| anonim_4396 a întrebat:

Ce părere aveți despre adopția de copii?
Eu o găsesc anticristică și în profund dezacord cu valorile tradiționale creștine.

21 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Am voie sa te contrazic? e intrebarea ta

| anonim_4396 explică (pentru RAY):

Da, poți.

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

Adoptia unui copil reprezinta diferente dintre om si alte animale doar noi adoptam pui altora, daca nu poti face copii de ce sa nu adoptezi, decat sa fie la casa de copii nu mai bine are o familie, gandeste si tu empatic, nu fi dura

| Freya1 a răspuns:

Pana si animalele cresc pui ce nu sunt ai lor, cum sa nu crești un copil...
Nu este nimic impotriva lui dumnezeu daca dai de mâncare și întinzi o mână unui sărman ba din contra.

| RainmakerX a răspuns:

Ma intristezi iar.
Si daca o sa ajungi sa te casatoresti la 30 de ani, iar doctorul o sa-ti spuna ca nu poti avea copii din diverse motive? Cum ar fi sa-ti vezi cea mai mare dorinta ruinata? Da, tu care te-ai pastrat atat si nu ai pacatuit?!

Normal ca ai adopta tinand cont ca iti doresti copii si ai fi apta sa-i cresti. Acea piticanie (pe care ai putea s-o adopti de la o varsta foarte frageda) chiar te-ar iubi. Te-ar considera mama lui si pana la o anumita varsta ar fi cel mai bun lucru din viata ta. (Dupa o anumita varsta mai innebunesc copiii dupa cum vezi, le vin diverse idei ciudate.)

Asta e dovada ca nu conteaza daca are sau nu genele tale. Probabil ca ar trebui sa intelegi tu fiind o persoana care apreciaza atat de mult sufletul.

Nu uita ca principala invatatura a crestinismului este sa-ti iubesti aproapele. Din contra, oamenii care adopta salveaza suflete, salveaza viitorul acelor copii. Tu ai trait intr-o familie decenta daca ai ajuns sa termini o facultate insa pentru multi copii care raman ai nimanui in orfelinate acest lucru poate foarte usor sa ramana un simplu vis.

| Endoryus a răspuns (pentru RainmakerX):

E o insulta sau un compliment daca zic ca te duce capul mai mult decat pe ea? Ca nu stiu ce varsta are. Ba 23, ba 20. Maine o sa vina cu 18. Toti se dau mai mari, nu mai mici laughing.

| RainmakerX a răspuns (pentru Endoryus):

Ea are 23, eu sunt ala cu 20. laughing Poate de asta ai confundat.
Nu ma incanta cu nimic, sunt unii de 40, 60 care gandesc mai rau ca mine si e chiar trist. M-as bucura mai mult sa vad persoane peste mine. happy Sa am de la cine invata.

In curand o sa ma opresc din a-i raspunde, am luat 6 voturi eronat deja. Pacat, in alte circumstante ar fi putut avea tot ce isi doreste si chiar mai mult dar programarea unora nu se schimba atat de usor.

| RainmakerX a răspuns (pentru Endoryus):

7 voturi acum.
Oficial nu ma mai bag, mult succes in continuare, o sa ai nevoie, Caste!

| Endoryus a răspuns (pentru RainmakerX):

Tu cati ani ai, la ea e cu du-te/vino. Le tot schimba. Lasa ca nu mori. Eu am 3 voturi negative deja, nici nu ma mai baga in seama. Noua noname. E doar o coincidenta ca e la fel de ciudata? Cine stie laughing

| Endoryus a răspuns (pentru Endoryus):

Tu stiu cati "

| Plato a răspuns:

?
Sa-i abandonezi e in dezacord cu valorile creștine, sa ii adopți e minunat.

| anonim_4396 explică (pentru Plato):

Este oribil să-i abandonezi.
Dar și să crești copilul altuia e în dezacord cu valorile și învățăturile creștine. Asta e părerea mea. Nu e normal să crești un copil ce nu-ți aparține, ce nu a fost zămislit prin tine.

| Plato a răspuns (pentru anonim_4396):

E in dezacord cu valorile crestine sa salvezi un suflet din mizerie?
Ma indoiesc ca ma va mustra Dumnezeu pentru ca am salvat un copil.

| anonim_4396 explică (pentru Plato):

E un soi de desfrânare. Eu așa îl văd.

| SilentRain a răspuns (pentru Plato):

Nu te mustra îți dă direct cu toporul
E păcat sa adopți un suflet abandonat, dar nu e păcat sa dai bani la preoți
Csf n-ai csf

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

E un soi de desfrânare laughing laughing

| Endoryus a răspuns:

Si uite asa functioneaza religia. S-au strans un miliard de dolari pentru o catedrala tampita sa o renoveze dar doamne fereste sa se dea bani la nevoiasi, aia care mor de foame, bolnavi, etc. Ce oameni de rahat.

| CleanHeart a răspuns:

Eu mă bucur pentru copiii aia pentru că o să aibă o familie, ei nu au nici o vina.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Totul tine de oameni, sunt de acord sa cresc/iubesc copilul altuia ca si cum ar fi al meu? daca da, Atunci nu e nimic rau. Daca nu, mai bine n-o faci.

Iubirea de Mama poate fii mai dependenta deci nu-si poate iubii la fel de mult copilul, doar daca stie ca e din propriul trup, altfel poate e pacat/

| TristanTzara a răspuns:

Încep să cred că ești troll. Măcar poza e a ta?

| Teffan a răspuns:

Ia mai lasă-ne cu valorile tale creștine.
In primul rand creștinismul nu are treaba cu capitolul asta, Isus nu spune niciunde nimic despre cum ar trebui sa fie familia tu asculți ortodoxismul care este 90% paganism.
Valorile tale de familie vin din Paganismul incorporat de creștinism nu de la dumnezeul tău care se ocupa cu omucideri și crime in masa în vechiul testament.