| Blackwoman27 a întrebat:

Ce mâncați dimineața la micul dejun?

10 răspunsuri:
| Bondarel99 a răspuns:

Iti recomand sa eviti mezelurile (indiferent ca vorbim de sunca, salam etc.), au foarte multe E-uri, sare, zahar...e periculos sa le mananci frecvent.
Daca vrei o alimentatie sanatoasa, la micul dejun recomand oua, unt, branza, iaurt simplu (niciodata cu fructe pentru ca baga o gramada de minuni in el, daca vrei iaurt cu fructe pune-ti tu niste fructe intr-un iaurt simplu), fructe (astea sunt cele mai indicate la micul dejun), paine, orice legume vrei tu (fie ca sunt crude, fierte, prajite etc), gem (facut in casa, nu din ala de la magazin cu tot felul de chestii in el), clatite (americane recomand pentru ca se fac foarte repede), porridge (cauta reteta lui Jamie Oliver pe YouTube, e foarte bun si foarte sanatos), placinta (facuta de tine), mie imi place cateodata sa mananc pizza (facuta de mine), cereale cu lapte (dar evita acele cereale cu foarte mult zahar care se gasesc prin magazine), smoothie (aici ai de unde alege, sunt foarte sanatoase si iti dau energie, pur si simplu pui intr-un blender mai multe fructe, poate si cateva frunze verzi si un smoothie se consuma foarte usor, mai usor decat sa stai sa mananci toate bucatelele alea de fructe), briose (facute de tine), zacusca, humus etc.
Daca vrei sa iti iei ceva sa mananci pe drum sau la scoala poti sa iti faci un sandvis sau un burrito (gasesti variante fara mezeluri pe net).

In principiu poti manca ce vrei. Si mancare gatita gen sarmale (daca nu iti cade greu la stomac), dar fereste-te de minunile alea de mezeluri, daca vrei sa mananci carne poti sa iti pregatesti tu ceva acasa.

| Blackwoman27 explică (pentru Bondarel99):

Niciun mezel nu este bun nu? Sincer incerc sa mă feresc de mezeluri și mănânc de ceva timp la micul dejun oua, unt, brânză sau iaurt simplu, gem făcut în casă dar m-am cam saturat de toate astea și nu știu ce să mai mănânc. Fulgii de ovăz nu îmi plac, îmi mai făceam sandviș cu cașcaval dar și de el m-am saturat. Ce cereale nu au așa mult zahar?

| Bondarel99 a răspuns (pentru Blackwoman27):

Dacă nu îți plac legumele ai posibilități cam limitate (dacă vrei sa mănânci sănătos și nutritiv). Eu mănânc multe legume, mai mult crude decât gătite.
Cerealele alea la cutie din magazin (gen Nesquik) au foarte mult zahăr și nu au proprietăți nutritive, inclusiv musli are mult zahăr dar măcar e o alternativa mai sănătoasă. Așa ca îți recomand musli.
La mezeluri nu bag mâna in foc dar sunt periculoase sa le mănânci regulat.
Decât sa îți iei cârnați din aia semiafumati (mezeluri), mai bine îți iei cârnați proaspeți, din aia pe care trebuie sa ii prăjești/gătești. Aia sunt buni.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Oua, brânză, roșii, iaurt, pâine, gem, unt, castraveți, șuncă. Depinde ce am prin frigider

| SilentRain a răspuns:

Biscuiti

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns:

Paine prajita cu unt si gem.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Citeste primul raspuns dar taie painea si iaurtul.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Lapte cu croissant.

| wpetterssone a răspuns:

La micul dejun am pe masă: fructe, produse lactate, unt, pâine, pâine prăjită, fulgi de ovăz, lapte, suc de portocale, terci, ouă fierte. Fiecare mănâncă ce vrea.

| PreaDistinsul a răspuns:

Nimic.