| cerculetezburatoare a întrebat:

Ce parere aveti despre babele/mosii care comenteaza in tramvai/autobuz/RATB sa va ridicati?

Răspuns Câştigător
| Razvan a răspuns:

Ma ridic de pe scaun cand vad o persoana mai in varsta. Dar nu o fac atunci, cand baba de cand paseste in tramvai o da cu cleanta ca "tineretul din ziua de azi". Mama, pe astia nu ii suport.Bine domne` esti in picioare de 30 de secunde, abia te-ai urcat si ai inceput? Atunci nici de-a dracu nu ma ridicwinking

8 răspunsuri:
| Bacemi a răspuns:

De obicei ofer locul oamenilor in varsta. Se mai intampla uneori sa imi fie rau sau sa fiu foarte obosit si sa nu dau locul. Nu am nimic impotriva celor care cer in mod politicos locul. Cum sa refuzi o batranica atunci cand ea spune : Mai baietele, nu vrei sa ma lasi sa stau si eu jos ca mi-e un pic rau. Nu poti. Si de altfel de multe ori o astfel de batranica nici nu apuca sa ceara locul pentru ca il ofer eu. Dar e deranjant cand unii cred ca e ceva normal sa le cedezi locul de fiecare data. Ca si cum e ceva ce face parte din obligatia ta de calator. Asta deranjeaza. Cand vine o baba de aia frustrata pe viata care incepe sa te jigneasca si sa te desconsidere. Asa nu. Vezi o baba de aia care la 70 de ani inca e in putere si care se crede mai presus de altii. Daca are putere in ea sa fie o tata are putere si sa stea in picioare. Am detestat mereu persoanele rautacioase, pline de venin.

| shtephie a răspuns:

Ei nu'si dau seama ca noi, tinerii venim de la scoala si suntem obositi... Ei hopa sa stea pe scaun! Cn e viitorul tarii? noi tinerii...noi avem prioritate!
Cedez locul in tramvai/autobuz doar copiilor sau femeilor gravide happy

| cosima11 a răspuns:

Mi se pare etic si normal sa te ridici singur de pe scaun atunci cand vezi un mos/baba ca sta in picioare. adica na, iti trebuie cel putin cei 7 ani de acasa + putin respect pentru persoanele mai in varsta.winking cand o sa imbatranesti, nu cred ca ti-ar conveni sa stai in picioare in ramvai/autobuz/RATB si un mucos sa stea pe scaun si sa mai faca si misto de tine... adevarul doarewinking

| lovenotsex a răspuns:

E un gest de bun simt si de respect sa ii lasi inainte sa comenteze. Dar eu nu suport sa aud comentarii de genul, doar ca sa se afle in treaba, pentru mine poate deveni obsedant de la un punct. Ii respect, dar nu inseamna ca trebuie sa ma pun sa ma calce in picioare ca asa zic ei. Dar de ridicat ma ridic, asa consider ca e corect.

| fif2002 a răspuns:

laughing daca sunt mai batrani ca tine ar trebui sa ii lasi sa stea jos, daca nu comenteaza si tu

| Paatricia93 a răspuns:

Cine vrea le cedeaza locul, tine de bunul simt, iar cine nu, nu il poate nimeni obliga. Daca vine cu gura mare nici nu merita sa ne ridicam.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sunt niste plictisiti. dupa ce ca platesti calatoria te obliga sa te dai jos de pe scaun sa stea el care nu a platit-o. iauzi ma nene. ia sa ne mai lase in pace. poate suntem si noi obositi. n-avem dreptul? imi comentase o baba tot drumu ca nu m-am dat sa ii fac loc sa stea jos pe scaun. urca lume in masina si incepea sa le povesteasca ca nu i-am dat ei locuraised eyebrows. aveam nervii intinsi la maxim. si culmea, baba putea sa se tina pe picioare, ba mai mult, o tinea si gurahappy

| alina_1226 a răspuns:

laughing buna intrebarea...cand vad vreun mos sau vreo baba care abia se tin pe picioare le dau voie fara sa comenteze.dar dk vine vreun mos sau vreo baba care comentaza ma i`au cu ei in gura laughing big grin