| Sapphire a întrebat:

Ce parere aveti despre barbatii bucatari si femeile ortoped? Credeti ca bucataria este doar treaba femeii sau ortopedia doar "treaba" barbatului? Ortopedia este o meserie in care se da cu ciocanul, dalta, trebuie sa ai forta, etc.
Femeia ortoped incalca definitia feminitatii si barbatul bucatar pe cea a masculinitatii? Credeti in "regulile" de genul acesta? happy

3 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Fiecare face ce ii place, daca se simte capabil si are puterea necesara atunci e bine.

| Libelle a răspuns:

La noi Alexandrina Cantacuzino a luptat pentru drepturile femeii...la vot,la politica, sa nu mai fie considerate atat de inferioare barbatilor.
Incet incet, in prezent femeia face cam orice meserie.Am zis cam, pentru ca sunt lucruri facute pentru barbati totusi.
Dar femeia nu e facuta sa stea numai la cratita cum nici barbatul nu e facut sa stea numai cu toporul si meseria periculoasa, unde`ti trebuie multa forta.
Pe langa faptul ca suntem femei si barbati suntem oameni.Si un om are aspiratii,dorinte, placeri, inclinatii spre un anumit lucru. Daca o femeie doreste sa practice ortopedie inseamna ca asta ii place.Nu o face mai putin feminina,o face mai luptatoare in ciuda ideilor preconcepute ale celorlati.
Iar un barbat bucatar are inclinatie spre gastronomie,nu e nimic iesit din comun.A gati e un fel de arta pentru mine, nu oricine are rabdare sa orneze, sa amestece si sa retina sute de trucuri.Nu isi pierde aerul de masculinitate.
In concluzie, fiecare ca om cu ce-i place.

| edyla a răspuns:

Eu unul la locul de munca fac si mancare desi nu este calificarea pe care o am fac din placere si in legatura cu dalta, ciocanul, forta...parerea mea este ca nu trebuie sa ai muschi ci un pic de minte