| Lentza a întrebat:

Ce părere aveți de o colega care nu avea condiții prea bune și acum când s-a angajat lucrează incontinuu și are vreo 4000 lei la ore suplimentare si tot și în loc să îsi strângă bani și-a luat direct o chirie de 1500 lei. Voi ați suporta să plătiți jumătate din salariu pe chirie?

15 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

1500 lei inseamna o chirie decenta cat de cat.
sa ai un venit de 4000 lei si sa te chinui sa locuiesti in garsonieri mici, inghesuite, murdare, vechi e cea mai proasta afacere.

| Freya1 a răspuns:

Eu cred ca o data ce poti sa câștigi bani astea pe luna sau chiar mai mult găsești o posibilitate sa faci cat mai putine cheltuieli ca sa poti sa iti cumperi o casa in scurt timp sau macar sa dea avansul la una.Dar nah, e parerea mea.Ani trec, noi imbatranim si maine poimâine nu mai putem face nimic si rămânem si pe drumuri.

| Eisenheim a răspuns (pentru Freya1):

Cu un salar de 4000 îți cumperi o casa în scurt timp? laughing Cred că înțelegem total diferit noțiunea,, scurt timp laughing

| Freya1 a răspuns (pentru Eisenheim):

Am zis ca daca, câștigi bani astea sau te strofoci sa câștigi un pic mai bine cheltuiești mai puțin ca să iti iei o casa in cat mai scurt timp.La asta mă refeream, sa faci tot posibilul cat timp câștigi binisor sa faci tot posibilul sa pui mana pe o garsonieră, o casa etc pentru ca in curând nu vei mai avea posibilitatea din punct de vedere fizic sa iti permiți efortul asta si rămâi boschetar.
Nu mi se pare ok sa dai bani garla pe chirii in loc sa ii strângi sa ca sa iti poti lua ceva ce sa fie al tau si pe viata.

| Eisenheim a răspuns (pentru Freya1):

Înțeleg happy dar cu 4000 lunar ar trebui sa pui deoparte...7 ani, asta daca prețurile ar rămânea neschimbate timp de 7 ani, și ai avea loc de muncă 7 ani,cu acel salar fara iubit/a, excursii,prieteni, facturi, mașină, fațasă te îmbolnăvești, ceea ce e imposibil happy

| Eisenheim a răspuns (pentru Eisenheim):

Și toate astea doar pentru o garsonieră, într-o localitate mica happy

| Freya1 a răspuns (pentru Eisenheim):

Sa zicem ca iei 4000 de lei pe lună, pui lunar 2000 deoparte si cu 2000 sa trăiești.Cauti într-un orășel mic nu Bucuresti evident o bucată de teren de până în maxim 10 ar si iti ridici o casa (cu ajutorul tatălui, fratelui, vărului ca nu e chiar atat de complicat) cu o camera jos cu tot cu bucătărie si baie si inca o camera la mansarda.Intradevar,nu o faci într-un an, dar totusi o faci.
Eu la mine in oras am gasit 5 ari de teren la 2000 de euro cu curentul, gazul si apa trasa.Intr-adevar nu e mare locul dar pentru cat iti trebuie e suficient.Un prieten de al meu si-a luat o căsuță cocheta ls distanță mica de oras cu 4 mi de euro.

| Freya1 a răspuns (pentru Eisenheim):

Ca sa nu mai vorbim ca in timpul asta poate iti faci si o iubita/iubit ce are aceleași planuri si faceti impreuna.

| Eisenheim a răspuns (pentru Freya1):

Sincer, mă bucur să aud ca e posibil happy in zona mea, un orășel mic, e foarte scump totul, cum ziceam, nici într-o viață întreagă nu poți face nimic happy

| Eisenheim a răspuns (pentru Freya1):

La mine nu găsești așa ceva, sub 10 arii nu găsești, iar prețul pe arie e muuuult peste 2000 euro, plus nu te ajută nimeni nici părinții nici o ruda nimeni, ești pe cont propriu happy iubita nu găsești decât dacă ai deja casa și totul făcut happy mă bucur să aud că alții au reușit, că se poate happy

| Freya1 a răspuns (pentru Eisenheim):

Cand m-am luat cu fostul nu avea casa, înainte sa ne despărțim si-a luat laughing. Acuma cu actualul cand ne-am luat nu aveam casa nici unu (a noastra) dar acum impreuna ne facem. Sper ca duce ce o facem sa nu ne despărțim ca se pare ca eu funcrionez invers laughing.

| Eisenheim a răspuns (pentru Freya1):

Mai rar așa persoană ca tine happy vezi de asta fetele vor de-a gata, sa nu participe ele la făcut și dupa aia degeaba laughing

| Freya1 a răspuns (pentru Eisenheim):

Într-adevăr ca e foarte dificil.Indiferent ca tu ca fata muncești cot la cot sa aduci bani sau doar intreti casa si il ajuti pe el sa stai tot prin chirii sau fara conditii si sa ai răbdare să vă ridicati e greu.Dar cred ca aici tine si de iubire,de dorinta de a lupta, de a reuși, nu de lene, de comoditate, din interes.Ca asa e usor sa iubesti cand te duce de-a gata intr-o vilă cu piscină si vacante exotice, sunteti cel mai perfect cuplu.Dar cand porniți de jos sau macar de la jumătatea drumului amândoi atunci se vede adevărata iubire.
Eu cu fostul nu m-am mai inteles de o perioada lunga de timp.Dar având în vedere că i-am văzut familia si situația nu m-am lăsat de el si l-am susținut până a luat casa, iar după ce am văzut că e ok am plecat. big grin

| LoveSleep a răspuns:

Nu as suporta. La 4000 de lei salariu oamenii deștepți stau la periferie și se spala la lighean.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bravo ei. Cu cei 2500 lei rămași se descurcă lejer. Depinde și de zonă. 1500 lei poate nu e ceva atât de absurd, mai ales dacă stă cu cineva. Singură, da, e cam mult.