| TrentonChase a întrebat:

Intrebare pentru crestini in special dar m-ar interesa si raspunsurile ateilor...Ce parere aveti despre budhism?

Răspuns Câştigător
NOname
| NOname a răspuns:

Budismul este mai mult un stil de viață, o filosofie și, cel puțin în viziunea mea, nu prea se compară cu celelalte religii, în care totul se învârte în jurul unui zeu și dorințelor lui.

În budism fiecare este liber să aleagă ce i se potrivește și ce nu și nu este silit să creadă...pe nemestecate, împins de amenințări.

Budismul încurajează o gândire și o viață sănătoasă, bazată pe rațiune, cunoaștere și autocunoaștere.

"Să nu crezi nimic din ce ai citit sau ai auzit, chiar dacă am spus-o chiar eu, dacă nu este în acord cu propria ta gândire şi cu propriul tău bun simţ." - Buddha.

Și încă câteva citate care mi se par ceva mai speciale:

"Abia atunci când omul are compasiune faţă de toate fiinţele vii, se poate numi nobil."

"În loc de o mie de cuvinte, mai bine numai unul, dar care-aduce Pacea. În loc de o mie de versuri, mai bine numai unul, dar care-arată Frumosul. În loc de-o mie de cântări, mai bine una, dar care-mprăştie doar Bucurie."

"Nu rămâne în trecut, nu visa la viitor, concentrează-ţi mintea asupra prezentului."

"Toate fiinţele tremură înaintea violenţei. Toate se tem de moarte, toate iubesc viaţa. Priveşte-te în alţii. Apoi pe cine mai poţi răni? Ce rău mai poţi face?"

"Este stupid cel ce aspirând către privilegii, avansări, profituri şi elogii crede că ar obţine astfel fericirea. Prin ceea ce generează, ele determină noi ataşamente care aduc mai degrabă un surplus de suferinţă."

"Viaţa este dificilă. Să-ţi spun ceva: îndată ce accepţi acest adevăr, ea devine uşoară!"

"Raţiunea este totul. Vei deveni ceea ce gândeşti."

"Niciodată ura nu pune capăt urii, ci dragostea."

10 răspunsuri:
| OOOLEOOO a răspuns:

Budhismul este superb!

| TrentonChase explică (pentru OOOLEOOO):

Si eu sunt de aceeasi parere!

Răspuns utilizator avertizat
| RAY a răspuns:

Buddha a promovat libertatea de gandi liber, rational am o parere buna e o filozofie buna

| RAY a răspuns:

Buddha era ateu nu budist

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu stiu daca zic bine, dar ei cred in reincarnare nu? Eu sunt crestina dar imi place intr-un fel sau altul ideea de reincarnare.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Imi place cel mai mult dintre toate.

| TrentonChase explică:

Sa sti ca spre surpinderea ta toti budisti sunt atei...

| Ad1tza a răspuns:

Budhismul crede in fortele naturale.In religia lor dupa moarte vine neantul adica nimic.

| emmaemmanuella a răspuns:

Budismul pe langa faputl ca este o religie este si o filozofie orientala.Nu sunt atee dar consider ca este o religie foarte interesanta de unde poti invata foarte multe.