| Artemiss a întrebat:

Ce parere aveti despre copiii care cersesc? Mie sincer imi este mila... unii parinti ii obliga sa faca asta pentru a-si cumpara ei bautura sau tigari...

11 răspunsuri:
eluveitie
| eluveitie a răspuns:

Mda si eu am vazut foarte multe cazuri de genul...si e mare pacat sa vedem in ce hal au ajuns unii parinti... cel mai socant lucru care l'am vazut era o tiganca care nu nascuse de mult timp si ia rupt picioarele la copilas si apoi a venit la mine ca sa o ajut cu bani ca are nevoie pentru copilul...iti dai seama...eram socata...cu 5 minute in urma ea ii rupea picioarele acolo de fata cu mine si apoi mai vine si mai si cere bani...intr-adevar eram foarte mica atunci si nu am stiut cum sa reactionez insa faza m'a socat... oamenii de genu nu merita sa traiasca!

| Leea1234 a răspuns:

Mi-e imi este mila de ei...chiar daca altii spun, ca sunt mincinosi...eu imi fac datoria de crestin si ii ajut cu un banut, daca am ...si ei daca mint... ii judeca Dumnezeu, nu eu!

| gabitza05 a răspuns:

Buna!

Din pacate cei care se nasc in astfel de familii care ii trimit la cersit nu au prea multe sanse de reusita in viatasad. Nici nu cred ca acei copii au parte de bradul de craciun...de plimarile in parc cu familia...sau de o copilarie pentru ca cersind ei nu-si traiesc copilariasad. Cel mai rau e ca se obisnuiesc sa traiasca asa si isi trimit si ei copii la randul lor sa cerseasca.TRIST dar ADEVARAT sad!

| Psihoyounger a răspuns:

Ai foarte mare dreptate. Am vazut si la mine in oras persoane care isi obliga copiii sa cerseasca pentru ca iei sa isi poata cumpara tigari etc. Ba chiar, stiu vreo doua persoane care chiar si iarna stau pe strada cu niste copii de cateva zile in frig cu gandul ca in felul acesta oamenilor le va fi mai mila de ele, fara a se gandi la sanatatea copilului pe care il tin in brate.

Psihoyounger

| danutza a răspuns:

Trist dar adevarat...asta e realitatea... iar cand sunt prinsi la cersit de catre autoritatzi e ca si cum nu le-ar sta nimic in cale a 2-a zi "la locul lor de munca " straight face

| Sabwy a răspuns:

Trist... ma faci sa plang. Dar noi trebuie sa fim bucurosi ca avem cu manca pe cand ei poate nu au casa. crying

| MissCamelia a răspuns:

E un cerc vicios. daca nu le-am mai da bani, ar fi mai bine, pentru ca i-ar trimite parintii la scoala, nemaiavand nevoie de ei

| Spanc a răspuns:

Despre copii ce sa spun? Mi-e mila de ei... dar pe parintii lor i-as bate toata ziuadevil...in loc sa munceasca ei ii trimit pe copii la cersit...astia nu-s parintino talking

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Lucrez la o fundatie care se ocupa de protectia copilului. Ideea e ca exista in continuare copii abuzati de parinti pentru ca noi nu intelem ca gresim atunci cand la dam bani. N-ar mai exista cersetori, daca n-ar primi nimic. Daca vrei sa faci un bine anunti autoritatile sa vina si sa-i retina cel putin pentru o vreme pe parinti. Cel mult poti sa le dai mancare acestor copii, dar sa te asiguri c-o mananca in fata ta. Bani niciodata!

| soricica a răspuns:

Mie imi este foarte mila de ei... dar cand ii aud pe strada "tanti da-mi si mie un leu sa-mi iau o paine", decat sa le dau bani, mai bine ma duc eu si iau o paine si le-o dau, pentru ca asa sunt sigura ca are paine, decat sa ii dau bani si el/ea sa se duca sa cumpere cine stie ce prostii [tigari, alcool] sau sa le duca parintilor pentru ca ii obliga...

| tremuriciiuliana a răspuns:

Cea mai mare vina o are cei de sus adica din guvern si pot sa zic protectia copilului, daca pe domnul presedinte lar interesa un pic mai mult de popor va garantez ca nimeni nu ar ajunge sa cerseasca, de ce nu se face o campanie sau mai bine zis de ce nu le da domnul presedint de lucru parintilor care isi trimit copii la cersit, daca acei parinti nu sunt de acord sa munceasca atunci propun sa li se ia copii si sa-i duca la un adapost vam zis vina o au cei de sus nu noi