| SG1995 a întrebat:

Ce părere aveți de scandalul cu tăiatul trenurilor moca pentru studenți și a voucherelor de vacanță?

6 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

1. Plimbările studenților către facultate și casă a rămas.
2. Voucherele de vacanță erau pentru bugetari.
3. Părere? Nu sunt bani, strângem cureaua.

| minrest a răspuns:

Sunt niste economii; nu vad de ce le spui scandal. Pai cum, daca primesc o crestere de salariu, mi se datora de mult; iar daca pierd ceva, e un scandal? Am pierdut si eu voucherele, si uite ca nu sunt scandalizat. Am doar un spor, pentru conditii vatamatoare, dar chiar lucrez in conditii vatamatoare; daca scade un pic din el, nu ma supar. O sa scada si bonurile de masa, asta chiar e o treaba buna; au crescut recent, nejustificat.

| TamplaruAnisoara a răspuns:

Bugetarii au salarii mai mari decât cei de la privat. Pai tot ei sa primească voukere de vacanta? Asta a fost o discriminare. Trebuia sa se dea la toți salariații pentru ca toți cotizează la Bugetul statului nu numai cei ce lucrează la stat.

| minrest a răspuns (pentru TamplaruAnisoara):

Au primit voucherele de la stat, ca angajati ai statului, nu ca cetateni. Diferenta intre salarii nu vine de la ce patron ai, statul sau un particular; vine de la profesie si calificare, de exemplu, o femeie de serviciu castiga mai mult la particular decat la stat.

| TamplaruAnisoara a răspuns (pentru minrest):

Daca tot e pomana, pomana sa fie.

| minrest a răspuns (pentru TamplaruAnisoara):

Nu este.