| DonEduardo a întrebat:

Ce parere aveti de Fredrich Nietzsche?

21 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

Ce parere poti sa ai despre cineva care a zis ca Dumnezeu a murit, cand de fapt el a murit? happy

| Mosotti a răspuns:

Am o parere buna de el.

| DonEduardo explică (pentru Mosotti):

Adica tu crezi ca moralitatea e nenaturala?

| Mosotti a răspuns (pentru DonEduardo):

Pai normal ca e nenaturala, moralitatea e sociala, societatea a format moralitatea in functie de interesele marilor smecheri, ca totul e facut de aia, si moda si religia si tot.
Daca marii smecheri considerau ca, ccurvasareala era in avantajul lor sau nu le leza interesele iti zicea ca, ccurvasareala e morala, daca asta le leza interesele, iti zicea ca nu e morala.
Asa a fost mereu.

De ex ccurvasareala a fost declarara imorala (la un moment dat, ca inainte de tot era morala), pentru ca aveau interesul sa faci cat mai multi copii ca sa aiba ei sclavi cat mai multi si soldati sa cucereasca alte tari, asa ca nu aveau interes sa te duci tu sa te simti bine si sa pleci si atat.
Te punea sa te insori, sa faci familie si asa mai departe, mai ales prin religie.

| DonEduardo explică (pentru Mosotti):

Legea morala nu e scrisa pe hartie, ci o ai in suflet. Ma rog, tu esti ateu, in creier.

| Mosotti a răspuns (pentru DonEduardo):

Pai legea morala ti-o baga in creier societatea in functie de interesele ei de fapt, marii smecheri fac morala pe interesele lor.
Si normal ca au facut o morala sa fie cat de cat liniste ca sa traga ei pe noi sa o duca in lux, ca daca era haos ii deranja si pe ei.

| DonEduardo explică (pentru Mosotti):

Asta este complet fals. Tu faci lucruri bune pentru cas asa consideri de cuviinta, nu ca iti impune cineva. Pe scurt, moralitatea inseamna binele. Oamenii au facut dintotdeauna bine.

| Mosotti a răspuns (pentru DonEduardo):

Si aici ai dreptate, eu da, ai zis fff bine, fac chestii bune ca asa consider eu fara leg cu educatia, insa sa stii ca multi nu-s asa! Si de aia s-a introdus morala in religie, ca multi oameni n-au morala decat de frica, adica daca faci rau, ajungi in iad.

Majoritatea fac rau, nu bine asa in mod natural.
De ex multi pocaiti erau rai inainte, dupa ce au avut ei halucinatia aia cum ca i-a luat pe sus nu stiu ce le-a aparut, au devenit pocaiti crezand ca ce au vazut era real, si apoi de frica iadului s-au facut chipurile buni.

| DonEduardo explică (pentru Mosotti):

Oare majoritatea oamenilor fac rau?

| Mosotti a răspuns (pentru DonEduardo):

Da, majoritatea au tenta sa faca rau, pentru ca din pacate omu in trecutul indepartat avea nevoie de rautate pentru supravietuire si de aia sunt f multi rai, e trasatura adaptativa.
Ca daca erai bun atunci crapai, trebuia sa fi rau sa bati, sa lupti pentru resurse si teritoriu.

De aia oamenii buni sunt putini. Din punct de vedere al naturii bunatatea e un accident, e o eroare.

| DonEduardo explică (pentru Mosotti):

Aici gresesti complet. In caz ca nu stiai societatile de vanatori-culegatori sunt egalitare, iar ele sunt inceputul societatii umane.

| Mosotti a răspuns (pentru DonEduardo):

Pai tu nu stii ca ala mai puternic supravietuia? Tu de ce crezi ca femeile-s majoritar atrase de barbati din aia mai rai? De aia, ca aia erau eligibili se apere familia de intrusi, sa aduca resurse si sa apere teritoriu.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Mosotti):

Pentru tine se aplică legile moralității?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Mosotti):

Bine zis: erau, deoarece legea asta se aplica în acele vremuri, nu mai este de actualitate. Acum femeile își pot procura singure resurse, nu mai trebuie să se "lase" pe brațul unui mascul Alpha.

| Mosotti a răspuns (pentru anonim_4396):

Depinde ce legi ale moralitatii, alea cu nefacutul rau altuia, se aplica la mine in totalitate, crime, furturi, inselaciuni, batai.
Dar atat timp cand nu fac rau altuia, e okey totul pentru mine.

Corect, acum femeile se bazeaza pe ele, dar tot la alfa se uita, asta e, asa cum a fost din totdeauna.
Ca ar trebui sa se uite la inteligenti, ca aia is alfa acum, e altceva, dar nu e asa.
Adica ei au bani cei mai multi, au job f stabil si cautat. Adica in zilele noastre astia is alfa, stiu la ce te referi.

Ca si daca se bazeaza pe ele, tot un barbat capabil si sigur ar dori si acum. Ca impreuna, cu bani mai multi, realizeaza mai mult, au stabilitate mai multa, etc.

| LoveSleep a răspuns:

PSD-ist imputit.

| Mosotti a răspuns (pentru LoveSleep):

Pai orice e tot imputeala, ca si PSD si PNL si USR si toti sunt mafioti asa ca aia e. Si cine e PNL-ist poti zice pnlist imputit, si asa mai departe.
Ca nici unu din astia nu tin cu adevarat cu oamenii, tin doar cu mafia lor si cu bogatii lor.
Ca de aia in 32 ani nu s-a facut nimic, ca toti sunt imputiti.
A fost si PSD si PNL, PDL PNTCD, USR etc etc si nimic.

Ca sa nu mai zic ca doctrina de dreapta insasi nu e pentru omul de rand, deci pornind de aici, e imputeala tot ce tine de dreapta.
Iar PSD e 97 % tot de dreapta, deci tot imputeala de fapt.
Ca am zis ca asa foarte fin au fost mai breji, am zis pentru alea 3 %, dar aia nu inseamna mai nimic de fapt.

Adevaratii ok ar fi socialistii (care noi nici nu avem) care sa aplice corect doctrina socialista, in rest e imputeala.

| Dismally a răspuns:

Buna, mi-a placut Asa grait-a Zarathustra.

| DonEduardo explică (pentru Dismally):

Chiar ti se pare ca moralitatea e ceva nenatural?

| Dismally a răspuns (pentru DonEduardo):

Normele morale se schimba de la o epoca la alta, de la o regiune si o cultura la alta deci ce este pana la urma moralitatea? Nu este nenaturala dar poate fi flexibila happy

| Theo94 a răspuns:

Nu am, dar stiu ca a fost un filosof german important.