovedi că este slab atunci când plânge în situații peste care ar putea trece, dar este prea slab ca să o facă, sau atunci când trebuie să țină un discurs sau ceva în public și are trac. Oamenii „slabi de înger" mai sunt și cei care cad în depresie și nu se mai pot ridica decât cu ajutorul unei forțe exterioare.
Sper că te-am putut ajuta happy