| SergheySalivar a întrebat:

Ce părere aveți de facultățile din România? Te ajută în viață ce înveți sau e sistemul prost ca la școală?

4 răspunsuri:
| ROB3RT89 a răspuns:

O pierdere de vreme, ca si armata!
Parerile vor fi pro si contra, analizeaza bine.

| AC4S4 a răspuns:

Da, te ajuta. Iti da un start, pentru ca sunt rare cazurile de oameni care sa invete singuri acasa, nestimulati de nimeni, un domeniu anume (programare, drept, economie, etc.).

Cand iti cauti un loc de munca, interviurile sunt pe baza a ce s-a studiat in facultate. Cei mai multi se angajeaza intre anii 2 si 3, astfel vor observa ca in jur de 70-80% din intrebarile de la interviuri sunt subiecte ce s-au abordat in facultate.
Daca un om spune ca nu-l ajuta ce studiaza la facultate, inseamna ca nu profeseaza in domeniu. Nu are cum sa te ajute facultatea de economie daca tu esti curier. Ca sa vezi utilitatea acelei facultati, trebuie sa existe un domeniu comun al carierei si al studiului.

La liceu ai mers ca sa inveti, sa iei bacul, o diploma. La facultate mergi sa te pregatesti pentru o cariera, nu mergi sa iei examene si note.

Desigur, daca ai reusit sa-ti dezvolti propria afacere, esti antreprenor, nu are sens sa pierzi timpul cu o facultate. Dar 1-2% din oameni au astfel de sanse.
Sau mai este si cazul in care vrei sa alegi o meserie ce implica doar munca fizica (instalator, zugrav, lucrator pe santier, bucatar). Din nou, nu vad scopul unei facultati.

Cand decizi daca sa faci sau nu facultate, sau ce facultate sa urmezi, mereu sa te gandesti in ce domeniu vrei sa activezi. Nu la ce urmeaza sa inveti, pentru ca nu mergi la facultate de dragul de a invata fara un scop.

| Roberrt21 a răspuns:

O facultate de ajuta, chiar dacă o termini si nu profesezi mai departe in acel domeniu, însă sa ai o facultate nu strica.

| al0o0o0 a răspuns:

Depinde de facultate, nu putem vorbi aiurea la general, dar am o parere destul de buna.Stiu foarte multi oameni care au ajuns cineva cu facultatile din Romania.