| IlegalSmile a întrebat:

Ce intelegeti prin cuvantul "iubire"?

3 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Suferinta, zile grele, dezamagire si viata dura.

| xDヅ a răspuns:

O chestie inexplicabil de dulce dar uneori si dureroasa.
Iubirea este atunci cand iubesti imperfectul, perfect!love struck

| lenutza001 a răspuns:

Nimic nu este mai simplu si mai infiorator decat sa scrii cuvantul IUBIRE, cuvant care traieste in noi, cuvant care inseamna atat moarte cat si viata, eternitate, cuvant care este calea spre iad sau rai. Iubirea este un cuvant simplu; este o dovada de viata, nu o iluzie. Iubirea este centrul universului. Toate lucrurile se invart in jurul ei, toate faptele noatre, sentimentele noastre sunt influentate de puterea iubirii. Omul simte mai multe tipuri de iubire: pentru familie, prieteni, animale, pentru Dumnezeu, pentru noi insine, dar, de fapt, cand auzim prima data cuvantul IUBIRE, ne gandim la ceva romantic: un sentiment puternic de grija pentru cineva, in special combinat cu atractie sexuala. Oare dragostea adevarata exista? O intrebare grea pentru mintea noastra si in special pentru sufletul nostru. Dragostea este vazuta ca recunostiinta si ca o actiune, nu ca o emotie, un sentiment. Iubirea nu este bazata exclusiv pe felul cum simtim. In mod sigur emotiile noastre, sunt involuntare, dar nu pot fii doar un criteriu al iubirii. Putem identifica adevarata iubire doar cand am gasit-o, bazandu-ne pe cuvantul lui Dumnezeu. O persoana care stie ce inseamna dragostea adevarata, accepta lucrurile asa cum sunt bune si rele. El are satisfactia iubirii perfecte, dar in acelasi timp, e expus sa se sacrifice. "DACA TE SACRIFICI PENTRU PERSOANA IUBITA, PANA LA SFARSIT VEI AJUNGE SA O URASTI!" Iubirea nu este o carte sau o stiinta, este un instinct al sufletului. Dragostea adevarata exista numai pentru cine crede in ea, pentru cine o apreciaza, pentru cine stie sa o faca sa reziste si sa se mareasca. Se pot spune multe despre iubire, dar cu toate lucrurile pe care le stim despre mintea omului niciodata nu vom reusii sa descifram semnificatia cuvantului IUBIRE.