| anonim_4396 a întrebat:

Ce părere aveți despre cei care nu fumează, nu beau alcool până la vârsta de 25 sau 30 de ani, dar se apucă de aceste vicii după aceea?

8 răspunsuri:
| DjSannan a răspuns:

Din perspectiva sănătății, este important să știți că fumatul și consumul de alcool pot fi dăunătoare pentru organism. Riscurile pentru sănătate asociate cu aceste obiceiuri cresc odată cu creșterea duratei și frecvenței consumului. În plus, fumatul și consumul excesiv de alcool pot crește riscul de dezvoltare a anumitor boli cronice, cum ar fi cancerul, bolile de inimă și afecțiunile hepatice.

Deși renunțarea la fumat sau reducerea consumului de alcool poate avea beneficii semnificative pentru sănătatea fizică și mentală, este important să fie o alegere personală și să fie realizată într-un mod care să fie sustenabil pentru fiecare individ. În cele din urmă, este responsabilitatea fiecărei persoane să ia deciziile care le afectează viața și sănătatea personală.

| Freya1 a răspuns:

Nici o părere.
Adică da, nu sunt de acord cu alcoolul, chiar nu ii vad rostul, nici țigările nu sunt un lucru benefic dar fiecare face ce vrea.

| Emma30555 a răspuns:

Mi se pare mai ok sa te apuci după 25 decât înainte. Ești mai matur și faci o alegere la maturitate. Eu m-am apucat de fumat după vârsta de 22 ani. Alcool mai consum ocazional la petreceri dar nu consumam când eram mica, în liceu de exemplu e vorba de educație

| CostinAlamariu a răspuns:

Nicio parere. Bravo lor ca n-au fost influentabili cand erau mici

| raMLesS a răspuns:

O decizie proasta ramane la fel indiferent ca o fac la 30 sau la 20

| raMLesS a răspuns:

"si ii vezi la 30 de ani burtosi si cocosati cu probleme de memorie si digestia facuta praf"
Acum daca mananca toate rahaturile planetei si toate gunoaiele din magazine, e problema lor... nu le baga nimeni pe gat icre la 2 lei, pateu nu stiu de care si crenvursti la 5 lei kilogramu rolling on the floor
Una e sa consumi din cand in cand o bautura si sa fumezi, alta e sa bei in draci sa ai toate viciile astea nasoale si sa nu faci miscare absolut deloc.
Stii ca e foarte important sa te misti si sa iti folosesti corpul pentru ca poti combate toate gunoaiele pe care le bagi in tine si nu mai ajungi burtos cocosat.

| raMLesS a răspuns:

Ce zic eu si ce inteleg tu, pai tu imi dai exemplu de un distrus care la e burtos si urat si are 40 de ani, eu ti-am dat exemplu de unul care n-a ajuns in situatia aia.
Am in sala bodybuilderi de 30-40 de ani care fumeaza de la 15 ani si mai si beau in draci cand ies pe undeva, pary-uri, club, etc... si culmea ca nu iau steroizi si arata mai bine decat 99% decat barbatii de varsta lor.
Atat timp cat ai o alimentatie cat de cat ok si faci sport, o sa ai randament fata de unul care mananca cel mai sanatos nu bea nu fumeaza si nu face nimic.

| aimullah123 a răspuns:

Pai, teoretic la 25 de ani se termina dezvoltarea creierului.
Alcoolul si tutunul afecteaza grav dezvoltarea creierului.
Deci, in niciun caz nu fumezi si nu consumi alcool pana la varsta de 25 de ani.
Si ideal ar fi sa nu te apuci niciodata. Vei realiza ca nu e bine abia cand o sa fii diagnosticat/a cu vreo boala grava si o sa spui "Ce rau imi pare! Daca as putea da timpul inapoi..."