| anonim_4396 a întrebat:

Ce parere aveti de noul meu blog? M-am gandit sa fie ceva complex,o sa fie mai multe postari,cu diverse subiecte,pentru inceput am abordat ceva destul de comun, despre oameni in general. :) Sper sa va placa! http://www.candploaiavinealba.blogspot.com

2 răspunsuri:
| AlexanderAdrian a răspuns:

Sunt din pacate pentru tine in totalitate de acord cu Woodenpints. Insa probabil ca parerile noastre n-o sa conteze si o sa-ti inchipui ca suntem invidiosi cumva. Cred ca trebuie sa intelegi ca alta e problema. Problema e ca invariabil toate fetele fac bloguri lacrimogene cu aceleasi teme si lamentari fumate si plictisitoare chit ca sunt scrise bine sau nu.

Daca nu te intereseaza parerea despre continut atunci incearca sa reglezi cateva lucruri de esenta legate de aspect. Tocmai pentru ca esti fata ar trebui sa stii ca exista niste reguli privind aspectul care nu trebuie neglijate.

1.blogurile se scriu negru pe alb cu un font de o marime potrivita. Pe monitoarele moderne wide screen blogul tau in momentul de fata e ca un carnat aruncat in mijloc cu un font pe care-l citesc cu binoclul.

2.paragrafele trebuiesc aliniate corect, cu indenturi si fraze delimitate logic pe idei sau parti de continut. Adica trebuie sa utilizezi alinierea Justify si la fiecare inceput de paragraf sa incepi mai din interior, in felul asta nu obosesti cititorul obligandu-l sa citeasca ceva fara cap si fara coada.

3. Blogul tau e foarte saracacios in linkuri social media. Mai exact cititorii doresc de cele mai multe ori sa-ti vada activitatea pe twitter, facebook, flickr etc. Ar trebui sa ai aceste gadget-uri in panoul de control al blogului si sa le adaugi in sidebar.

Incearca totusi sa schimbi tema pentru a afisa postarile intr-un spatiu mai generos.

Daca vrei sa ai un blog de succes iti trebuie cel putin un domeniu al tau propriu si personal, adica un www. si un nume mult mai scurt. www.candploaiavinealba.ro ar fi un nume dezastruos. In schimb poti pune acea sintagma drept nume al blogului. Cum am eu de ex "What was I thinking?"

Nu spun ca am eu mare succes ca n-am fiindca depinde si de continut si se pare ca nici critica nu mai are atat de multi adepti ca acum cativa ani, dar nici lacrimogenele nu sunt la mare cautare. Acu e pe baza de gadgeturi, stiri, politica uneori, doar blogurile de vedete isi mai permit libertatea de a aiura pe tastatura despre verzi si uscate.

Succes.

| Wøodenpints a răspuns:

Altă pubertină care crede că știe ce e iubirea și simte nevoia să le explice și altora asta.
Nimic special. Chestii generale, truisme ieftine pe care le citești pe orice blog a oricărei fete de vârsta ta.