| Dorotheea21 a întrebat:

Ce parere aveti despre exodul din Cluj spre Germania?
Aici avem si parcurile inchise, iesim din casa cu declaratie si doua mii de oameni urca in avioane om langa om, 'bot in bot' si pleaca spre ogoarele Germaniei. straight face

22 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Deja contaminati cu virusul altii nu au simptome sau au avut noroc sa nu prinda nimic

ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Oamenii aia muncesc in Germania, pe bani. In Romania stau in casa si crapa de foame. Ca bani...mai incet, asa.
In Romania, guvernul e asa de idiot incat, cu ordonante, declaratii si amenzi, raman campurile nelucrate.
Nemtii gandesc dincolo de varful nasului si, prin demersuri oficiale, de la minister la minister, isi asigura lucratori agricoli si, implicit, hrana.

| RAY a răspuns:

Au fugit milioane si acum vorbim de exod? pe bune fix acum, cat despre organizarea plecari lor este trist, aia ajung infectati in Deutschland, propun toti sa dea mana cu merkel

| sierra1 a răspuns:

Părerea mea ea asta:

https://imgur.com/a/Q7dOpd1

| Dorotheea21 explică (pentru sierra1):

O parere buna. happy
Dar tot am nervi!
Daca nemtii nu au descoperit un leac al Covid 19 pe baza de sparanghel, inseamna ca noi, romanii, suntem un neam de retardati.
Era singura justificare a lor ca sa plece acolo si sa'si plece spinarile. straight face

| sierra1 a răspuns (pentru Dorotheea21):

De acord cu tine!

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Dacă vrei să te plimbi la aer curat, mergi și tu la muncă în Germania.
Germania este a 4-a putere economică a lumii. Din cauza aceasta, când ea a cerut, guvernul a aprobat.

| Dorotheea21 explică (pentru sadrian46):

Italia este a opta putere economica, si am citit acum ca 15000 de sezonieri romani vor pleca acolo. In nord, unde este virusul mai musculos, deci, si daca le'ar cere si a 18~a putere economica, romanii se vor duce sa dea cu sapa.
Am vrut sa stiu de ce mai stam noi in casa, iar alte mii, pleaca in avioane presurizate, adevarate incubatoare de virusuri, dar vad ca trebuie sa ma multumesc cu concluzia: 'pentru ca suntem tampiti'.

| sadrian46 a răspuns (pentru Dorotheea21):

Dacă ți se pare că stai în casă din motive de, citește asta ca să te edifici.
https://cetin.ro/jurnal-front-suceava/
După aceea poate o să îți schimbi confuzia.

| Dorotheea21 explică (pentru sadrian46):

Nu am fost confuza, am fost nervoasa.
Acum imi pare rau pentru intrebare, si totusi Snoop are o oarecare dreptate.
Prostii stau in casa, sclavii, pleaca pe ogoare.
Este situatie de urgenta si frontierele din toata lumea sunt inchise,
dar daca s'a copt sparanghelul, deschidem pentru agricultori niste frontiere! Nu pot sa imi inchipui ceva mai absurd.

| suntserios a răspuns (pentru Dorotheea21):

Poate nu iti inchipui ce inseamna ca agricultura sa ia o pauza...

| JicaContra a răspuns:

Am doua cuvinte clare:
EXPLOATAREA SARACIEI!

| Dorotheea21 explică:

Va multumesc tuturor.
A fost o intrebare pusa de nervi. sad

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

În primul rând e legal dar cred că ști asta.
Și mai înainte de primul rând este sclăvie, mie îmi pare rău de ei.

| sadrian46 a răspuns (pentru anonim_4396):

S întorc cu 5000 de Euro acasă după 3 luni. Așa că să nu îți pară rău.

| anonim_4396 a răspuns (pentru sadrian46):

Și dacă se întorc cu 30 de mii tot sclăvie e, mai ales în condițiile actuale.
Știu foarte bine ce salarii au și care sunt condițiile de muncă pentru că am o rudă care-i manager la o firmă din Germania și aduce persoane din România.
Eu despre muncitorii onești din orice domeniu și cu orice retribuții pot să spun doar chapeau, dar nu pot să le spun la fel celor care acceptă sclăvia, indiferent de banii pe care îi iau.
Fac abstracție de tinerii care se duc câteva luni prin europa ca să aibă niște bani ca să înceapă în viață sau de persoanele care o să facă ceva mișto cu banii ăia.

| sadrian46 a răspuns (pentru anonim_4396):

Se duc de foame, dacă știi sau nu ce înseamnă asta.

| anonim_4396 a răspuns (pentru sadrian46):

De aia mi-e milă de ei. Și îmi este și mai milă pentru că sunt locuri de muncă prin europa unde ai cazare, muncești demnitos 40 de ore pe săptămână, weekend liber, sâmbăta dacă vrei să muncești ești plătit dublu și te întorci după 3 luni cu 10-12 mii, dar ei preferă să muncească 10-12 ore în fiecare zi și să vină cu 5 mii după 3 luni pentru că se duc toate cunoștințele lor acolo. Sclavi cu spirit de turmă.
Repet, mi-e milă de ei și mi-e milă de cum se lasă tratați anumiți români pe afară.
Îmi spunea cineva care a fost acolo cum polonezii și sud-americanii strângeau 2-3 lăzi de mere și românii 7-8, pe motivul "să ne vadă șefu'!".
Oricum, e problema lor, să facă ce consideră ei că-i de făcut.

| Dragosdoar a răspuns:

Esti constienta ca oamenii aceia sunt dependenti de locurile de munca din Germania? Ce sa faca aici? Pe ce bani sa stea? Si pana la urma daca se imbolnavesc se trateaza acolo, unde infrastructura medicala e foarte avansata si mortalitatea este foarte redusa. Lasa sa si i puna in cap daca se imbolnavesc.

| Dorotheea21 explică (pentru Dragosdoar):

Oamenii sunt sezonieri la munci agricole, s'au dus pentru 3 luni. Nu stiu cum ar putea sa fie tratati pentru o boala care nu are decat tratament al simptomelor.
As vrea o justificare mai puternica, sa nu para toti cei 2000, bolnavi la cap.
Cine i'a lasat sa plece?
De ce?
Cand noi nu avem voie sa intram intr'un parc! sad

| Dragosdoar a răspuns (pentru Dorotheea21):

Da ce ma esti geloasa? big grin. Du te si tu cu ei la cules sparanghel in Germania, sa te lase astia sa pleci din casa

| viorelman11 a răspuns:

Nu avem conducatori patrioti si cu viziune