| fgdvdszvdfzfz a întrebat:

Părinții mei îmi reproșează că sunt urât ca moartea, că arăt ca de pe sticla cu otravă, că la 20 de ani arăt de 50...Nu am vicii, nu beau des, cafea nu beau deloc. Ei consumă alcool zilnic și fumează de tai fumul cu țigara în casă... Taică-miu țipă la mine că sunt slab, că sunt palid, mă face lab**iu, ar vrea ca eu să fiu mai frumos la față, să am un aspect fizic plăcut, să nu mai merg cu glugă pe cap și să-mi fac prietenă. Oare ei gândesc înainte să vorbească? Chiar nu-și dau seama că omul este după cum l-a lăsat natura și că nu pot să fiu mai frumos, să nu mai arăt ca dracu? Voi ce părere aveți despre situația asta?
Ps: Până nu demult, când mă spălam pe dinți mă uitam în oglindă și aveam impresia că-s simpatic dar astăzi ai mei mi-au spus că arăt ca un bolnav psihic urât ca moartea. Ce părere aveți?

6 răspunsuri:
| danay72 a răspuns:

Probabil ei se refera la modul în care te îmbraci sau aranjezi. Nu exista om urat, doar aranjat sau nearanjat. Nu te descuraja. Frumusețea e o chestiune subiectivă. Tu ai incredere in tine și fii frumos în continuare în interior, iar acest lucru se reflectă și în modul în care ne îmbrăcăm.Sa ai o atitudine pozitivă. O inima veselă înseninează fața.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Las' nu-ți bate capul cu acești oameni idioți, care nu-și văd bârna din ochiul lor și văd paiul din ochiul altuia.
Deci nu contează, noi să fim sănătoși, treci peste, fii fericit cu tine, când e momentul, ia-ți jucăriile și pleacă de acolo.

| immaBeast a răspuns:

Stai linistit ca nu esti urat, uratul si frumosul a fost inventat de societate dupa niste standarde si ganduri subiective.
Hai sa-ti dau cateva exemple.
- Societatea spune ca o persoana frumoasa TREBUIE sa aiba un corp frumos, nici prea gras, nici prea slab, o persoana care face sala de exemplu.
- Societatea spune ca o persoana TREBUIE sa se imbrace doar cu haine scumpe, sa fie bogata, sa poarte accesorii scumpe, partenerul sa fie la fel, mai ales daca vorbim de o fata.
Astea sunt doar 2 exemple, parintii tai vor sa fi la standardele impuse de societate.
Parintii tai sunt doar manipulati de societate, cum au fost ei educati despre frumos si urat, asa incearca sa te educe si pe tine, adica foarte gresit.
Exact, oamenii sunt asa cum i-au dat natura ( sau dumnezeu, in cazul pers. religioase ) frumosul si uratul a fost inventat de om ( ca si multe alte lucruri de fel ).
Se spune ca trebuie sa-ti asculti parintii si sa faci cum te invata ei...pe naiba, daca lucrezi, eu iti recomand sa te muti singur si sa-ti vezi de viata ta, se pare ca parintii tai nu sunt multumiti cu ce esti tu in prezent, se pare ca ei doresc sa te schimbe intr-un fel in care tu nu doresti si asta nu-i in regula.
Doar TU decizi cum sa te comporti in viata, cum sa arati s-a.m.d, nimeni nu ar trebui sa decida in locul tau.

| pixxie93 a răspuns:

Părinții tăi sunt cam toxici pentru tine. Dacă au căzut pradă viciilor, spre exemplu băutura care schimbă oamenii enorm de mult, în rău. Dacă ești major căutați de lucru strânge niște bani, si mutăte din casa lor. Îți garantez că vei fi mai bine, și fizic si psihic. Și pe lângă toate astea, încearcă să îi ajuți și pe ei cu vreo terapie, dacă nu vor, veziți de drumul tău! Multă Sănătate! Sunt sigură că ei nu gândesc ceea ce-ți spun, tu nu ești urât!

| TheArchitect218 a răspuns:

Oamenii sunt ca frigiderele. Contează ce-i în interior.

| DianaTweety a răspuns:

Morr