| Mosotti a întrebat:

Ce parere aveti de femeile care stau cu burtosi care par neatractivi?
Parerea mea este ca de fapt figura lor atrage, emita multa masculinitate, nu ma refer la aia cu bani, ma refer la oameni de rand.

De ex prietenul meu alfa are 14 kile in plus, are putina burta, corp nelucrat, dar atrage de rupe si acum la 43 ani.
Atrage mult la figura.

Si ce parere aveti de baietii care atrag, dar din cauza anxietatii sociale, au de pierdut in relatiile cu femeile, credeti ca fetele ii plac si asa? Ar sta cu ei? Eu zic ca da.

203 răspunsuri:
| Mosotti explică (pentru Hyacinth):

E, uite ca alea-s considerate gagici misto, tu nu vezi ca majoritatea-s cuplate cu bogatani, cu fotbalisti?! Sincer nici mie nu-mi place de dragusanu deloc, dar aia e.

Daca erau urate nu se uitau aia la ele, sa bage bani cu vagoanele in ele. Eu zic cum le vad ei, nu cum le vad ei.
De ex mie imi place de andreea marin, de zavoranca, de adela popescu.

| Mosotti explică (pentru Emma30555):

Nu ai cunoscut tu, eu am cunoscut pentru ca am si frecventat mediu unde erau asa oameni.

Bine, ca poate dupa aia daca nu poate purta o conversatie, o sa refuzi, aici ai dreptate, insa asa inainte, te atrage, adica pana sa afli ce si cum. Ca doar nu poti sta cu o stana de piatra tacuta.

Dar daca te atrage ca lumea, o sa incerci sa-l redresezi, cate cazuri n-am vazut asa, tu crezi ca e asa simplu? Cand le ia flama, e jale, nu mai controleaza ele ce si cum.
Bine, poate incerci, nu zic ca sigur, ca poate tu nu esti asa.

Si dupa ce vede ce nu se schimba, atunci da, poate-l lasa, insa in prima faza vrea sa fie cu el si incearca sa faca sa fie bine.

Răspuns utilizator avertizat
| Mosotti explică (pentru LoveSleep):

Pai realitatea este aia, ce argumente primesc? Primesc argumente care contrazic si realitatea si natura umana.
Mie imi place la voi ca ziceti nu nu nu nu, dar cum am zis altui coleg de forum, tot la frumusete va uitati absolut toti prima data.

Cum fata se ingrasa, cum gata, barbatu zice ca nu-l mai atrage, ori o paraseste, ori o inseala, il doare in pix de cat de buna e, cat de caracter are.
Ca-s si baieti care plac pe alea mai grase, e corect, dar zic de majoritatea eu.

Iar cazurile care aparent contrazic natura umana, ca voi de alea sunteti derutati, am zis de ce, ori atrage cat de cat si voi nu va dati seama si ziceti ca nu atrage dar sta cu el, ori e relatie pe interes.

Pai am facut eu testul, am poza unei care chiar arata total neatractiv. Poza era publica pe matrimoniale, deci puteam sa o dau.
Am dat poza la multi barbati, raspuns:

"tu iti bati joc de mine?", nici unu n -a zis ca poate e buna, poate are caracter, poate poate, si ca totusi ar vrea sa o cunoasca.

| Mosotti explică (pentru supadeceapa):

Pete Davidson nu e baiat asa urat sa stii, atrage cat de cat, i-am vazut poza, plus ca daca are si bani, e mai dificil de constatat ce si cum pentru ca e placut.

Bine, la femei nu cont doar figura ci si corpul, aici ai dreptate.
Barbatu se uita si la corpt, dar prima data la figura.

La barbat corpul conteaza mai putinel, bine, sa nu fie obez.
Adica daca un barbat se uita la picioare, o femeie nu prea se uita la picioarele unuia.

Din pacate natura are o obsesie, nu eu, ea a pus niste calitati pe figura pentru ca femeile sa nu fie atrase de barbatii neeligibili pentru perpetuare, ce-i drept dupa regulile ancestrale.

Sigur ca dupa aia nu poti face rel serioasa doar pe fizic, asta am mai zis, dar in prima faza, frumusetea e principala.

| Mosotti explică (pentru StrongHeart):

Pai da, stiu ce vor, pe deoparte vor pe unu masculin si eventual baiatu rau, pe de alta vor si unu foarte poten financiar, asta daca nu e masculin deloc.

| Mosotti explică (pentru relian):

Nu conteaza ca scrii mult, pe mine nu ma deranjeaza, daca ma int subiectul, niciodata nu e prea mult, pe mine nu ma plictiseste, pe cine plictiseste, inseamna ca nu int subiectul.
Cand citeste o carte de 500 pagini nu se mai plictiseste? Dar acolo ii int subiectul, aici e aici.
Am citit tot ce ai scris.

Dar pacat ca ne-am tot contrat noi doi.

Aici vezi? Suntem de acord.

"Femeile se uita la un barbat in primul rand la fata, la cum arata la fata acel barbat."
EXACT! Asta tot le zic si ei nu pricep desi realitatea o arata si a aratat-o de cand lumea.

Vezi? Si tu ai facut testul cu poza aia de barbat misto, si cei de aici nu inteleg neam oricat le explici si le arati sa verifice realitatea, zau daca ii inteleg.

Si ai explicat si experienta ta si tot nu inteleg, tot o sa te contrazica! Te ia cu caracteru, atitudinea, inteligenta.
Le duare in pix pe ele de inteligenta, chiar te acuza ca esti plictisitor daca esti prea destept si discuti ceva mai acatarii.

Ala de zici tu ca nu era frumos, de fapt era, emitea multa masculinitate, nu il percepeai tu frumos, dar asta e altceva.

| Mosotti explică (pentru relian):

Perfect corect ce ai constatat! 101 % adevarat, asta este adevarul, asta e natura umana, cate teste sa mai facem ca sa inteleaga lumea?

Pe mine ma acuza Rosalia ca-s orgolios, adica de fapt vrea sa zica ca ma tot contrazic in prostie si o tin pe a mea doar sa am eu dreptate, pai daca e adevaru? Nu pot sa ma fac ca imi schimb o parere corecta la subiectul asta zic.

| Mosotti explică (pentru Pnin):

Da, ai dreptate! Uite de exemplu traducerea pleistocenica, ce inseamna barbat carismatic:

Inseamna mascul puternic sexualizat, deci ce zici tu sex appeal, si normal ca-ti da siguranta si stabilitate.

Trasaturile faciale emit aceste calitati. Dinainte de a le vedea, de aia te atrage inainte sa deschida gura acel om.
Si dupa aia daca te atrage, o sa constati ca are si calitatile de care zici tu.

Adica figura zice "am carisma, sex appeal, sunt puternic, stabil, descurcaret", ca femeia sa fie atrasa de el si sa faca rel cu el.
Ca altfel poate nu-l baga in seama si nu mai afla ca are aceste calitati.

Uite-te si la experienta lui relian cum confirma ce am zis eu.
Bine, ma refer la relatiile adevarate, nu asa de carton, ca se cupleaza si ei sa faca o familie si atat.

Si multi nici nu-s constienti de asta, de aia neaga, de ex uneori nu te prinzi ca te-a atras fizicul, si zici ca direct te-a atras comportamentul, real intai inconstientul tau a validat fizic pe acela, si dupa aia restul.
Altfel nu mai erai deloc interesat de ce calitati are ala.

| Mosotti explică (pentru Hyacinth):

Normal ca nici asa, sa stergi mucii cu maneca si alte idiotenii.

| Mosotti explică (pentru Hyacinth):

Nu oricine dezvolta anxietate sociala, dezvolta aia cu probleme psihologice sau psihiatrice.

| Mosotti explică (pentru anonim_4396):

Uite ce inseamna baiat rau si ce vor femeile:

Băieți rai, adică stima de sine beton, tupeu, descurcareala, îndrăzneală, gata sa Sara la bătaie dacă sunt luați peste picior sau trebuie să-și protejeze partenera/copiii. Nu se lasă călcați în picioare, ci dau replica pe loc. Au gura mare și știu sa negocieze promovări și măriri de salariu. Își cunosc drepturile și le apară ca niște lei. Fac bani, sunt ambițioși. Rup patul. Fizic, fac mișcare, sporturi, beau, socializează, fac glume, au prieteni, relații, masina sau motocicleta, poate tatuaje, cercel în ureche. S-au format în găști de prieteni care săreau să-și sprijine membrii la greu, la efort, la bucurii și necazuri, la bătaie. Nu s-au omorât cu învățatul, dar au scoala vieții și înțelepciunea străzii. În tari străine se simt ca acasă. Călătoresc și se descurca chiar dacă nu știu limbi străine. Unii învață repede limbi străine, totuși. Le place sa negocieze la orice. Testează limite, scanează, calculează avantaje, provoacă. Trăiesc viata, nu o gândesc. Își domina partenerele, le insufla respect și admirație. Le fac sa rada. Le pun la punct dacă devin isterice sau angoasate pentru fleacuri. Le place sa se distreze și sa ****, sa ajute și sa amenințe dacă le calci granițele. Unii sunt smecherasi și amagitori, alții cinstiți și muncitori. Femeia se simte în siguranță lângă ei, ca leoaica lângă masculul dominant în areal. Își atenuează angoasa de a trai prin încrederea în sine a partenerului și ii face toate fanteziile în pat, ca echitabilitate win-win. Pe cei care nu sunt asa ii respinge ca fiind pampalai, incapabil sa o ocrotească.

Răspuns utilizator avertizat
| Mosotti explică (pentru Hyacinth):

Cand zic baiat rau, zic de un barbat care oricand sare la bataie daca trebuie adica daca e atacat si rezolva problema, chiar daca pare ok in societate, in fata prietenei se impune vehement, o domina, se poate purta si ceva mai urat cu ea la o adica, e mai dur, e putin mai asentimental, caracterul poate fi putin mai prost, si printre astea intra si stapanirea de sine avand aceste capacitati, ca face parte din masculinitate.

Si poate fi un om echilibrat, dar poate face alea oricand.
Pe femei ii atrag astia, si si explicabil si am mai zis, ca in trecut astia aparau familia si resursele de intrusi, si normal ca-s adaptate sa fie atrase de astia.

Aia prea cuminti nu-s asa apreciati, femeia instinctiv fara sa-si dea seama vrea din aialalti, o sa auzi "ma plictiseste, prea face ce vreau eu, etc, vreau unu din ala sa dea cu pumnul in masa la o adica". Si dupa aia cand le da si lor un pumn in cap, se mira ca de ce.
Cand mie din contra, mi-ar place una sa faca ce vreau eu, apreciez una cuminte, zic ca idee.

Golanii aia drogati sunt altceva, aia au o rautate necontrolata.

Răspuns utilizator avertizat
| Emma30555 a răspuns (pentru Mosotti):

Eu cred ca atat eu cat majoritatea femeilor tindem să ne îndrăgosti de bărbați care inspiră caracter puternic, curaj, încredere, dacă e anxios probabil se poate îndrăgosti de el dar intr-un altfel de mediu unde sa ai răbdare să îl cunoști că om su sa vezi niște calități mai profunde. Doar de fizic nu te poti îndrăgosti, e doar o simpla atracție sau pur ei simplu remarci obiectiv niște calități fizice bune, de obicei băieții frumosi au succes tocmai că au încredere în ei, de fapt frumusețea le da încredere și siguranță dar de fapt încrederea lor atrage cel mai mult

| Mosotti explică (pentru Hyacinth):

Da, e posibil si asa, ca aia asa zisi cuminti sa fie nasoi, insa nu mereu, aia nice guys chiar pot fi nice guys.

Dar si aia frumusei la inceput nu-s rai, nu vezi, vezi dupa aia, cand le vezi nesimtirea, nepasarea, caracterul ala prost ca se cred cei mai tari si smecheri vizavi de femei.
Nu toti frumuseii sunt asa, insa foarte multi.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Mosotti):

Și eu am fost asa, nu e buna bătaia.
Tu descrii neanderthalianismul la toate femeile în toată splendoarea ei laughing

Pe mine nici nu ma interesează sincer, dacă alea sunt asa atunci sunt victime sigur, poate ar trebui sa învețe din greșeli ca ăștia nu sunt asa cum par.

| Mosotti explică (pentru Emma30555):

Pai da! Exact, de aia sunteti atrasi, cu curaj, etc, insa in primul rand sa atraga fizic, sigur ca e doar o atractie si nu indragosteala insa de acolo incepe tot.

Si dupa aia vedem si celelalte chestii.

Pai atrage totul, si fizicul, si siguranta si increderea, tot pachetul asta.
Aia

Daca e anxios si te atrage f mult, o sa-l vrei mai ales daca are si alte calitati bune, si cand o sa-i vezi problema, o sa incerci sa-l repari crezand ca fiind alaturi de el ii trece, sau il trimiti sa se trateze, dar tot il vrei.
Daca nu si nu isi revine si te deranjeaza asta, atunci e altceva, poate nu o sa-ti mai placa si il lasi, dar asta nu poti controla tu din pacate.

| Mosotti explică (pentru anonim_4396):

Normal ca nu e buna bataia, dar barbati alfa rezolva asa daca se cere si nu se poate altfel, ca sunt si unii care provoaca ei, e altceva.

Pai asta e adevarul si barbatii si femeile au acest neanderthalianism, dupa asta functionam.
Si asta e simplu de observat si in relatii si in societate, daca n-ar mai fi politie, ne-am bate intre noi ca in neandertal, am deveni fff rapid asa, si sa vezi tu ce am "evoluat" noi.

Si o sa fie nevoie ca barbatu sa fie iar ca atunci, sa apere casa, mancarea, femeia si copilul de intrusi cu forta fizica, si ai sa vezi ca, caracteru bun si inteligenta nu prea ajuta! Va fi nevoie iar sa fie bazat, puternic, stabil, fortos, si femeile cu ei se vor cupla, si iese la iveala ce zic eu.
Si, ai sa observi ca barbatii care pot apara ce trebuie, se asociaza cu figuri masculine de vezi pe figura cine e.

Iar aia cu figuri de tocilari, si-o iau in barba fff rapid, ca nu-s in stare de ce trebuie.

Deci vezi ce repede se vede? Dar multi din voi nu sunteti constienti de asta, aveti impresia ca vaaai ce am evoluat noi si ca nu mai conteaza ca era.

Eu de aia tot spun, pe creieru ala reptilian nu am evoluat deloc.
Tu n-ai vazut in martie 2020? Cum neanderthalianismul imediat s-a vazut? Cum se imbranceau la magazin sa ia toata apa plata? Cartofi si restul? Crezand ca nu se va mai gasi.
Si? Daca nu era politie cine punea mana pe cat mai mult? Barbatii puternici! Aveau nevoie de caracter, atitudine si cap? NU tati, avea nevoie de pumn ca sa aduca resursele acasa la familie.

Iti da in cap si-ti ia apa si faina, simplu. Si evident ca un bad guy face asa, ca unu care e om, nu face asa, considera normal sa ia toata lumea cate ceva.
Asta apropo de ce alfa se asociaza de multe ori si cu prostul caracter.

Si atunci de aia femeile-s atrase de bad guys, si mai putin pun pret pe caracter si inteligenta, pentru ca nu trasaturile astea conteaza pentru supravietuire in neandertal, si cum noi suntem inca acolo cu creieru de baza, asta este, dupa regulile alea merge atractia.

Nu e asa cum vede lumea la suprafata. Iar cand apare un neandertalism din asta asa brusc si acum la o ocazie, se mira "vaaai ce nesimtiti domne".

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Mosotti):

Nu o sa mai fie mulți bad Guy, NEANDERTHALIENI și COCALARI, acest virus va depopula multa lume; urmează valul 5!, Apoi 6! Sa vezi ca o sa murim foarte mulți, nu mai este timp de bătăi de smecherii ca la ATI COVID îți cam pierzi graiul! Pandemia asta nu o sa dispară ușor, la wuhan nu e asa teroare, culmea chiar de unde a pornit tot haosul! Știu sa gestioneze foarte bine situațiile astea cu covid, noi câțiva ani tot o sa murim în număr vertiginos. Dar dacă se va ajunge și la foamete grava, atunci da, se va ajunge și la asa ceva.

| Silviu0792 a răspuns:

Concluzia .....mai bine plin in burta de bere si cu GUSA cat casa decat uscatura pe brate rolling on the floor) moor

| Mosotti explică (pentru anonim_4396):

Pai cam da, afla barbati sunt mai putini, asta e adevarat, barbati misto sunt mult mai putini decat fete misto (de ce, nu stiu dar banui de ce).
Nu va depopula multa lume covidul, e putin neglijabil cati mor raportat la toata populatia.
Au fost 5.202.770 morti, cat inseamna la 7 miliarde? Mai nimic.
Si cu cat trec mai multi prin boala, cu atata se va rari problema, deci e bine.

Iar daca va fi o foamete si asa, vei vedea neandertalierea foarte rapid, desi si asa, vor fi autoritatile sa faca ordine.
Deci vei vedea doar partial nebunia. Va fi impusa rationalizarea, si cine face figuri e inchis sau impuscat daca pune legea martiala, dar conteaza ce ar face daca nu era politie, nu ca se abtine de frica.

Dar nu va fi, ca chestiile tind sa fie spre bine si din cauza vaccinarii si dincauza ca multi trec prin boala si-s imunizati.
Sigur ca virusu va fi, dar nu ne mai va afecta serios, o sa fie ca o gripa si atat cand te ia.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Mosotti):

Da, desigur. Iti place de cineva in functie de cum arata si dupa ce deschide gura te calmezi. Ori are dantura praf, ori spune o prostie. big grin

| Emma30555 a răspuns (pentru Mosotti):

Pe mine sincer îți spun nu cred ca m ar atrage un anxios, chiar dacă arara bine. Nu pleacă totul de la fizic, fizicul nu transmite mare lucru, si la tv vezi oameni frumoși, nu te simti atras de ei, îi vezi ca atare, cel mult poate ii admiri dar nu declanșează atracția sexuală sau emoțională.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Mosotti):

Prietenul tău își punea poze cu el pe TPU desi avea anxietate. Pune și tu una, mai veche, nu actuala sa vedem ce figura neatractiva și feminina aveai, ca eu nu cred asta. Dai vina pe figura men când tu de fapt regreți propriile alegeri inepte făcute în viata, încerci sa te agăți de ceva, sa îți găsești o scuza pentru comportamentul tău distructiv și pueril pe care îl aveai când erai mai Young! Cu mine nu merge vrăjeala, asta se numește Coping mechanism! Și ai multe astfel de mecanisme, asa încerci sa treci peste nereusitele tale din trecut, ele te au răscolit iar și iar și tu având în vedre ca, cunoști psihologie ți ai creeat mecanisme de apărare! Și faptul ca dai vina pe figura în loc sa dai ca erai prostănac și timid, tu ți ai găsit aceasta găselniță /scuza care o folosești în favoarea ta, și în defavoarea femeilor. Ești în smecheras, ți am zis cy mine nu merge vrăjeala laughing
Propriile acțiuni ți au distrus viata și o declanșat depresia nu figura ta rolling on the floor

| Mosotti explică (pentru GabiDumitrescu):

E, daca-ti place tare, orice basina trage razi, cel putin la inceput, dupa aia vedem.
Si in general oamenii majoritari cand deschid gura discuta mediu si okey, nu e problema.
Daca are dantura praf da, tine de fizic si poate fi un factor sa nu mai o placi.

| Drimmero a răspuns (pentru Mosotti):

Figura + carisma, felul tau de a fi, de foarte multe ori carisma poate sa te faca mai expresiv, iar expresivitatea asta sa iti scoata in evidenta trasaturi care lor le pot parea atractive. Tot atragi si tu pe cineva pana la urma, nu cred ca exista neatractiv pentru toata lumea.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Mosotti):

Nu de fizic cit de faptul ca nu are prioritatile in regula si nu are grija de persoana proprie. Cam acelasi lucru e in mare parte cu grasele - nu faptul ca e grasa e un turnoff, ci faptul ca e grasa fiindca nu are grija de ea.