| ade_7333 a întrebat:

Ce parere aveti de sfarsitul lui 2012? Credeti ca va veni? Credeti ca 2012 va fi ultimul an al lumi? Maysii care erau ce`i mai buni astrologi din cate stiu au spus ca 2012 va fi o catasrofa sad voi ce parere avet?

Răspuns Câştigător
| Butsilee a răspuns:

Stai linistita laughing in 2012 nu va fi sfarsitul lumii doar al anului oh go on respectiv a luniioh go on

13 răspunsuri:
mira
| mira a răspuns:

De ce nu te informezi de pe Descopera.ro? Gasesti acolo toate raspunsurile.Si in Gardianul s-a publicat acum doua zile un articol despre acelasi lucru.Citez titlul din memorie:"Marocul si Tibetul cele mai sigure locuri dupa Apocalipsa".

| Pho3nix a răspuns:

Daca ar fi sa ne luam dupa Maysii ar fi trebuie sa murim de vreo 3 ori.
Eu zic ca nu se va intampla nimic.
Oricum...doar Dumnezeu ne decide soarta.

| Gregory a răspuns:

Bună! Nu mai crede toate absurdităţile. Sfârşitul lumii = apocalipsa = când va dori Bunul şi iubitul nostru Dumnezeu! Trebuie să avem răbdare, să ne îndreptăm şi să facem ceea ce este bine plăcut Lui, să mergem la Sfânta Biserică şi să ne rugăm cât mai des posibil, să postim, să ne spovedim, să realizăm cât mai multe fapte bune etc. Un creştin adevărat, cu frică de Dumnezeu, este pregătit tot timpul, pentru că nu ştie când va veni clipa. De asemenea este indicat să învăţăm din „Pilda celor zece fecioare". Citiţi-o cu mare atenţie şi băgare de seamă:
http://www.crestinortodox.ro/......-patimilor
„Sfârşit creştinesc vieţii noastre, fără durere, fără ruşinare, în pace, şi răspuns bun la Înfricoşătoarea Judecată a lui Hristos, să cerem". — cu privire la ultima rugăminte din cadrul ecteniei cererilor, săvârşită în cadrul Sfintei Liturghii, părintele Florin Botezan, de la mănăstirea Dervent, afirmă următoarele:
„Ultima cerere ne pregăteşte pentru momentul trecerii din această viaţă, moment esenţial în existenţa noastră, pentru că în starea în care ne va afla sfârşitul, în aceea vom rămâne în veci. De aceea ne rugăm ca sfârşitul nostru să fie creştinesc, împreună cu Hristos şi mărturisind credinţa în El. Conştienţi de neputinţele noastre cerem ca sfârşitul să ne fie fără durere, fără o durere fizică mai presus de puterea noastră, dar mai ales fără durerea de a ne vedea lepădaţi de Dumnezeu. Ne rugăm apoi ca să nu fim ruşinaţi atunci când se vor deschide cărţile conştiinţei şi toate faptele şi gândurile noastre vor fi vădite, ci să dăm un răspuns bun la Înfricoşătoarea Judecată. Acest răspuns bun nu e o dibăcie avocăţească, ci răspunsul unei vieţi trăite în pocăinţă cu conştiinţa păcătoşeniei proprii".
http://www.crestinortodox.ro/editoriale/88731-apocalipsa
Citeşte şi Sfânta Scriptură pentru a te documenta cu privire la această problemă:
http://www.bibliaortodoxa.ro/noul-testament/4/Apocalipsa
Numai bine :)

| Jupiter a răspuns:

Stai linistita, 2012 nu va fi ultimul an al lumii.

| LoryM22 a răspuns:

In primul rand in 2012 nu se va intampa nimic, nimeni nu este Dumezeu ca sa stie ca va urma, in mod sigur sfarsitul lumii va fi datorita omului el distruge planeta, nu se respecta unul pe celalalt, ura a inceput sa fie tot mai mare si indiferenta in lume. Vor fi multe razboaie deoarece oamenii sunt din ce in ce mai lacomi, si foarte avari.acesta va fi sfarsitul lumii. Tare as vrea sa ne trezim si sa ne controlam, sa ne iubim tara, planeta si sa ne iubim si respecta, insa este prea mult ceea ce cer, oamenii s-au schimbat prea mult si sigur acesta va fi sfarsitul, ne autodistrugem.

Răspuns utilizator avertizat
| imortal a răspuns:

Va fi doar daca va iesi tot basescu presedinte

| Paris a răspuns:

In primul rand, iti atrag atentia asupra faptului ca toata cuvintele pe care le-ai scris cu apostrof (care presupun ca trebuie sa inlocuiasca cratima), se scriu legat. In al doilea rand, ca sa iti raspund la intrebare. Consider ca daca ar fi trebuit sa ne luam dupa parerile lor trebuia sa murim de vreo 5 ori pana acum. Eu sper sa nu fie cazul unu sfarsit al lumii, chiar mi-ar parea rau. te pupic

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Raspunsul este urmatorul, SINGURI NE AUTODISTRUGEM pentru ca nu stim sa pretuim ce avem noi mai depret adica NATURA si DRAGOSTEA fata de aproapele nostru, iar in legatura cu 2012 daca va veni sfarsitul eu zic ca il meritam uni dintre noi, iar daca nu va veni inseamna ca o sa ramanem cu aceasta intrebare fara raspuns multa vreme.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu nu cred nimica din sfarsitul lui 2012 doar dumnezeu stie ce face nu stie aia de la meteo asa ca nu mai fiti suparati

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sincer sa fiu miar parea bine sa vina sfarsitul lumii in 2012(cu siguranta nu o sa fie atunci) dar mi-as dori din tot sufletul sa fie sfarsitul doar pentru oameni...animalele si restul vietuitoarelor nu au nicio vina... happy

| natalia_2288 a răspuns:

Ade fii linistita ca nu prea cred ca va fi sfirsitul lumii.Majoritatea spuneau ca va fi in 2000, dar cum vezi ca suntem teferi.Fii linistita si nu te indispune din cauza asta...

| ella_3895 a răspuns:

Daca ai vazut filmul, sper ca esti de acord cu mine ca e mare tampenie si nu merita vazut.