| anonim_4396 a întrebat:

Ce parere aveti despre desenele din ziua de azi? Influienteaza in vreun fel copii? Daca da, cum? In bine/rau? funditahappy

Răspuns Câştigător
| Anecherry a răspuns:

`mintile copiilor sunt cele mai usor de influentat; sunt de parere ca desenele influenteaza copii, indiferent de natura lor, la nivel subconstient. si asta e foarte usor de detectat din comportamentul copilului; un desen animat cu mesaje educative, constructive etc, va influenta comportamentul si modul de gandire al copilului in bine, pe cand cele in sens contrar. priviti majoritatea copiilor din ziua de azi.

8 răspunsuri:
| Firefly a răspuns:

Desenele din ziua de azi sunt foarte violente. Peste tot sunt batai, lupte, cuvinte urate: nimic educativ. Mi se pare ca desenele si-au pierdut farmecul de alta data.Imi e dor de acele desene din care chiar invatai ceva, care erau educative : Familia De ce?, Familia Flinstone, Tutenstein, etc.Stiai ca daca stai si te uiti la televizor, macar inveti ceva, nu irosesti timpul.
In ziua de azi desenele influenteaza negativ copiii.Sunt influentati sa fie violenti, sunt invatati de mici ca violenta poate rezolva totul. Dar totusi mai exista desene frumoase, desene care sa merita privite : Phineas si Ferb.

| HBK a răspuns:

In ziua de azi parca nu mai gasesti un desene animat frumos.
Bine ca se fac animatiile ca altfel.era groaznic.
Stau si ma uit la posturile de desene animate si parca numai violenta o tot promoveaza.Ba chiar e si un post special de desene animate cu violenta. Mi se pare o prostie, ar trebui interzise.

| zanesiprintese a răspuns:

Un baietel s-a uitat o data la Tom si Jerry si a vazut cum T il alerga pe J cu un cutit, a luat si el cutitul si s-a dus spre sora lui mai mica. Nu a vazut asa ceva in casa, la parintii lui, la familia lui... Deci? mie mi se par foarte violente!

| Irina a răspuns:

In afara de desenele de pe Minimax (care sunt educative), cam toate ii influenteaza in rau pe cei mici pentru ca se vorbeste urat, sunt batai. Drept dovada, acum ceva timp, un copil a murit sufocat incercand nu stiu ce scheme din desene.

| MoreTime a răspuns:

Desenele din ziua de azi influenteaza destul de mult, ca orice desen animat. Ele au fost create pentru copii tocmai pentru a-i satisface si pentru a-i influenta in bine, dar in ziua de azi nu se mai tine cont de influenta in bine ci doar de satisfactia copiilor de a vedea monstri etc.
Desenele animate de demult erau cu ratoiul Duck Donald sau mai stiu eu cu cine. Din alea un copil nu intelegea nimic decat sa fie copii, vedeau un comportament naiv al unui ratoi. Nu prea influenta nici in bine nici in rau. Dar mai apoi au inceput sa apara Teen Titans, Batman sau mai stiu eu ce prin care copii obtin niste comportamente destul de ciudate. Ceva de genu':
- Au! Fiule, de ce ai aruncat cu vaza in mine?
- Vroiam sa vad daca o spargi cu ochii laser.
Un copil de 5 ani ar incerca asta! Dar era doar un exemplu.
Mai mult nu stiu ce sa zic... Orcum o concluzie e ca da, influenteaza desenele!

| perla a răspuns:

In sfarsit o intrebare desteapta.influenteaza si inca cum! de multe ori se trezesc din somn si tipa ca vine monstru si il mananca,,, etc.nu ar trebui sa aiba delloc televizor in camera lor si lasati sa vada numai cand sunt parintii acasa!

| ady_2621 a răspuns:

Mie imi place ca Tom si Jerry a fost cenzurat, fiind considerat rasist si violent, Donald Duck nu poarta pantaloni, etc...
Dar Batman, Spiderman si alte desene de acest tip nu sunt violente...ma intreb cine stabileste criteriile de violenta tongue

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Le dezvolta imaginatia, sunt constructive. Unele sunt putin cam deplasate si provoaca dependenta, copiii neputand sa se desprinda din fata calculatorului din pricina lor. Incep sa creada ca pot deveni ninja si alte tampeni...