| Dragosdoar a întrebat:

Ce or sa faca nemtii cand nu vor mai avea niciun strop de gaze de la fostii lor buni frati rusi?
Cica le mai ajunge pana in ianuarie/februarie, dar de-atunci incolo oare cum credeti ca se vor descurca?

15 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

O ia in brate... cum varf si indesat

| darrio2007 a răspuns:

Exista sclavii UE. Adica Romania.

| suntserios a răspuns (pentru darrio2007):

Esti amuzant, dar ar fi misto ca Romania sa poata aproviziona o tara precum Germania. Ne am imbogati.

| RAY a răspuns:

Ai dreptate,Germania nu are resurse naturale de gaz și petrol,am auzit ca au vb cu Iranul sa le exporte gaz și petrol, asta e capitalismul concurenta piața mondiala, gen România are gaz, petrol, curent dar trebuie sa avem preturi ca în Germania care nu are resurse naturala, buni frați pe naibii, Germania a omorât 25 de milioane de sovietici, Rusu sunt tâmpiți și Israelul, eu as fi bombardat Germania la maxim, sa omori tu 50 de milioane de persoane în 5 ani și sa vb de ro, or fii romani mai ca în jungla dar nu au omorât, Germaniei trebuia repet asta non stop, Olanda sa nu se mai exporte nimic de acolo, dar romani nu sunt uniți, faceți ma boicotaj, trebuie subliniat ca guvernul Germaniei susține ro în Schengen, ala era un nazit care uita de milioane de oameni omorâți de germani

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Duș în doi.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

"Or" sa importe din alte parti.
Sunt curios cu ce s-a gandit Daria ca putem ajuta noi vestul, in conditiile in care nu producem nimic, nici pentru noi, nici pentru ei.
Chiar de ar vrea sa ne jefuiasca: ce kcat sa ia? Nici fier vechi nu mai avem, iar majoritatea banilor bagati in casa de romani, sunt castigati in multinationale sau chiar in alte tari.

| Mosotti a răspuns:

Cum ce vor face nemtii? Crapa! Asta era si ideea americanilor, sa scape de UE ca si concurent economic.
Deja de dinainte de razboi le-au f pretul la gaze prin scaderea intentionata a ofertei altor livranti (ca rusii aveau doar 33 % piata in UE).

Si ca sa iti dai seama, nu avea cum sa scada brusc productia de combustibili sau sa creasca brusc cererea ca sa urce de 8-10 ori pretul acolo.
Dar prin asta pui o economie pe butuci.

Ptr americani e pericol colaborarea nemti-rusi, unii au gaz si petrol, altul are tehnologie, isi faceau piete de desfacere si asta era concurenta economica la americani, nuuuu mergea.

S-a obtinut ce s-a dorit. Firmele si altii din Germania vazand ca nu mai renteaza, fug in alte tari, si gata treaba.

Si uite, euro pica, dolaru urca! 1-0 for the americans.

| suntserios a răspuns (pentru Mosotti):

Numai căcaturi de conspirații ai in cap. Cum dracu mă sa vrea americanii să scape de UE când UE e cel mai stabil și mai puternic partener comercial pentru SUA? Cum sa vrea SUA sa scape de UE când UE e cel mai mare investitor în SUA?

Tu cred că orice îți trece prin cap că ar fi rău la Americani nici nu mai gândești atunci așa idei

| Mosotti a răspuns (pentru suntserios):

Corect, ai dreptate, era partener Germania comercial bun pentru SUA, dar acum cand SUA e pe prapastie, se schimba smecheria. Ei cand erau jos, mereu asa si-au rezolvat problemele, pe spatele altora, nu e prima data cand fac asa.

Germania trimitea multe masini in SUA, ca asa si santaja SUA pe Germania prin 2014 cand s-a opus sanctiunilor contra rusiei pentru ca ii afecta pe ei nemtii economic, ii santaja SUA ca o sa le f piata SUA. Asta s-a zis in documentare.
Alta dovada ca se amesteca SUA in problemele interne ale altor tari.

Dar toata lumea stie ca se amesteca peste tot unde aveau interesul, se stie ca e capul rautatilor mondiale.
Ce a cautat in Vietnam si altele de genu?

Acuma..branzica e pe banei, de ce sa nu se duca firmele de masini in SUA direct, si sa faca acolo treaba la o adica? Se duce si capital, dai de munca la americani.

Pai a zis-o Trump public ca UE trebuie sa dispara! Bine, nici ala nu e sanatos la cap, dar aia e.

De ce s-a scumpit energia enorm chiar si inainte de razboi in UE? Asa de chichi intamplator? ca doar nu a scazut productia de energie asa in cateva luni, si nici n-a urcat cererea asa mult (de 8-10 ori).
Pai domnii de dincolo au redus oferta special, ca sa urce preturile la livrantii in afara de rusi, ca rusii aveau doar 33 % piata.

Acu le-au aruncat in aer tevile de la rusi ca nu cumva sa reia livrarea la o eventuala presiune a populatiei.
Rusii nu aveau de ce, ca luau milioane de la nemti, nemtii nu aveau de ce, ca crapa fara gazu rusesc.
Rusu putea inchide robinetu, nu avea de ce sa arunce alea in aer, "nu va mai dau si gata, pa, daca voi trimiteti tancuri si arme in Ukraina".

Politologul de la Minsk zicea o parere asa:
"Se crede ca europeanu de rand va face frigu la iarna, vor cadea guverne anti ruse si vor veni din alea care asa cat de cat vor sta de vb cu rusii".
Dar nu stim daca asa va fi totusi.

Sigur totusi zic ca e o parere de a mea! Nu zic ca 100 % e ca mine, insa faptele o arata, si istoria o zice (stii istorie stii prezentul si viitorul).
Poate ai tu dreptate, macar sa fie asa, dar...nu prea vad.

Le da la nemti gazu de 4 ori mai scump ca in SUA! Ii sparge pe nemti, crapa cu zile aia, economia lor nu poate sustine asa ceva.

Apropo o alta veste "ocupantii rusi din Herson a zis la populatie sa plece din ora", pai de ce sa plece?!
Asta asa ca o paranteza, desi ma gandesc daca sa deschid topic cu asta sau nu.

| Simpatic a răspuns:

Or sa continue sa vanda rablele diesel la preturi de nimic si o sa moara Romania sufocata de poluarea masinilor fara filtru de particule (ca marletul care da 2000 de euro pe o rabla nu isi va permite in veci in filtru DPF original care costa cat masina lui sau mai mult). Nu sunt nici fan masini electrice, care va pot demonstra ca in timp vor polua mediu prin litiu, dar nici nu las masina de izbeliste si o leg cu sarma.
Asta o sa faca o perioada Germania, export de masini sh, de fapt asta au facut si pana acum, dar acum o vor face ca pe o necesitate.
Si uite asa saracii mei vecini toti vor umple parcarile cu cate 3 masini care insumate nu fac cat 1 si buna, nu bentley, nu ferrari, nu lamborghini, ci VW, audi si bmw ca asa au valorile dupa cum afirma un mare poet in viata pe numele sau de scena tzanca uraganuwinking cine a prins aluzia a prins-o, semi-doctii gen supadeceapa si alte nonsensuri sa stea cuminti ca doar daca ii bat cu cate carti am citit nu se pot ridica de jos. Aviz celor "culti " cei care nu inteleg sarcasmul, daca aduci vorba sau razi de manele ei cred ca esti manelist, incult etc, aceia care se dau cu nasul pe sus ca vai ce cultura au ei si ele si ei de fapt sunt niste zerouri care au terminat facultatile pe banii parintilor, au cursuri facute online si diplome cumparate, dar ce mandri sunt de ei, impostorii. De aia imi e frica sa nu-i jignesc, ca aia sunt primii care fac valuri, postacii aia mai rai ca sosoaca pe net, ca in lume sunt mai cuminti decat mielul la taiere.
Sa-l intrebam pe klaus, presedintele mai inalt de 2 metri dar prost ca gardul de ce a facut el lobby Nemtilor, de cand e presedinte. Eu l-as mai intreba daca imi permiteti tot asa pe geo-politica de ce e un prost care accepta orice ii baga pe gat oricine din NATO sau UE.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Mdah, nu e ca si cum nu ar avea niste vecini la nord care se cheama Norvegia...
P.S. @darrio2007: Ia fa un exercitiu de imaginatie si zi-ne cum ar fi Romania FARA UE. Hai, te rog. Foloseste Republica Moldova si Ucraina pre-2014 ca surse de inspiratie. Si Coreea de Nord, daca esti fan autocratie.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Nu e razboi, e operatiune speciala...winking

| J0B0MAT a răspuns:

Sincer, chiar nu mă interesează cum se descurcă. Nemții şi-o merită.

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

Incredibil săracul Simpatik, am șters cu el pe jos acum un an și încă are flashback-uri laughing WTF?

| StrongHeart a răspuns:

La o temperatura foarte scazuta(-162 grade Celsius) gazul isi schimba starea de agregare in lichid.
Astfel cantitati masive pot fi transportate pe niste nave speciale(LNG ships sau tank ships se numesc).
Se vorbeste de niste conducte care ar lega Spania de Franta si Germania. Am inteles ca deja se lucreaza la asta.
Germania trebuie sa intareasca relatiile cu Spania ca sa isi asigure energia si puterea economica.
Spania nu are resurse naturale de gaz, dar importa din alte tari, precum S.U.A, Mexic, Algeria, Nigeria, Lybia, etc.
Nu ca ii simpatizez pe nemti, dar, din punct de vedere economic e una din cele mai puternice tari din LUME. Are exporturi anuale de trilioane de dolari( mereu in primele 3 locuri, se bate cu China sau S.U.A.)
Au sute de mii de fabrici. Foarte multe tari depind de Germania, inclusiv Spania, Italia, etc. Vor face rost de gaz, mai devreme sau mai tarziu, eu cred ca mai devreme decat s-ar astepta multi.
Mai bine ne ingrijoram ce facem noi sa o ducem mai bine, ce facem noi cu resursele noastre? Cum ii oprim pe hoti si pe tradatori sa ne vanda tara si cum atragem investitori care macar sa ne ajute sa dezvoltam putin tara asta.
Dar ce asteptari sa mai avem cand ni se promite marea cu sarea, intrarea in Schenghen de atatia ani de zile, Olanda nazista se opune, ca ar avea concurenta portul din Rotterdam, se pare ca europenii ne dau legi, obligatii, dar nu ne vor de fapt, nu ii intereseaza de noi, ei ne vad ca pe un fiu ratacit pe care nu au de gand sa-l ajute, ci sa-l lase in strada la greu, in timp ce noi le muncim pamanturile, fabricile si depozitele.
Trezirea, fratilor.
Germania o duce bine mersi, ca inca sunt destui turcaleti, arabi, est europeni(multi dintre ei-romani) si africani sa le faca munca de jos.
Tara asta s-a ridicat dupa dezastre si mai mari, nu stiu cat ii sperie pe ei o iarna mai rece. Mai rau este pentru oamenii din tari sarace fortati de imprejurari sa munceasca acolo, inclusiv pentru ai nostri.
Deci eu zic sa nu le ducem grija nemtilor, ca suntem la marginea Europei, stam pe un tezaur de resurse naturale nefolosit, primim legi de la europeni si americani care ne vad ca pe o momeala si de parca nu erau destule probleme acum mergem sa aruncam cu pietre catre barlogul sovietic, bazandu-ne pe aliante ce in loc sa ne protejeze de razboaie, le provoaca.
Avem Mediterana la o aruncatura de bat si desigur Marea si portul din Constanta, am putea sa ducem tara asta departe si sa ne avem bine cu toti vecinii, dar pe liderii nostri ii preocupa razboaiele si furtul, nu dezvoltarea tarii.
Daca oamenii nu isi dau seama de pericolul in care se afla tara noastra si nu luam atitudine fiecare, cum si cat poate, macar sa reactionam la presiuni, vom ajunge o colonie exact ca Africa.
Oare asta ne dorim?