| anonim_4396 a întrebat:

Ce parere aveti despre cum "evolueaza" lumea?

18 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Proasta, evolueaza in tampenie dar partea informatica merge pe drumul cel bun, cu cine poti discuta sant acele persoane de la 30 de ani care stiu sa se poarte si sa fie un om intreg.

| anonim_4396 explică (pentru mgtow):

M-ai jignit! straight face

| mgtow a răspuns (pentru anonim_4396):

Zic in mare parte multi tineri sant dusi rau si putini intregi la minte, nu stiu ce varsta ai tu dar eu am 22 de ani si mi se pare mult mai simplu sa comunic cu persoane de la 30 de ani in sus de ce? Pentru ca tineretul din ziua de azi e cu alcool, droguri si chef ca la nebuni, daca te vede linistit nu te baga in seama si asa mai departe diferenta e asta ca poti discuta cu cineva trecut prin viata mai linistit calm una alta... fiind o persoana matura.

| anonim_4396 explică (pentru mgtow):

Uite... Sa fi matur nu are nici o treaba cu varsta sau cu experienta vietii. Eu tind sa cred ca sunt o persoana mtura. Si nu imi place sa fiu bagata in oala in care este bagata generatia de azi.
E adevarat ca tineretul de azi e condus de un anturaj format total gresit, ce ii face sa para mai mult decat cretini, scuze dar par chiar prosti si distrusi mintal.
Si stiu ce simti, momente in care simti nevoia sa discuti cu cineva apropiat tie dar nu ai cu cine... si trebuie sa ceri o mana de ajutor celor mai "mari". Eu am fost una dintre victime dar m-am regasit oarecum.
Majoritatea prietenilor mei sunt cu 2-3 ani mai mari decat mine.
De aceea m-am simtit jignita.
PS; am 14 ani,
Hope you'll understand! happy

| mgtow a răspuns (pentru anonim_4396):

Inteleg situatia, in ziua de azi sa fi normal nu e bine pentru lumea proasta daca nu te duci cu bani la fete nici nu se uita la tine, baietii parca sant recent nascuti ca zic numai tampenii dar na... macar adultii si unele persoane reduse la numar ca tine si ca mine mai sant in stare sa demonstreze valoarea vietii.

| anonim_4396 explică (pentru mgtow):

happy Da. Stiu ca pare ciudat sa te intreb asta laughing dar ce zodie esti?

| Musique a răspuns:

Crezi că evoluează?

| anonim_4396 explică (pentru Musique):

Am pus ghilimele. Dar da, Lumea evolueaza tot timpul. Deocamdata nu stagnam, fie ea o evolutie buna sau nu.

| yupiiiiiiiiiiiiii a răspuns:

Dupa parerea mea, pe de o parte evolueaza partea tehnologica, avanseaza informatica, si alte chestii stiintifice, dar pe de alta parte, din pacate, lumea este tot mai populata de tarani si analfabeti sad

| SAMM0603 a răspuns:

Lumea ar trebui sa evolueze si sunt mandra de acest lucru. Dar si dezamagita pentru copii din ziua de azi care umbla cu tabele si telefoane.
Ei nu stiu ce inseamna copilarie, jocuri (Tara tara vrem ostasii, tarile, sotron, baba oarba..etc)
Eu sunr de parere ca evolutia asta ar trebui tinuta in frau si sa nu strice mintile copiilor. Ar trebui ca parinti sa nu spele creier-ul copiilor cu evolutia si sa-i lase sa copilareasca, dupa au timp..de la adolescenta pana la batranete sa se bucure de tehnologie.dar de anii frumosi ai copilariei te poti bucura numai cand esti copil.

| anonim_4396 explică (pentru SAMM0603):

Buna! happy

"Ar trebuii" - lumea evolueaza pe zi ce trece. Nu trebuie, e precum un instinct. Este ceva normal si vital.
Nu ma refeream strict la copii si la tehnologie. Sa nu generalizam totusi, in Romania inca este bine. Am rude in America, fetita lor de nici 3 ani umbla prin iPhone ca si cum ar umbla pe trotuar.
Cred ca este o greseala sa tinem evolutia in frau din cauza unor parinti iresponsabili. Totul devine o moda, o fita un must have.
Televiziunea cat si scoala [ aici ma refer la anturaj si da, la unii profesori]
colectivul, mentalitatea si incercarea de a stopa logica copiilor, de ai face sa stagneze la un anumit punct, in loc sa ii faca sa gandeasca, sa descopere si sa puna in practa, le spala mintile.

Mie inca imi este frica, si le plang de mile de pe acum urmatoarelor generatii.

| SAMM0603 a răspuns (pentru anonim_4396):

Absolut de acord cu tine.

| anonim_4396 explică (pentru SAMM0603):

Cati ani ai? happy

| KristalPop a răspuns:

De evoluat... Lumea nu prea mai evoluează (cred că de asta ai scris şi tu în ghilimele).
Nu prea evoluează, decât la unele capitole (incluzând prostia).

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Involueaza. Parerea mea.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Dap....de aceea am pus ghilimelele.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Orice schimbare aduce și ea dezavantaje, guri rele, sau minți care nu pricep și nici percep.
De exemplu, s-a inventat internetul: ne ușurează viețile, dar ne și manipulează pentru că nu știm să îl folosim; nimic în exces nu e bun.
Până să ne dezvoltăm latura asta a controlului, cred că va trece ceva timp. Acum depinde și cum ești crescut și ce minte ai.
Unii înțeleg greșit evoluția și se fac de râs precum Cristi Animating de pe facebook, înțeleg greu ce înseamnă să fii deschis față de a face ceva complet fără gust, care-ți alterează din ființă.
Alții rămân la aceleași principii proaste, reguli stricte, mentalități fixe.

| svartirhimnar a răspuns:

Da, la prostie. Că în rest, deloc.