| RAY a întrebat:

Ce parere aveti de un imparat care isi doneaza regatul unui dusman de a lui si ala face ce are el chef cu acei oamenii? merita acel imparat respect din partea cuiva? acel imparat nu intervine niciodata desi imparatia lui se duce la vale dar promite ca va veni o data si va face ceva

16 răspunsuri:
| Drimmero a răspuns:

Ce aluzie cu Biblia ai facut si tu.

| gemeni6226 a răspuns:

Va arde in iad si o sa-i para cumplit de rau cand moartea o sa-i dea tircoale ca nu a fost in stare sa faca nimic bun cand puterea a fost in mina lui. Daca ai putere in mina si n-o folosesti cum trebuie, vei deveni slab si se va intoarce impotriva ta totul.Azi poti fi tare si mare, maine poti fi un nimic.Toti suntem ce suntem datorita bunatatii si iubirii lui Dumnezeu.Are rabdare multa vreme dar daca vede ca tu nu inveti nimic si insisti sa fii rau, iti schimba soarta de pe o zi pe alta.

| Drimmero a răspuns (pentru gemeni6226):

Nu te-ai prins? A facut referire la Dumnezeu,, pentru ca a lasat pamantul pe mana satanei, aici batea Ray cu toata povestea despre imparat si dusman/

| gemeni6226 a răspuns (pentru Drimmero):

Nu e pe mana Satanei aici e un purgatoriu dupa cum am citit eu undeva nu conteaza unde, venim din propria initiativa aici sa invatam lectii ce nu am invatat intr-o viata anterioara.Soarta pe care o avem pe acest Pamint reprezinta lectii ce am ales sa invatam inainte sa ne intrupam pentru ca sa putem evolua, sa devenim fiinte mai evoluate, sa putem intra in sfere mai inalte de lumina. Daca avem in soarta suferinta incercari, aceste suferinte si incercari ne ajuta sa evoluam.

| RAY explică (pentru Drimmero):

Ce anume nu e adevarat din ce am scris?

| RAY explică (pentru gemeni6226):

Unde ai citit in biblie asa ceva?

| Drimmero a răspuns (pentru RAY):

Am zis ca nu e?

| Drimmero a răspuns (pentru gemeni6226):

Lumea asta e doar o iluzie, noi nu traim realitatea aici!

| RAY explică (pentru Drimmero):

Ma bucur ca imi dai dreptate

| gemeni6226 a răspuns (pentru RAY):

Recunosc ca nu in biblie dar in credinta alternativa. Poate ca pacatuiesc dar eu asta cred.Un lucru e cert in preoti nu cred.Si nu pot crede ca numai crestinii se pot duce in rai pentru ca citesc biblia.Am ajuns la concluzia ca nu are importanta ce citesti ci cum traiesti.Citesti Biblia, Coranul, citesti Lao ce, citestiBhagavad Gita? In decursul vietii mele m-a framintat mereu aceasta intrebate caci am crescut si nascut crestina am Biblie, dar nu mi-a oferit raspuns la tot si nici nu am crezut ca e adevarat ca doar crestinii pot ajunge in rai.E rezultatul cautarilor mele de o viata ca am ajuns si mi-am permis sa ajung la concluzia ce am ajuns citit mult si mergind pe calea vesnicii cautari spirituale.Nu pot sa-ti explic cum am ajuns de la 28 de ani la varsta ce am acum la convingerile mele e de ajuns ca m-am lasat calauzita, si am mers pe drumuri ce am simtit ca sunt bune corecte.Pe scurt, nu conteaza ce citesti conteaza sa incerci sa faci doar bine si atunci indiferent care din cartile sus enumerate citesti sau crezi poti muri cu sufletul impacat.Dar e un intreg compediu de idei ce am in cap e imposibil sa te fac sa intelegi ceea ce mie mi-a luat o viata de cautari dar esentialul e ca am sufeltul impacat ca sunt pe calea buna. Daca nu, imi asum raspunderea ca dupa ce mor sa dau socoteala Judecatorului suprem.Dar sunt convinsa ca daca omul merge dupa inima si intuitie nu doar dupa ratiune pura atunci nu greseste.

| gemeni6226 a răspuns (pentru Drimmero):

Sunt de acord cu tine.Vad ca ai citit literatura ce am citit si eu.

| Drimmero a răspuns (pentru gemeni6226):

Sa zicem ca am citit si eu ca tot omul chestii interesante.

| gemeni6226 a răspuns (pentru Drimmero):

Da,nu de mult de o zi sau doua am dat raspunsul la cineva care se refera la asta dar nu acolo am citit prima oara.Sa zicem? Poate ai si experimentat.Dar nu trebuie sa-ti divulgi secretul daca nu vrei.http://jurnalul.ro/......29520.html

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dacă nu era regatul regele domnea peste nimic. Un lucru mic (regatul) dă importanță (regelui). Oamenii din regat se schimbă cu timpul, și faptele lor se schimbă, trebuie să-și asume și să nu dea vina pe rege. Indiferent de rege vor fi oameni care îl vor place sau nu. Dacă nu s-ar mai vorbi de el s-ar putea spune că nu există. Oameni se nasc egali - cu un suflet de copil, cu organe, sânge și piele. Ne facem remarcați prin gândire. Diferența o face ''regatul'' el acordă importanță obiectelor sau celor ce se fac remarcați. ''Regatul'' este învățat de mic că este un ''rege'' că alt fel nu se mai forma regatul. Oamenii acorda importanță regelui nu el nouă ( regatul se roagă la rege nu invers). Oamenii invocă predici și morale atribuidu-le regelui, nu-l vezi pe el venind și să-ți spună în față ce să faci și ce nu. Nu regele îi atribuie omului funția de intermedial ci el omul dar pentru asta trebuie să ai public care să-ți dea crezare. Nu contează cum ai ajuns în ''regat'' este alegerea ta, dacă devi o piesă importantă sau o ruină. Dacă în lume se întâmplă lucruri rele nu cred că este vina lui Dumnezeu ( De ce ar scrie Dumnezeu ca faptele unui om să fie rele să omoară, violeze etc, asta n-ar însemna că Dumnedeu ș-ar judeca propile alegeri printr-o persoană). Cel mai ușor mod prin care poți manipula pe cineva este frica. În mod normal când zici Dumnezeu ar trebui să te gândești la iubire și bunătate. Cred că oameni limitați caută diferite modalități să-i limiteze și pe alții. Nu suntem jucăriile Domnului. Avem rațiune și putem discerne. De ce mi-ar impune Dumnezeu să fac ce simt? ( Când te gândești că el are o carte mare în care ne ține evidența fiecăruia laughing ) Cred că este frica de necunoscut, necunoaștere. Frica de a evolua. Să realizăm că toate aceste limite impuse sunt ale oamenilor. Când nu-ți asumi faptele, decizile, alegerile. este mult mai ușor să dai vina pe cineva. Nu noi ne conformăm veții ci ea se formează așa cum vrem noi. Ești neputincios dacă te lași controlat și influențat de alții.

| RAY explică (pentru anonim_4396):

Asa ai conduce tu o tara a prin fuga si filozofie? Eu nu dau vina pe ce nu exista, ar fi de datoria lui dumnezeu sa aiba grija de lumea lui nu sa o faca cadou lui satana

| anonim_4396 a răspuns (pentru RAY):

Vrei să spui că Dumnezeu s-a plictisit să mai fie "rege" şi i-a oferit lui Satana tot? (Dumnezeu fugind cu vaca lui Satana pe munte).
Este ușor de spus cum ai conduce o țară dar asta nu înseamnă că conduci şi viețile oamenilor. Fiecare trăiește cum vrea dar când o i-a pe o cărare greșită, plătește. Oamenii sunt răi sau buni cu un motiv, ăsta nu înseamnă că Dumnezeu ne vinde. Este alegerea fiecăruia dacă face parte din turmă sau nu, să nu devină o obișnuință din asta doar pentru că alții o fac.