| Crs a întrebat:

Ce parere aveti despre farmece si vraji? Credeti ca exista? Cunoasteti povesti? Ati fost martori?

Răspuns Câştigător
| Artemiss a răspuns:

Eu cred ca exista. Odata ce exista Dumnezeu, exista si partea cealalta...
Insa sincer, ma enerveaza ca unii zic "Mi s-au facut vraji si de aceea nu am noroc."Nu poti sa gasesti o scuza mereu pentru ghinionul tau. Uneori omul isi face totul cu mana lui, si exagereaza.Ca doar nu o sta o vrajitoare acum sa faca farmece la fiecare om.
Cunosc povesti, si am fost martora la unele lucruri.
Unei rude ii cadea parul din cap. dar numai in unele zone. A fost la o asa zisa vrajitoare si i-a zis ca i s-au facut farmece si sa se uite in perna. A desfacut perna si a gasit niste saculete mici in care erau diverse lucruri.Era speriata, totul ii mergea prost...si a ales sa se duca la preot. Dupa ce a fost la mai multi si i-au facut nu stiu ce slujbe a inceput sa ii creasca parul in acele zone.Ciudat dar adevarat.
Bunica mea descanta, dadea in carti, citea in cafea.Si,de multe ori stateam langa ea.Imi aduc aminte ca a venit odata un om la ea sa ii dea in cafea.Si i-a zis ca peste 2 luni se va intampla ceva rau.Omul a plecat, la care bunica imi zice"peste 2 luni va muri, dar nu am vrut sa ii spun asta...asa mi-a iesit"si...peste doua luni era inmormantare in satsad...
Veneau la ea copii care tipau noaptea in somn, aveau cosmaruri...si am auzit cum ziceau parintii ca dupa ce ii descanta nu mai aveau cosmaruri...
Sunt multe povesti, insa magia e rea. Bunica s-a lasat de asta, dupa ce multi preoti i-au zis ca nu e bine. Oricum ea facea doar de bine, insa dupa ce intr-o seara ne-a povestit ca a trecut in lumea cealalta si i-au spus ca bunicul v-a muri(asta de curand), dupa ce nu putea sa se mai trezeasca, noroc de bunicul... a aruncat cartile in foc si a promis ca niciodata nu va mai da. Dupa cateva zile de la visul acela, bunicul a adormit cu tigara aprinsa si a luat foc camera, bunica era pe drum spre noi, venea la oras insa a trebuit sa se intoarca din drum si a ajuns la timp acasa.Covorul ardea, bunicul dormea adanc insa a avut noroc ca uitase geamul deschis ca astfel se intoxica.Tot in aceasta perioada bunicului i s-a facut rau si l-au adus la spital in oras.Acum e bine, slava domnului, dar pentru bunica asta a insemnat ceva.Bine ca nu mai pune mana pe asa ceva de acum.
Si mie mi-a dat in carti si am ramas uimita... mi-a zis lucruri care doar eu le stiam si care se vor intampla...si s-au intamplat.
Nu stiu daca sa cred sau nu, insa exista...

8 răspunsuri:
| anad a răspuns:

Cunosc o persoana care este convinsa ca i s-au facut farmece si vraji. A ajuns sa mearga aproape la toate bisericile din tara pentru a i se citi dezlegari, vorbeste tot timpul si tuturor despre acest lucru. A acuzat ca i-au facut acaste farmece pe rand pe toti din familie, pe rudenii, pe colegi. S-a despartit de sot, copilul nu o mai asculta si respecta (ba chiar face lucrurile in ciuda ei). Este foarte periculos sa crezi in asa ceva.

| madalicious a răspuns:

NU EXISTA ASA CEVA! cine cel putin asta este parerea mea pentru ca eu nu cred in farmece si vraji poate sunt un pic superstitioasa dar nici chiar sa cred in asemenea prostii.laughing

| Gabystelistu95 a răspuns:

Da, ele exista si sunt adevarate, la fel cum exista si Dumnezeu.

| Crs explică:

Nici eu nu cred, dar sunt foarte multe persoane care cred in asa ceva, si am auzit tot felul de povesti ciudate. tot felul de chestii. cunosc un prieten apropiat care ii dispar bani din casa si nu intra nimeni in casa lui, si nici nu ar avea cum ca are caine si cainele latra pe toata lumea. i se crapa pielea tot timpul, a gasit un snur cu 9 noduri cand era mic si le-a dezlegat. si multe altele straight face. si vroiam sa stiu daca stie cineva tot felul de astfel de povesti.

| anonymus_1825 a răspuns:

Farmece, vraji = vrajeli
cel putin eu nu cred in asa ceva.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da exista aşa ceva, dar e ın potriva religei, este bine sa se faca numai magia alba.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da exista

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu stiu ca daca la 12 noaptea te uiti intr-o oglinda si rostesti numele"Kravavaia"de trei ori se va intimpla ceva rau.Sa va spun ce? De fiecare data, dupa rostirea numelui, daca o sa merge-ti pe strada sau ori unde alt undeva si veti vedea in fata voastra un obiect sau ceva care se oglindeaza veti lacrima foarte tare si cu singe pina cind s termina singele si veti MURI.Si va curga singe doar daca inchide-ti ochii sau chiar daca clipiti.