| LetMeHelp a întrebat:

Ce parere aveti despre coincidente?batting eyelashes
De exemplu, eu am citit pe internet despre un om care vroia sa dovedeasca existenta sufletului asa ca a luat niste oameni bolnavi si i-a cantarit inainte si dupa moarte. A constatat ca toti cantareau cu 21 de grame mai putin.
Dupa 5 minute butonam telecomanda si am vazut ca pe un canal difuza filmul "21 de grame". o.o
Voi ce parere aveti? Da-ti si exemple! happy

9 răspunsuri:
| thegatekeeper a răspuns:

Si eu am avut parte de multe coincidente, unele aproape incredibile, dar sunt totusi doar niste coincidente (cel putin asta e parerea mea). Mi s-a intamplat de multe ori sa ma gandesc la o persoana sau sa imi vina in minte ceva legat de cineva pentru ca imediat sa o intalnesc sau sa ma sune. Asta e ceva ce mi se intampla destul de des, dar am vaut parte si de unele mult mai ciudate.

| LetMeHelp explică (pentru thegatekeeper):

Mult mai ciudate. ca de exemplu? smug

| thegatekeeper a răspuns (pentru LetMeHelp):

La un moment dat imi doream sa intalnesc o persoana pe care doar o vazusem undeva, fara sa fi vorbit sau facut cunostinta cu ea in prealabil, dar care imi atrasese atentia. Eu ies destul de rar din casa. Intr-o vacanta m-am intalnit cu un prieten in oras si dupa ce a sosit si el, am pornit pe jos catre un pub. Nici nu am facut 2 pasi ca si vad persoana respectiva venind din directia opusa. Asta e una dintre cele mai ciudate, fiindca erau extrem de putine sanse sa se intample asta, in special fiindca persoana respectiva, in general, nu trece pe acolo si fiindca eu ies foarte rar in oras. Mai sunt si altele, legate tot de intalniri din astea neasteptate, dar as scrie pana maine. Ideea e ca sunt doar coincidente, care uneori pot fi foarte de folos, in functie de situatie. Nu mi se pare nimic supranatural in intamplarile de felul asta happy.

| Dariusuu a răspuns:

Există peste tot.

De exemplu eu m-am gândit la o fată şi chiar în acel moment mi-a trimis mesaj.

Să fie vorba de o coincidenţă?

Cine ştie...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mie mi s-au intamplat multe coincidente. De exemplu, in fiecare zi ma uit la ceas cand este ora 13:49. Vad peste tot numarul asta. 1349. Este anul in care a venit ciuma in Europa. Exista si o trupa de black metal pe nume 1349 pe care o ascult si tot de la acel incident tragic s-au inspirat. Ma rog, coincidentele sunt doar coincidente. Nu stau sa imi complic existenta degeaba pentru a-mi inchipui chestii de genul.

| RandyMarsh a răspuns:

Este doar o pura intamplare.
Pentru asta a fost inventat cuvantul coincidenta.
Mi s-au intamplat si mie, dar nu-mi mai aduc aminte.

| Psychothic a răspuns:

O simpla coincidenta.

| enonimox a răspuns:

coincidenta