| Ionică a întrebat:

Ce parere aveti despre crestinism, iudaism, islamism, hinduism, budhism si ateism?

3 răspunsuri:
kongeriket
| kongeriket a răspuns:

Creştinismul, iudaismul şi islamismul = religii construite vag bine, ciunţite ulterior după interese proprii şi aplicate extrem de prost cu o moralitate mai mult decât îndoielnică şi cu multe puncte care se cam bat cap în cap cu orice!
Hinduismul = O formă de religie politeistă care oferă "credinciosului" (sau adeptului, în fine) posibilitatea la liber arbitru, care răspunde la multe întrebări legate de natură şi stări superioare ale existenţei, dar care nu răspunde la întrebările privind stările inferioare ale existenţei (spre deosebire de creştinism, de pildă). Hinduşii merg pe ideea: "Cui îi pasă cum am ajuns până aici?! Hai să vedem ce facem de-acum încolo. Nu trăim în trecut ci în prezent construind viitorul". (nu-i rea ideea dar sunt prea ateu ca s-o înghit)
Budhismul e mai mult un curent decât o religie în sine. Buddha a fost doar un înţelept care nu obliga pe nimeni să creadă ce spune el. Diferenţa e că a avut multă dreptate în ceea ce spunea. E mai mult un curent decât o religie. O ideologie să spunem.
Ateismul este cea mai liberă formă de cugetare acordată omului. Există atei negativi şi atei pozitivi. Ateii negativi admit existenţa unei entităţi superioare dar care nu "funcţionează" după niciun principiu a niciunei religii (exemplu: Poţi să te rogi cât vrei că oricum nu se va îndeplini. Dacă POŢI TU face ceva, e altă poveste. E meritul TĂU şi nu a entităţii). Ateii pozitivi spun pur şi simplu că nu există niciun zeu.
Cine are dreptate? Nimeni nu ştie.
Momentan, logic şi raţional vorbind, ateii au cea mai mare dreptate dar până la proba contrarie e greu de dat un răspuns.
Ce părere am? Eu sunt ateu dar nu am nimic cu nimeni. Când însă sunt atacat cu insulte de îndoctrinaţi religios, mă supăr rău tare şi tratez dur.
Salut!

| Dan a răspuns:

Crestinism=iubire, iudaism=?, islamism=?, hinduism=?, budism=?, atesim=rai+ au probleme in cunoastere.

| Alexissro a răspuns:

Mosule, ia din fiecare ce-ti trebuie, sau vezi care e mai aproape de felul tau de a fi.