| aabaaab3278 a întrebat:

Ce parere aveti despre hinduism?

24 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| Darr1u5 a răspuns:

Hinduism-ul este reprezentat de credința în Brahman.

Insa ce vreau sa iti spun e faptul ca hinduismul e o religie falsa, moarta. Uite si de ce:

Exodul 20:3
"Să nu ai alţi dumnezei afară de Mine."
Si lista poate continua:
" Să nu-ţi faci chip cioplit, nici vreo înfăţişare a lucrurilor care sunt sus în ceruri, sau jos pe pământ, sau în apele mai de jos decât pământul.
Să nu te închini înaintea lor şi să nu le slujeşti; căci Eu, Domnul Dumnezeul tău, sunt un Dumnezeu gelos, care pedepsesc nelegiuirea părinţilor în copii, până la al treilea şi la al patrulea neam al celor ce Mă urăsc,
şi Mă îndur până la al miilea neam de cei ce Mă iubesc şi păzesc poruncile Mele."

Deci, orice inchinare care nu este in fata singurului Dumnezeu adevarat duce la pedeapsa vesnica sau chinul vesnic alaturi de diavol si toti cei care i-au dat s-au ii dau ascultare.

| aabaaab3278 explică (pentru Darr1u5):

De fapt, Shiva este zeul suprem, nu Brahman. Si hinduismul nu e politeist, mai citeste ce reprezinta acei zei.

| Darr1u5 a răspuns (pentru aabaaab3278):

Asa scria pe wikipedia, nu am citit si nu voi citi cine au fost zeii din hinduism. Chiar nu voi castiga nimic daca voi afla. Mai bine caut sa vad ce a zis Dumnezeu ca trebuie sa facem, adica sa citesc in biblie...voi fi mult mai castigat.

| aabaaab3278 explică (pentru Darr1u5):

Asa e, strica o informatie in plus.

Răspuns utilizator avertizat
| Darr1u5 a răspuns (pentru remus1007):

Moarta tocmai prin faptul ca e falsa, nu duce la viata, si incalca legile lui Dumnezeu. Nu pentru faptul ca nu exista.

In primul rand, trebuie sa vorbim ca niste oameni normali si civilizati, ca zicem ca suntem destepti nu?

In al doilea rand, nu ma intereseaza ca tu nu vrei sa accepti adevarul, eu am raspuns la intrebare, mi-am spus opinia si am spus ADEVARUL. Dar, asa e, minciuna e mai buna decat adevarul. Eu nu o sa mai zic nimic, insa imi pare rau de cei care merg pa calea ratacirii, alearga spre iad.

Uite ce a spus Isus neamului fariseu din vremea Lui:
Ioan 8:43-47
"Pentru ce nu înţelegeţi vorbirea Mea? Pentru că nu puteţi asculta Cuvântul Meu.
Voi aveţi de tată pe diavolul; şi vreţi să împliniţi poftele tatălui vostru. El de la început a fost ucigaş; şi nu stă în adevăr, pentru că în el nu este adevăr. Ori de câte ori spune o minciună, vorbeşte din ale lui, căci este mincinos şi tatăl minciunii.
Iar pe Mine, pentru că spun adevărul, nu Mă credeţi.
Cine din voi Mă poate dovedi că am păcat? Dacă spun adevărul, pentru ce nu Mă credeţi?
Cine este din Dumnezeu ascultă cuvintele lui Dumnezeu; voi de aceea n-ascultaţi, pentru că nu sunteţi din Dumnezeu.""

Eu nu vreau sa fiu rau, sau oricum ai crede, vreau sa afli adevarul, sa traiesti adevarul. Nu uita ce iti zic, intr-o zi vei sta fata-n fata cu Dumnezeu si ai sa raspunzi pentru tot ce ai facut si nu trebuia si tot ce nu ai facut si trebuia sa faci.

Răspuns utilizator avertizat
| Darr1u5 a răspuns (pentru remus1007):

Stai calm. Eu am inteles-o bine. As vrea sa o intelegi si tu. Eu nu judec pe nimeni. Fiecare e liber sa isi aleaga. Eu nu silesc, nu oblig si nu vreau sa amagesc pe cineva in vreun fel. Toti sa faca ce vor! Eu doar spun ce ar fi bine sa faca si ce ar trebuie sa faca....adica nu eu spun, Dumnezeu spune.

Dar va fi mare necaz pentru toti cei ce resping pe Dumnezeul adevarat...cu siguranta.

Răspuns utilizator avertizat
| mentholinks a răspuns (pentru Darr1u5):

Nu uita ca Isus a mai zis: "Nimeni nu poate veni la Mine daca nu-l atrage Tatal."

| Darr1u5 a răspuns (pentru mentholinks):

Ioan 6:43-51
"Isus le-a răspuns: „Nu cârtiţi între voi.
Nimeni nu poate veni la Mine, dacă nu-l atrage Tatăl, care M-a trimis; şi Eu îl voi învia în ziua de apoi.
În Proroci este scris: „Toţi vor fi învăţaţi de Dumnezeu." Aşa că oricine a ascultat pe Tatăl şi a primit învăţătura Lui vine la Mine.
Nu că cineva a văzut pe Tatăl, afară de Acela care vine de la Dumnezeu; da, Acela a văzut pe Tatăl.
Adevărat, adevărat vă spun că cine crede în Mine are viaţa veşnică.
Eu sunt Pâinea vieţii.
Părinţii voştri au mâncat mană în pustiu, şi au murit.
Pâinea care Se coboară din cer este de aşa fel, ca cineva să mănânce din ea şi să nu moară.
Eu sunt Pâinea vie care s-a coborât din cer. Dacă mănâncă cineva din pâinea aceasta, va trăi în veac; şi pâinea pe care o voi da Eu este trupul Meu pe care Îl voi da pentru viaţa lumii.""

Concluzia: "Adevarat, adevarat va spun ca cine crede in Mine are viata vesnica". happy

| Inferno a răspuns (pentru Darr1u5):

Eu nu stiu cum naiba poti trece de clasa a 4-a cu asa o lipsa de logica.
Cica X este fals, pentru ca X este fals.
Si asta,dupa mintea ta incapabila sa se adapteze in societatea mdoerna [dar care in mod inexplicabil o face (ceea ce nu dovedeste decat primitivismul societatii)], asta e ceva logic.

Pamantul nu exista, deoarece Pamantul nu exista.
Merele sunt fructe, deoarece merele sunt fructe.

Elefantul e o planta, deoarece elefantul e o planta.
Hinduismul e fals, deoarece Hinduismul e fals.

Cica asta e logica...

Cum dracu va integrati ba. Ca tu imi inchipui ca la matematica scrii ca 2+2=67,iar cand profesorul te intreaba de ce, ii spui : "Pentru ca 2+2=67".

Cand ti-or cere aia prin liceu sau pe la facultati sa demonstrezi teorema X, tu ca demonstratie ai sa aduci tot teorema X. Pentru ca dupa mintea ta premisa in sine e o dovada a ei insasi. Iar formula X e o dovada ca formula X e corecta.

Cand ti-or cere aia la BAC sa scrii u ntext argumentativ, imi inchipui ca al tau va fi doar unul afirmativ, din moment ce in mintea ta afirmatie=argumentatie.
Cum dracu poti sa iei bacul n-am idee.

Cand te duci la un interviu pentru. job si te intraba aia "De ce esti bun? " ai sa raspunzi "Sunt bun."

| Darr1u5 a răspuns (pentru Inferno):

Deci, nu vreau sa te dezamagesc... daca imi citesti intrebarile si raspunsurile ai sa vezi ca sunt la facultate si lucrez in momentul de fata la o firma de IT.

Ziceai de matematica...am trecut de bac, iar la matematica am luat 10 curat. Deci, te rog, fara intrebari de matematica.

Ceea ce tu nu ai inteles e faptul ca noi nu vorbim aici de matematica, pentru ca matematica nu poate mantui. Cu totii zicem ca suntem baieti destepti, nu?
Atunci, cine nu crede biblia, este un necredincios (sau ateu sau pagan).

Diferenta intre mine si tine e ca eu cred pe deplin aceasta biblie care nu este altceva decat Cuvantul lui Dumnezeu pentru oameni.

Deci, daca esti un evolutionist atunci nu mai avem ce vorbi. Insa daca esti un creationist si crezi ca Dumnezeu a facut Pamantul si tot ce vedem, tot asa e si cu credinta. Daca Dumnezeu ne-a spus care este credinta adevarata, noi nu trebuie sa mai demonstram acest lucru. Este asa cum zice El si punct.

| aabaaab3278 explică (pentru Darr1u5):

Pai cum facem, ca si Coranul este cuvantul lui Dumnezeu pentru oameni, in hinduism nu exista numai o carte sfanta, sunt foarte multe, tot pentru oameni, deci?

| Darr1u5 a răspuns (pentru aabaaab3278):

Coranul nu este cuvantul lui Dumnezeu, este al altui "dumnezeu". Dar nu vreau sa mai intru in detalii.

Fiecare e liber sa isi aleaga. Daca tu consideri ca hinduismul e mai bun, du-te in hinduism, daca consideri ca cea mai sfanta carte e coranul sau altele, implines-te ce scrie in ele.

Eu unul aleg biblia, aleg pe Dumnezeu si vreau sa ascult de El. Nu stim ziua cand vom muri, dar vreau ca atunci cand voi muri sa petrec o vesnicie alaturi de El. Al meu Dumnezeu, este un Dumnezeu viu, care face si astazi minuni, nu doar in trecut. Este un Dumnezeu bun, iertator, iubitor dar si plin de dreptate.

Sti tu ce se va intampla cu tine dupa ce vei muri? Banuiesc ca nu. Dar gandeste-te bine carui dumnezeu ii slujesti si asigura-te ca nu vei ajunge in focul cel vesnic.

| aabaaab3278 explică (pentru Darr1u5):

Dumnezeu e Unul, atata timp cat II respect cuvantul, nu vad care ar fi problema