| madalinfindrihan a întrebat:

Ce părere aveti despre acel "deja vu".
Mi se intamplă de foarte multe ori sa fiu undeva sau sa vorbesc cu cineva si apoi sa realizez ca am mai avut aceea discutie sau am mai vazut acel loc.
Care este parerea voastra?
Voua cum vi s-a intamplat?

4 răspunsuri:
| WaterDrop a răspuns:

Este o conexiunea la o retea energetica. sau cel putin asa am auzit tongue. Intrebarea ta insa, nu poate gasi raspuns aici, cel putin nu unul satisfacator deoarece ar necesita o lunga discutie.Sa zicem insa ca... este doar un scurt-circuit al universului happy

| syd2 a răspuns:

Am foarte regulat. Insa nu acord atentie, c-apoi se incepe prea multa ezoterica pe care o urasc.

| AnastasiaK a răspuns:

Din pacate nu am acordat o atentie deosebita acestui subiect. Am cautat la un moment dat in trecut informatii despre asta, iar ceea ce pot sa iti spun este ca se considera ca acest deja vu sa fie o amintire dintr-o viata anterioara. Mai sunt si alte ipoteze incredibile(precum ideea ca ar fi o consecinta a rapirilor extraterestre), insa mie aceasta mi-a atras atentia. Cum nu cred in reincarnare, bineinteles ca nu cred nici in aceasta ipoteza. Pe de alta parte, au venit si cativa psihologi cu pareri despre acest deja vu si s-au facut diverse studii(le poti gasi usor pe internet). Teoria care mi s-a parut mie cea mai plauzibila a fost cea a lui Robert Efron conform careia senzatia de deja vu ia nastere datorita unei procesari duale. Astfel, creierul percepe anumite senzatii asimilate cu o mica intarziere ceea ce ii da impresia individului ca retraieste o experienta mai veche. Bineinteles ca nu exclud nici celelalte teorii(care nu includ rapiri extraterestre sau mai stiu eu ce). Nu cred ca asta era raspunsul scontat, dar sper sa-ti fie util. O seara frumoasa!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mi s/a intamplat de multe ori pana acum dar am invatat cu timpul sa nu mai bag in seama asta.