| Regina23 a întrebat:

Ce parere aveti despre fetele care inseala barbatii? Dar despre barbati care inseala?

Răspuns Câştigător
| psiholoaga a răspuns:

Uraaat! La spanzuratoare cu toti! Sincer, eu cred ca inselatul sta in minciuna, nu in actul in sine (fie ca inteleg prin inselat sarut, fie sex, fie gandul la altcineva-da, exista si astfel de oameni). Asa ca, atata timp cat joci cu cartile pe masa si se comunica in cuplu, cred ca experientele amoroase sau cum vrei sa le numesti sunt ok.

21 răspunsuri:
| lia a răspuns:

Eu sunt de parere ca in momentul in care iti inseli partenerul, ai dubii in privinta sentimentelor pe care i le porti. Prefer ca in momentul in care exista probleme, sa stau de vorba cu el. Nu cred ca inselatul este solutia. happy

Janina
| Janina a răspuns:

Sunt de acord cu Bro...
nu condamn pe cei ce insala pentru ca stiu ca si eu am fost asa...

Janina
| Janina a răspuns:

Sunt de acord cu Bro...
nu condamn pe cei ce insala pt ca stiu ca si eu am fost asa...

| Parintele a răspuns:

E firesc atat timp cat genetica noastra nu este in sensul de a fi monogami.

| JustMeFlory a răspuns:

Se intampla mai tot timpul chestii de genul.de ex tocmai te'ai certat cu iubitul, si apare imediat un altul se da bine pe langa tine u fiind suparata ajungi in bratele lui. daca inseli o data sa spunem, fara sa iti dai seama de ce va urma...cam asta e! dar daca pentru femeie i se pare normal lucrul acesta sa insele constant, nu se mai numeste femeie...ci...winkingnu totii au relatii bazate pe comunicare si incredere si de aici se ajunge la inselat.
De barbati nu vorbesc pentru ca pentru ei este un lucru normal inselatul! desi poate isi iubesc partenera.

| Ben. a răspuns:

Se inseala pe ei insushi.

| fabiola a răspuns:

Inselatul este echivalent cu lasitatea! Ca intotdeauna va fi cineva mai bun, mai tandru, mai frumos ...nu putem nega asta. Dar daca iti place altceva de ce nu o spui, de ce nu iti asumi responsabilitatile? De ce calci in picioare sentimentele celuilalt?

prfml
| prfml a răspuns:

Daca femeia inseala barbatul o data este de vina ea, daca il inseala de mai multe ori este de vina el.

| Mya a răspuns:

Si eu am inselat la randul meu...si nu'i pot condamna big grin dar am facut asta ori pentru ca nu tineam la cel de langa mine, ori pentru ca mi se pare distractiv.Stiu,suna a egoism si lipsa de respect fata de cel care are sentimente sincere pentru tine si nu ar merita sa'i faci asta big grin si sincer, de fiecare data am avut remuscari...mai putin fata de cel care mi-a facut acelasi lucruhee hee, pentru ca si eu am patit'o! Mai firesc ar fi sa rupi o relatie care nu se ridica la asteptarile tale, astfel eviti sa'l ranesti mai mult...

| alexa a răspuns:

Depinde si de motiul pentru care inseala... spre exemplu unii inseala din curiozitate unii de placere unii din kuza neintelegerilor in cuplu si de faptul ca nu e multumit de partenera sa si k in relatia lui a intervenit rutina, etc...mottive sunt destule
insa eu cred ca totul trebuie rezolvat prin comunikre.atat timp cat nu vb cu partenerul tau si nu ajungeti la un numitor comun nu poti sa mergi mai departe in acea relatie...multe femei desi sunt inselate raman cu sotul/iubitul lor din kuza k "iubesc"dar ele sunt oarbe si nu.si dau seama...
cand nu. ti mai doresti sa fii cu cineva cel mai bine vorbesti si ii spui sincer ce ai cu el si de ce nu mai merge! vei suferi un pic dar stii ca scapi!

| Cryss a răspuns:

Eu nu sunt de acord cu inselatul, macar daca tot te-ai saturat de persoana cu care esti impreuna sau te-ai plicitisit de ea ai putea sa ii spui chiar daca e greu happy ...si pe urma te poti duce cu cine vrei.
Ar trebui sa ai putina demnitate si respect pentru persoana care ai iubit-o incat sa nu o inseli cat timp mai sunteti impreuna happy.

| fryekid a răspuns:

Pai daca esti tanar nu poti sta doar cu una, pana la urma te plictisesti happy

RaduCiocan
| RaduCiocan a răspuns:

Mai grav este ca barbatul care inseala e tolerat sau chiar laudat pe cand femeia este blamata.
Mai ales ca se inseala din motive total diferite. Barbatul datorita instinctului de reproducere iar femeia inseala cu inima, adica datorita emotiilor si sentimentelor provocate de catre alt barbat.
E in natura noastra umana sa facem asta pentru ca monogamia e atat conventie sociala (cu toate ca 80% dintre societatile inventariate erau poligame) cat si adaptare biologica evolutionista pentru stabilitate si producere de urmasi mai eficienta.
Trebuie sa aceptam ca in orice relatie, la un moment dat, se poate produce si acest "eveniment" neplacut. Conteaza mai mult cum il gestionezi dupa decat sa cataloghezi partenerul dupa anumite tipare sociale.

| laura_3808 a răspuns:

Daca exista o dragoste adevarata, nici unul din parteneri nu va inshela.parerea mea big grin

| pppaaauuulllaaa a răspuns:

Iti dai seama ca daca un barbat are o "bunaciune" care se da la el nu o sa stea ca un poponar sa se uite la ea.big grin

Mai calca lumea si stramb.

| mary_9593 a răspuns:

Nu sunt de acord cu fetele care inseala si nici cu baietii. Mi se pare o lipsa de respect fata de cealalta persoana de langa tine. Atata timp cat ai o relatie cu el / ea atunci stai in banca ta si nu iti bate joc pentru ca la urma urmei roata se va intoarce.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Fiecare are o poveste.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sunt de acord cu andrea

| Andrea_4291 a răspuns:

Eu cred ca ii o prostie!
Daca iubesti pe cineva...nu o sa il/o inseli...
Iar daca nu o/il mai iubesti, at zi in fata...
Nu alege varianta cu inselatu`...
Parerea mea.

| charly1974 a răspuns:

Cred ca ar trebui condamnati la moarte prin spanzurare amandoi cei care au comis adulterul

| lily_1408 a răspuns:

Nu sunt de acord mai ales cand esti si casatorit de putin timp. spun asta ca am patit o.sunt de parere ca daca ceva nu merge trebuie discutat ca fiecare sa stie cum sta in ecuatie.parerea mea