| Kate80 a întrebat:

Ce parere aveti despre blogul acesta si ce imbunatatiri as putea aduce?

katespage23.wordpress.com

Răspuns Câştigător
| SilverF8ith a răspuns:

Buna Kate,

Avand in vedere ca ai pus aceasta intrebare presupun ca esti dispusa sa asculti criticile constructive:

1. Schimba fundalul: un fundal minimalist ajuta de obicei blog-ul care contine multe informati astfel cand utilizatorul da scroll in jos nu ii intrerupe linia de citire. P.S incearca sa folosesti o culoare care ajuta cititul.
2. Hover Efectul asupra imagini tale de profil isi schiba forma incearca sa renunti complet la efectul acela.

3.Foloseste contraste intre Text si fundal. este mult mai odichnitor.

4. Urmareste mai multe websituri create cu jQuery pentru a te ajuta sa iti faci un blog mai modern.

5. Minimal este intotdeuna mai aelegant.

Bafta!

| Kate80 explică (pentru SilverF8ith):

Multumesc mult pentru sfaturi! Sunt mai noua in acest domeniu si incerc sa fac tot posibilul sa ma perfectionez! happy

8 răspunsuri:
| AlexanderAdrian a răspuns:

1. Imaginea de fundal e ok atat timp cat are atributul fixed si nu se tot deruleaza pe ecran ca acum.

2. Contrastul negru pe alb al articolelor este foarte prost, in sensul ca scrisul e practic o nuanta de gri. Va trebui sa-l schimbi in negru.

3. Nu stiu ce platforma folosesti dar va trebui sa iti aliniezi textul cu justify, si daca ai pluginul TinyMCE care n-ar trebui sa lipseasca nici unui blogger care se respecta, bate si niste alineate, exact cum ai scrie la scoala pe un caiet. De obicei eu bat 5 space-uri pentru un alineat perfect la mine pe blog. Acum scrisul pare un fel de carnat neasezat pardon de expresie.

4. Infinite scrolling? Asta va incarca memoria multor utilizatori si la un moment dat pur si simplu nu vor mai da scroll. Revino la paginatie, cu 5 articole pe pagina si va fi perfect.

5. Linkurile din sidebar au fontul rosu. Imaginea aleasa e foarte frumoasa insa din pacate e tot pe rosu. Astfel ca nu se vede mai nimic decat daca ma chiorasc bine in scrisul ala.

Ok vreau totusi sa dezvolt ideea legata de minimalism. It's crap, bullshit, snobism. Blogul tau se califica sigur in categoria blogurilor care nu doar ca-si permit o imagine de fundal dar e si recomandat prin natura subiectelor tratate. Tin sa-ti amintesc daca ai uitat sau sa-ti spun daca nu stii ca Tudor Chirila se afla inca pe locul intai intr-un top binecunoscut de bloguri si ce sa vezi, are dictai imaginea de fundal.

Sub nici o forma nu-ti transforma blogul intr-o colectie de culori si-atat. Cine sustine aceste principii greseste teribil si daca te uiti pe blogurile mai faimoase de la noi si mai ales la diverse bloguri din afara vei vedea ca personalizarea e inca un avantaj pentru orice blogger.

Eu iti recomand deci, in cateva cuvinte, sa pastrezi imaginea de fundal dar sa faci in asa fel incat sa nu i se mai dea scroll o data cu articolele sa fie fixa, sa transformi fontul ala gri in negru, sa cauti sa aliniezi macar justify daca nu poti bate si indentatii si te asigur ca un bun contrast e dat si de o imagine potrivita de fundal nu doar de un fundal plictisitor monocrom.

Unii dintre bloggerii de succes vor argumenta in fel si chip ca web 2.0 (recte plictiseala asta cu minimalismul) e unul din atuurile lor insa de fapt ei au succes din cu totul alte motive iar blogurile lor nu au nici o legatura cu subiectele despre care scrii tu. E fix ca si cum Nastase si-ar pune pe blog floricele pe fundal. Ei bine tematica blogului tau permite sa te joci cu stilurile. Succes.

| SilverF8ith a răspuns (pentru AlexanderAdrian):

Faza cu minimalismul de care tot spui tu as putea sa iti argumentez o zi intreaga si sa ne certam de 10ori pe atat ideea ii designul sa fie placut odichnitor sa fie placut utilizatorului sa pastreze pagina deschisa. Nu stiu care este experietna ta dar din cate vad esti un simplu blogger care are o expereinta vasta in Blogging. bafta tie, un desing minimalist este intotdeuna castigator cand ai multe informatii.
Si printre cele mai bune situri si cu cele mai multe premi sunt cele cu un desgin minimalist.
Depinde si ce intelegi prin minimal daca intelegi doar text si lini nu are rost sa continuam si o lasam asa.

Bafta tututor.

| AlexanderAdrian a răspuns (pentru SilverF8ith):

Bai omule, ce informatii, are un blog specific feminin cu retete, subiecte chill si alte asemenea. Designul minimalist i-ar transforma blogul intr-o panarama. Trebuie doar sa-si faca imaginea de fundal no-scroll si sa faca fontul mai negru, sa-si instaleze Tiny MCE sau sa-l foloseasca in caz ca-l are si cu asta basta. Nu e blog de stiri sau de social media. Cand va vad ca aberati atat cu minimalimsul asta mi se face greata.

Cum adica daca inteleg doar text si linii ( cu doi de i apropo) Da tu ce intelegi prin fundal minimalist? Sau trebuie sa-ti explic eu? Ai auzit si tu de web 2.0 si ai citit niste aberatii ale unor a-listeri cu minimalismul si te crezi grozav.

Lasa fata in pace ca nu-i trebuie minimalism, e destul de minimalist si-asa. Doua linkuri trei prostii, text si o imagine drept fundal. Ce-oi fi vrand mai minimalist de-atat?

| SilverF8ith a răspuns (pentru AlexanderAdrian):

Copilas fi politicos intai de toate, Lucrez in domeniul acesta de mai bine de 10 ani am castigate premii cati ani nu ai! Pune mana pe carte si lasa prostiile.
Asta consideri tu, de aceea intotdeuna vei fi un secund cand vine vb de design si blogging si etc... daca ai fi un renume ai fi undeva sus.
Fata a cerut doar un sfat! oricum face ce doreste ea!
Inainte de a da altcuiva explica de ce web 2.0 si etc intai citeste mai multe despre acest subiect pentru ca nu vreau sa fac pe profesorul cu tine.
Bafta si succes in continuare!

| AlexanderAdrian a răspuns (pentru SilverF8ith):

Copilas? Tu esti Bogdan Cristian ala din situl promovat la linkul de profil? Invata sa scrii in engleza si apoi mai vorbim

Auzi la el "To create your own CV follow this steps."

E these steps toata ziua, toata noaptea si intre mese. Si mai ai niste aberatii pe acolo. Ai si tu premii ca ministreasa economiei care are Harvardu probabil. Si care nu-i in stare sa decline verbul a investi - "sa investeze, sa investeste..." Asa esti tu cu engleza. Si ai pretentii si ma faci pe mine copilas? Vezi-ti de moaca aia de puber si mai verifica cine e copilasu'

| AlexanderAdrian a răspuns (pentru SilverF8ith):

Si tot apropo de aptitudinile tale, ca la coding nu ma bag. Dar la fotografie de exemplu, un fotograf profesionist NU se lauda cu fotografii prelucrate si photoshopuite cu filtre ieftine de zici ca-s de pe Instagram. Cand te-apuci sa te dai mare mai ai totusi grija ca lumea te verifica si nu toti suntem prosti. Nu cadem toti pe spate ca doar ne zici tu ca ai premii cand se poate vedea bine si cum scrii in engleza si cum te lauzi ca esti fotograf profesionist cu alde Tamron 50-200. Macane, si macane rau.

Hai ca s-a-nchis. Poate te cred altii.

| lucian_2018 a răspuns:

Trebuie sa-l faci mai atractiv. Ma dor ochii cand incerc sa-l citesc. Schimba fundalul si fontul scrisului