| anonim_4396 a întrebat:

Ce parere aveti despre animalele salbatice care se plimba pe strazi sau intra in curtile oamenilor in cautare de hrana? Ce ar trebui sa facem cu ele? Cum trebuie sa procedam?

36 răspunsuri:
| whatevernvm a răspuns:

Când locuiam la țară la munte, acum vreo 4 ani și voiam sa merg cu ai mei la cumpărături în oraș, până să ne urcam în mașină la câțiva m de noi era un urs. Dar nu un ursuleț...ci o haimana de 2 m. Și acum țin minte cum voiam sa mă urc în mașină, mama mă trăgea, tata tipa sa mergem în garaj, o mașină claxona pe strada, ursul fugea debusolat, eu râdeam ca retardata și câinii lătrau. E de explicat, e o zona de munte cu case puține, se distra băiatul

| Freya1 a răspuns (pentru whatevernvm):

Nu este de vina el si credc era oarecum speriat.Cauta de mancare ori invatat de oameni care ii hranesc asa cu mana ori din cauza mizeriilor de pe strazi si pentru ca ei nu au suficienta hrana in padure

| Freya1 a răspuns:

Si te freaca tare asta aa? Imi pun ca imi permit si imi place sa oftic fraieri ca tine

| youastupidhoe a răspuns (pentru Freya1):

Pe langa faptul ca puti a sorici, puti si a prostie.

da, ma oftic.
mai sunt 3 luni pana la craciun si nu am cum sa te tai pana atunci.
dar poate pana atunci inveti sa scrii si voi fi mai indulgenta si iti voi taia doar o mana, nu te ciopartesc de tot.

| Freya1 a răspuns (pentru youastupidhoe):

Ofticate nu ai de cat ca mi se rupe de parerea ta.Ai stat tu langa mine sa vezi a ce miros? De la tine vine asa o adiere de invidie.
Lasa ca pe ciolanele tale vom face ciorba aschilopatule

| Nemessys a răspuns:

Nu știu de ce, dar când văd un animal pe strada mi se face mila de el și parcă l-as lua acasă laughing). Nu suport când văd animale chinuite și care mor de foame. Sau caută de mâncare dar toată lumea îi da cu piciorul. Zic ca e ciudat deoarece când văd un cersetor pe strada nu mi se face deloc mila. Abia dacă mai uit la el, în timp ce mă un animal aproape ca plâng.

Eu dacă as putea i-as lua pe toți care îi gasesc și sa le fac un loc unde sa aibă un adăpost. Și nu ar strica sa fie cât mai multe familii care își doresc un animal de companie. Dar na. Se baga diferite motive. Eu unul abia aștept sa cresc, sa mă mut singur și sa îmi iau o pisica ^_^.

Același lucru ar trebui sa se facă si pentru oamenii străzii. Adica serios frate. Sunt mult prea enervanti. Se înmulțesc precum gândacii ca apoi sa ne facă probleme :/. Ce distractiv e când te înjura sau.Mai au puțin și te iau la bătaie ( acum câteva luni am trecut pe lângă 2. cred ca nici 10 ani nu aveau și voiau sa mă bata rolling on the floor)) ) Sau poate mai vrei sa stai si tu undeva la o terasa. Ei bine. Nu poți. Se trezește unu sa vina,, hai safuleee dai sh tu un leu manca-ti-as gura ta " și alte chestii de genu. Eu nu îi suport. În primul rand ca se *** ca prostii si după se duc lângă o biserica,, haideti doamna dați un leu ca uite sărmanul ăsta de copil nu are ce sa mănânce " PAI CINE DRACU TE-A PUS SA ÎL FACI? Mai sunt și unii care dau bani la astia și vai. Se simt mai bine ca au făcut o fapta buna și ca dumnezeu o sa le suga... În rai ca au făcut asta :/ Du-te frate și muncește. Sunt curios dacă tu ai avut experiențe neplăcute cu tiganii. Eu i-as duce naibii undeva. bărbații cu bărbați și femei cu femei ca na.Și îi lasam sa moara acolo. Dar păcat ca nu își permite statul treaba asta.

M-Am cam luat cu vorba și am uitat de subiect. Deci. Cu animalele la un adăpost.Dar na.Nu multe familii își permit un animal de companie.

| Freya1 a răspuns (pentru Nemessys):

Animalele salbatice au habidatul lor.Trebuie sa traiasca in natura iar daca ei coboara printre oameni prin curti si stane este ca nu are nimeni grija ca aceste animale care fac parte totusi din lumea noastra sa aiba mancare si tot ce au nevoie acolo in habitatul lor.
Si mie imi plac animalele foarte mult si mie mila de ele pana si cu acei caini maidanezi ma joc, nu le pot vedea ochisori aia tristi cum se uita la mine fara sa le zic macar ceva laughing
Si legat de tigani (cersetori de pe strada ma refer cat si nu numai) da am avut si eu experienta nasoale.De la aia care te agaseaza cu da-mi un leu da si 50 de bani si apoi te injura si blesteama pana la alea care tin copii mici nou nascuti in brate in coltu magazinului fara sa se gandeasca la sanatatea lui.La min in oras in gara autogara este plin de suflatori in punga si femei gravide.Intr-o vreme era unul care mintea lumea ca acum a iesit din spital ca la operat de cancer la gat si are nevoie de un leu iar dupa ce ii dadea mergea l-am sprit.Era iarna eu eram cu fostul (asta s-a intamplat acum cativa ani) eram infofolita de nu mi se vedeau nici ochii eram un fel de om de zapada si asteptam autobuzul cand a aparut acel minunat drogalau betiv sa ne ceara un leu.Ne tot pistona la cap si nu il bagam in seama pana l-am luat pe fostul de mana sa mergem mai in coro (mentionez eu infofolita am si 1m50 fostul 1m82 la 80 si ceva 90 de kg) la care omu zice catre el "Hai da-mi un leu sa iti traiasca fetita" laughing
DECI DAAA....Am spus asta ca sa imi amintesc de o chestie amuzanta ca celelalte urate si nasoale ma deprima (am avut probleme cu niste bijnitari camatari din cauza carora am lipsit de la scoala si ocoleam tot orasu sa pot ajunge)

| whatevernvm a răspuns (pentru Freya1):

Era rătăcit, pădurea era aproape de noi. Aveam și porci mistreți prin zona, distrugeau cam tot ce prindeau. Vulpi vedeam în curte la ordinea zilei, erau peste tot

| Freya1 a răspuns (pentru whatevernvm):

Da stiu si la mine la tara si nu numai am vazut cheti de genu.Si cam ce zici ca ar trebui sa faca oameni, lumea in situatia asta?

| whatevernvm a răspuns (pentru Freya1):

Habar n-am. Sa sune la protecția animalelor sa le duca mai deep în pădure ca sa nu mai distrugă. În niciun caz capcane și cacaturi cum avea bunicul meu pentru vulpi. După ce le prindea în capcane mi le aducea mie jumate moarte sa le văd și după le făcea covor. Încă am covoarele tho. Ar fi indicat totuși ceva mai puțin barbar și mai evoluat

| Freya1 a răspuns (pentru whatevernvm):

Da asa este.Cainele meu de la tara in weekend avea cateva ore libere sa se plimbe si cand era in calduri probabil mergea la catele nah si a sarit gardul la un vecin care a pus un fel de capcana si la prins, doua zile a zacut pana sa vina sa ne spuna ca e la el prins in capcana.Am plans foarte mult era un animal de nota 10 m-a scos din multe probleme si ma aparat de alti caini si de un taur, care scapase si a intrat la noi in curte...Nu sunt de acord cu barbaria aia atat pentru alte animale care pot suferi de pe urma acestor impovizati cat si pentru oameni care pot pati ceva cat si pentru animalele salbatice care isi cauta hrana. Daca nu sunt stapani sa tina niste animale in habitatul lor natural mai bine le-ar face un tranchilizant si le-ar duce undeva intr-o padure mai deasa si mai departe de civilizatie cu mai multe oportunitati de a se hrani

| oprescudorin11 a răspuns:

Americanii si colonistii englezi din actualul SUA, ne-au dat exemplul pe care trebuie sa-l urmam, cu mintea si sufletul nostru de SLUGI devotate:
Trebuie facute REZERVATII pentru toate animalele si oamenii care ne pun in pericol nesimtirea noastra!
Trebuie in acest un proiect parlamentar, aplicat apoi, dupa aprobare si pus in practica de EXECUTIV(guvern). Rapid!
Dupa ce in prealabil s-au consultat cateva ambasade (CCCP, USA, GB, Olanda si Norvegia!).
Eu sunt un om simplu, inca nu stiu, cine si ce trebuie trimisi in custi sau rezervatii? Astept opinii de la oameni sau animale pricepute in astea!
Nu stiu daca oamenii sau animalele?

| Freya1 a răspuns (pentru oprescudorin11):

Animalele salbatice trebuie sa stea in habitatul lor natural nu in custi nu omorate.Nu este atat de complicat sa le tranchilizeze si sa ii duca in padure mai departe

| oprescudorin11 a răspuns (pentru Freya1):

Vor veni inapoi! Animalele toate au anumite simturi mai dezvoltate decat oamenii.
Stii ceva!? Chiar ma superi! Cine esti tu, guvernele sau eu, sa hotaram sa impunem o legislatie pentru cum sa tratam animalele, cand noi nu ne descurcam nici cu Dumnezeu nici in familie! Cred ca trebuie sa ne vedem limitele!
Daca putem ajutam, daca nu dam din umeri! Mai rau este cand putem ajuta si ne batem joc de favoarea asta in fata lui DUMNEZEU!

| Freya1 a răspuns (pentru oprescudorin11):

Aaa eu nu eu doar spun aici. Iubitori de animale inraiti o sa iasa in strada si o sa faca urat nu eu ca zic aici parerea mea tongue

| oprescudorin11 a răspuns (pentru Freya1):

Acei 'iubitori de animale INRAITI', pot fi si eui eutanasiati sau mutati in rezervatii de iubitori'.se gaseste rezolvare si pentru ei! Si ei pot fi anesteziati! In ce lume crezi ca traim?

| Freya1 a răspuns (pentru oprescudorin11):

A deci tu esti de parere ca ar trebui sa le omoram ca si asa nu ne ofera nimic sau sunt in plus.Da hai sa ii impuscam si punem in custi pe astea care vor sa priveze animelele de libertate si care le omoara sa fim chit sa vada si ei cum e.Tranchilizati nu anesteziati.Pai cred si sper ca intr-o lume normala cu o gandire matura si logica nu o lume de idioti care altceva decat violenta nu vad in fata ochilor

| PersonajFictiv a răspuns:

Pai noi intram in spatiul lor, noi am construit orase unde erau paduri,am facut fabrici unde era habitatul lor si au disparut multe specii,de poluare nu mai zic.
Si prin " noi intram in spatiul lor " nu generalizez,ca dupa aia o sa primesc replica gen " Meh,mi-a intrat azi un urs in curte,sa inteleg ca e vina mea ca am intrat in habitatul lui, no? Era proprietatea ursului iar dupa multa munca prin tribunale a venit acasa,no? ".

Animalele nu pot sa faca nimic,dar oamenii ar trebui sa i-a initiativa, sa fie bine si pentru ele si pentru noi.
Cred ca solutia e sa anunti autoritatile daca e ceva periculos, sau ceva care poate provoca probleme.

Acum, daca mergi pe sosea ce e in mijlocul padurii, nu e vina caprioarei ca apare prin fata ta.
Referitor la ce ai intrebat, am zis mai sus : anunta autoritatile, sau nu fa nimic daca nu sunt animale periculoase.

| Freya1 a răspuns (pentru PersonajFictiv):

Da autoritatile ce ar tgrebui sa faca cu ele dupa ce se sesizeaza?

| PersonajFictiv a răspuns (pentru Freya1):

Asta nu stiu.
Pe unele le omoara, pe altele le duce in anumite locuri, depinde.

| Freya1 a răspuns (pentru PersonajFictiv):

Si nu ar fi indicat sa le tranchilizeze si sa le duca in zone cu padure mai deasa fara posibilitatea de a ajunge prea curand in civilizatie printre casele oamenilor ma refer sa nu ii mai invete printre oameni si sa isi mai stranga gunoaiele sa nu aiba de ce sa fie atrasi

| PersonajFictiv a răspuns (pentru Freya1):

Ba da, e o idee buna si asta.
Dar depinde si de ei, daca vor sa se implice.

| Freya1 a răspuns (pentru PersonajFictiv):

Eu sunt de parere ca pusul de capcane sau ucisul este o barbarie.Sunt animale fac lucruri pentru a se proteja, hrani sau apara cum si noi oameni facem la fel doar ca intr-un alt mod deoarece ni se spune speci superioare ceia ce nu caracterizeaza pe toata lumea

| PersonajFictiv a răspuns (pentru Freya1):

Mi-e mila mai mult de animale decat de majoritatea oamenilor.

| NOname a răspuns (pentru PersonajFictiv):

"Pai noi intram in spatiul lor, noi am construit orase unde erau paduri, am facut fabrici unde era habitatul lor si au disparut multe specii, de poluare nu mai zic."

Bine punctat!

| Theo94 a răspuns:

Autoritatile ar trebui sa ia masuri in privinta lor, ar trebui duse in mediul lor de provenienta.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Acum multi ani in Italia aveam porci mistreti care se plimbau prin curtile noastre. Dupa cam 2 saptamani i/au omorat vecinii de langa noi. Jegosii nu mi/au dat si mie unul, carnea lor e asa gustoasa love struck

| Freya1 a răspuns (pentru anonim_4396):

Nah faina procedura. :p

Răspuns utilizator avertizat
| Adiadictie a răspuns:

Si la mine vine o veverita dar nu sta mult. cateva ore pe an.

| JoookkkeeeRRR a răspuns:

Animalele salbatice trebuiesc duse si tinute in Habitatele lor, nu in curtiile oameniilor sau mai stiu eu pe unde

| Freya1 a răspuns (pentru JoookkkeeeRRR):

Ziceam ca vin ele in cautare de hrana si ce ar trebui facut cu ele?