| RAY a întrebat:

Ce parere aveti despre china? va depasi usa in economie?

Răspuns Câştigător
| Darkmagic a răspuns:

China inseamna Globalizare, distilata in G 7 pentru un maxim de profit.
Pe intelesul tuturor, G 7 si-au mutat capacitatile de productie in China, de asta pe televizorul tau Samsung scrie "made in China", pe Iphone la fel, pe Sony idem, pe Dell asisderea, si lista continua.
Si MAI pe intelesul tuturor: SUA a mutat productia in China, ca sa-i plateasca pe chinezi cu 15$, si sa-ti vanda apoi Iphone-ul facut acolo cu 500$.
Cand (si daca) Occidentul isi va retrage fabricile din China, China se duce direct "in cap", pentru ca economia ei reala, fara ajutor masiv din vest "produce": "Mike", "Sunny", "AdiBas", si alte marci "celebre", de care sunt convins ca te-ai lovit si tu.

Despre SUA am cel mai putin de spus, pentru ca exemplele despre CE pateste economia mondiala, cand o banca puternica din SUA (Lehman) intra in faliment sunt inca proaspete.
Daca SUA "apune" economic, toata lumea se duce in jos, fara exceptie.
Daca o banca sau ORICE actor economic din afara SUA intra in faliment, pe economia mondiala o doare in coor.

Acum s-a lamurit toata lumea "Care o are mai mare?"
Cu placere.

5 răspunsuri:
| Drimmero a răspuns:

Chinezoii deja arunca si in fotbal bani fara sa se uite, mai ceva ca arabii si rusii.
Au ajuns deja, totul e fabricat in totalitate made in China, aproximativ.

| gemeni6226 a răspuns:

Asa am inteles si eu, dar aici imi vine in minte o alta intrebare, oare ce impact va avea asupra economiei globale si in special asupra tarii noastre acest lucru?

| GoldenZenith a răspuns:

Bineinteles. sa vedem ce influenta o sa aiba si asupra noastra treaba asta laughing

| OnePiece a răspuns:

De fapt, deja a depasit-o la PIB.

Ramane de vazut traiul chinezului de rand.

| marele1234 a răspuns:

Asta e clar!