| mentholinks a întrebat:

Ce iti trebuie ca sa fii fericit? Cei care sunteti fericiti, ce aveti sau de ce sunteti fericiti?

9 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Masina dorita, serviciul visat si nivelul de trai normal care il duc

| RAY a răspuns:

Ce iti trebuie ca sa fii fericit?
sa fi cat mai departe de Romania
Cei care sunteti fericiti, ce aveti sau de ce sunteti fericiti?
inca nu am cunoscut fericirea, fiind in iad

| danay72 a răspuns:

Ma concentrez asupra lucrurilor spirituale și așa am prieteni adevărați și o familie fericita.Satisfacerea necesităților spirituale ajuta o persoana sa fie fericita.

| CleanHeart a răspuns:

Liniste in suflet.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Vointa. happy

" Oamenii sunt atat de fericiti cat se hotarasc sa fie. " - cam asta-i secretul fericirii. Totul depinde de tine si de alegerile tale, de exemplu : cand treci printr-o perioada proasta poti sa te lasi afectat sau poti sa alegi sa schimbi ce nu iti convine sau sa treci peste daca nu poti schimba nimic.

Facuse cineva o comparatie faina : " Daca arunci un pumn de nisip intr-un pahar cu apa o sa-si schimbe culoarea, daca arunci acelasi pumn de nisip in mare ea va ramane neschimbata. Acum tu alegi daca vrei sa fii paharul cu apa sau marea. " La fel e si cu bucuria, alegi sa te bucuri de ce ai ( nu musai material ) sau sa te stresezi pentru lucrurile pe care nu le ai? Si daca te stresezi care e rezultatul? Trebuie sa vezi si consecintele actiunii tale.

Daca ceva te deranjeaza/supara nu trebuie sa aluneci in tristete, trebuie sa-i spui stop creierului ( daca simti nevoia sa te descarci e ok, doar sa nu-ti permiti sa ramai intr-o stare proasta, poti sa traiesti ce simti dar sa iti schimbi starea constientizand ca nu te ajuta daca ramai acolo si iti plangi de mila. Toata durerea POATE sa fie utila daca tu alegi sa folosesti energia aia, te face sa vrei mai mult sau sa nu mai vrei nimic. ) si sa te gandesti care e cea mai buna solutie pentru a rezolva problema curenta.

Cam asta e fundatia, ce se afla in tine si cum alegi sa raspunzi la tot ce vine din exterior, dupa poti sa vii cu tot felul de activitati/lucruri care te binedispun ( carti, prieteni, sport, meditatie, animale, filme, relatie de cuplu, muzica etc. ) si iti elibereaza hormoni care sunt responsabili de fericire doar ca nu trebuie sa faci din lucrurile astea o dependenta. Daca pe tine te face fericit sportul, cititul, discutiile cu o persoana etc. trebuie sa fii deschis si la schimbare, nu trebuie sa faci o inchisoare din lucrurile astea si sa iti bazezi fericirea pe ele pentru ca daca ramai fara ele ce faci? De-asta baza aia e foarte importanta, degeaba ai n lucruri care te fac fericit pe moment daca atunci cand ramai doar tu cu tine esti trist.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In principiu, minte.

| AdrianVoicu a răspuns:

O minte de copil cu o mica doza de realitate, asta este doar parerea mea.

https://youtu.be/i8MfVQ4kPD4

| Raniaa a răspuns:

Pana si cei mai fericiti oameni au zile in care vor sa urle un ' Screw it!', uneori o fac, pentru ca se incapataneaza sa fie fericiti si sa nu se lasa distrasi...
Fericirea nu trebuie sa depinda de ceva sau cineva.
Fericirea este o alegere, nu un rezultat cum cred unii. Nimic nu te va face fericit pana cand nu vei alege sa fii fericit. Fericirea nu va veni niciodata la tine, poate veni doar de la tine...

| ColdHeart a răspuns:

Avand in vedere faptul ca realitatea este destul de nasoala, sunt 2 solutii. O gasesti in tine, fiind multumit de tine insuti sau incerci sa nu vezi aceasta realitate mirobolanta.