| monicaaa17 a întrebat:

Ce parere aveti de oamenii care "calca pe cadavre"? Care profita de altii doar pentru a-si atinge scopul? Nu înțeleg cum pot dormi noapte când unii își folosesc pana si iubitul/iubita ca sa obțină ceva.

6 răspunsuri:
| Drimmero a răspuns:

Daca este intr-un scop bun, in sensul ca daca esti oprit si usile ti se inchid dar tot nu dai inapoi, atunci am doar cuvinte de lauda.

Pana la urma toti profitam unii de altii, sa nu fim ipocriti zic.

| Freya1 a răspuns:

Pot sa fie psihopati sau sociopati daca fac asta in mod repetat.

| Celcestietot a răspuns:

Ființe josnice...

| Sofer a răspuns:

Pot dormi ca nu au regrete când totul merge bine.

| gemeni6226 a răspuns:

Scumpa mea desi ne-am nascut frumosi si puri trebuie sa ne obisnuim ca in lumea asta exista si foarte multe mizerii, a venit acus 2000 de ani cineva sa ne mintuieasca dar nu poti da nimanui cu forta ceva ce nu-si doreste. Putem alege sa ocolim mizeriile acestei lumi si sa trecem peste dar noi nu o putem rezolva sunt si mereu vor fi oameni idealisti care incearca sa schimbe lumea, ceea ce sta in puterea noastra o facem dar nici chiar Dumnezeu nu ne cere sa facem ceva peste puterile noastre.Multe lucruri triste si dureroase sunt pe Pamint multi oameni cu sufletele pline de intuneric, noua n-i se cere ca macar pe cei care ii avem alaturi sa nu-i suparam si sa incercam sa facem viata celor din jur una mai buna dar nu ne sta in putere sa rezolvam toate problemele omenirii nu avem nici puterea nici banii necesari iar cei care o au (banii si puterea)nu-i intereseaza si nici nu o sa-i intereseze in vecii vecilor de soarta omenirii numai de ale lor. Trebuie sa-ti cauti propria fericire si sa nu te tot strofoci sa vrei sa intelegi si sa rezolvi toate problemele ca nu o sa mearga.Nici omenirii nu-i pasa de tine.Si eu incerc sa-mi gasesc echilbul sufletesc acolo unde sunt cu ceea ce am si sa ajut la fel.Cocluzie:mereu au fost si vor fi oameni fara scrupule.De ce:asa se simt ei bine.

| Crescent a răspuns:

Viata nu s-ar numi viata daca nu ar mai fi si din astia. Toata lumea a facut asta cel putin o data pana acum. Poate din greseala, poate intentionat, dar clar e ca a facut-o. Mai sunt si oamenii aia care continua sa faca lucrul asta in mod repetat. Acei oameni nu se pot numi in adevaratul sens persoane. Pur si simplu vor veni acele momente in care vor avea nevoie de ajutorul celora pe care i-a tradat