| 1234568807 a întrebat:

Ce parere aveti despre mosii si babele care cauta cearta prin autobuze si oriunde, fiindca au impresia ca noi astia tineri trebuie sa ii ridicam pe ei in slavi? Te enerveaza la culme si daca le zici ceva esti un nesimtit si un golan si ca asa e generatia asta noua si din astea, pentru ce sa le platim lor pensiile? Sa se duca la Ceausescu daca il plang asa tare

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sunt unii enervanti, e adevarat, insa am intalnit si batranei foarte simpatici. Poate au avut o viata dificila, cine stie, insa uneori e deplasata pornirea unui scandal intr-un loc public din cauza unor motive penibile. De asemenea, nu mi se pare ok presiunea asta pusa de unii dintre varstnici ( ce ai mentionat si tu, cine le mai plateste lor pensiile...) si nici faptul ca il ridica in slavi pe Ceaușescu. (din nou, unii o fac, nu generalizez) Exista insa si destui tineri cu un comportament ce ridica semne de intrebare, nu doar batrani. (din nou, sunt si unii foarte in regula, care mi se par foarte ok)

17 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Ai dat fundita cuiva care ti a confirmat ideea, asta da gandire logica, fiecare raspuns are un gram de adevar, e cu indivizi ca tine, pasim tot mai mult in evul mediu si e pacat

| 1234568807 explică (pentru RAY):

Care e problema ta cui i-am dat eu fundita?

| RAY a răspuns:

Ce gandire tampita poti avea

| 1234568807 explică (pentru RAY):

Daca ai intrat aici doar ca sa comentezi aiurea, mai bine pleaca ca nu am nevoie de parerea ta

| Freya1 a răspuns:

Sunt batrani singuri si săraci de care imi e mila, ce mai muncesc chiar daca nu mai pot si chiar ii stimez.Dar pe cele ce se plimba in mijlocul veri cu mijlocul de transport sau pe strada aiurea chiar nu le inteleg.

Cand eram eu in liceu veneau babele o data cu mine pe autobuz la 6/7 imineata până în piața, iar cand mergeam inapoi pe la 14/15 erau ghici unde, tot pe autobuz cu mine fara cumpărături.Ne ridicau pe toti ce eram la școală sau munca de pe scaune si se puneau ei jos o stație.
Nașpa e ca dupa, cheamă salvarea ca li se face rau, sau cad pe strada.

| 1234568807 explică (pentru Freya1):

Mosii si babele se plimba toata ziua cu autobuzele ca nu au ce face acasa, si sunt tineri care vin de la servici, si sunt si ei obositi, dar apar imediat fosilele astea si incep sa se i-a de ei, pai scuza-ma, cum sa nu incepi sa le zici vreo doua, si dupa aia vai esti un nesimtit si nu mai stiu cum, asta e mentalitatea generatiei Ceausescu, au impresia ca totul li se cuvine si sa nu le reprosezi nimic

| Freya1 a răspuns (pentru 1234568807):

Eu am pățit sa ignor o babă ce venea a N oara cu acela autobuz, dar o scârbă (mai tanara) sa ratoit la mine ca de ce nu ma ridic.Am ignorat-o si s-a uitat urat,atunci m-am ridicat si i-am zis in fata femei ca eu am suferit două luxati de rotula (cate una de genunchi) de aia nu m-am dus pe jos chiar,nu sa ma mai asez si jos in bus,dar nu e nici o problema, o sa las un putregai ce mai are o besina si moare sa stea jos de fiecare data cand se plictiseste acasa si cand va fi la varsta pensionari sa astepte bani de la mamaia, nu de la noi astea tineri ce ajungem de schiloditi de la varsta destul de frageda.

Nu e vorba doar de vremea ceaușistă, ca si atunci au fost mai multe chestii.E vorba de faptul că așa sunt uni bătrâni, crede-ma, eu am stat un an cu unul de 93 de ani in casa si mi-a mâncat zilele, iar alti câțiva ani la cheremul bunici.Asa sunt sunt uni de la o varsta, aștepta ca daca ei au ajuns bătrâni trebuie sa fie pupati in fund.Chiar se zice ca de cand esti mic te maturizezi pana la N varsta, iar după începi din nou sa scazi si sa dai in mintea copiilor.

| 1234568807 explică (pentru Freya1):

Foarte adevarat

| Freya1 a răspuns (pentru 1234568807):

Sper ca eu sa nu fiu asa sacaitoare cand o sa fiu baba, daca ajung sa fiu baba laughing.

| 1234568807 explică (pentru Freya1):

Noi astia tinerii nu o sa fim cum sunt batranii din ziua de azi, mosii astia sunt asa si ca au trait pe vremea lu ceausescu ca la puscarie, si in ziua de azi ei zic ca ceausescu le dadea libertate, clar

| Freya1 a răspuns (pentru 1234568807):

Nu e vorba doar de perioada ceaușistă, eu una nu am treaba cu perioada aia ca si atunci daca se gândea se putea trăi bine dar nah.

| Vântulalb a răspuns:

In primul rand, NU le platesti tu, lor, pensiile. Ei au muncit si au contribuit pentru o amarata de pensie.
Apoi, dupa cum scrii aici, banuiesc si cum le vorbesti: ca un nesimtit si un golan.
Mosii si babele de care te impiedici au ridicat si sustinut o economie. Voi ce faceti? Demolati totul si traiti din imprumuturi externe si ajutoare de Stat. Chiar si alocatia ta este un ajutor, nu un drept. Nu ai contribuit pentru ea cu nimic. Din ce returnati imprumuturile fara economie? Taind si daruind padurile, Rosia Montana (s-a reluat cazul) si altele asemenea.
De ce nu intrebi de ce platim lunar miliarde de euro atat familiei cat si casei regale? De ce trebuie sa-i intretinem noi?

| 1234568807 explică (pentru Vântulalb):

In primul rand, nu le vorbeste nimeni ca un golan, daca le faci putina observatie, incep sa se planga de generatia asta, i-a mai lasa-ma cu fosilele astea ca o cauta prea mult, in autobuze se iau de copii, ii cearta, ii fac sa se simta prost, dar cu ce scop tu fosila umblatoare te iei de altii fara motiv? Nu ai ce face acasa? Mai dai in *** mea de comunisti

| Vântulalb a răspuns (pentru 1234568807):

Ar avea ei ce face acasa daca unii ca tine gura sloboda dar minte ioc, i-ar ajuta la ceva. De exemplu la facut piata, platit facturi, cumparat medicamente, etc, ca sa nu mai fie in autobuz cand urci tu. De cate ori ai facut asta?
Si as avea o curiozitate: de ce tu le faci lor observatii? Fosilele alea de bunici ai tai care iti umplu buzunarele, nu incap in *** ta? Apropo, vezi sa nu-ti crape daca intra bagi prea multi comunisti in ea!

| 1234568807 explică (pentru Vântulalb):

Ce imi plac astia ca tine care stiu doar sa dea sfaturi altora, dar de ce i-asi ajuta eu pe ei? Eu nu am problemele mele? Si plus de asta, eu nu sunt nici copilu si nici nepotu lor, sa ii ajuta ei, eu cu ce sunt vinovat? Si cica imi umple ei buzunarele, cine imi umple ma mie buzunarele? Ce haios esti, i-a apucate tu sa ajuti toti mosii si babele pe care nu ii cunosti si dupa aia sa imi zici mie din astea

| Vântulalb a răspuns (pentru 1234568807):

Si daca nu esti in stare sa-i ajuti, ce si de comentat? De ce nu-ti vezi de barna din ochiul tau in loc sa vezi paiul altora? Ai grija pacatelor tale inainte de a te impiedica de toti mosnegii neajutorati.
Stii sa judeci? Judeca asta, judeca-te pe tine, nu-i judeca pe altii.

| 1234568807 explică (pentru Vântulalb):

In primul rand, eu nu judec pe nimeni daca nu ma deranjeaza cu nimic, am vazut multe situatii in care batranii se iau de copii, ii cearta, si daca le faci putina observatie incep cu din astea ca asta e generatia din ziua de azi si tampenii din astea, mentalitate comunista

Întrebări recente