| chiftelutacrocanta a întrebat:

Ce parere aveti despre fetele cuminti? De ce sunt ele cuminti? Sunt prea urate sa fie altfel? Sunt prea timide si au preferat sa fie cuminti? Parintii asa le-au invatat si le-au transformat in niste papusi inchise in cutii? Sunt impotriva curvelor si vor sa para sfinte in fata lor? Le este frica sa fie altfel decat cuminti? Au iubit si sunt amenintate ca daca nu sunt cuminti vor fi parasite? Ce inseamna o fata cuminte si de ce este ea cuminte?

5 răspunsuri:
| Bacemi a răspuns:

A fi cuminte înseamnă raportarea la un sistem referențial. Care este de cele mai multe ori (ca să nu zic întotdeauna) cancer. Atâta timp cât îți trădezi sinele ca să te încadrezi undeva respectul meu te scuipă în ochi. E stupid să combați ceva ce nu ai experimentat pentru că nu ți-au dat voie mami și tati sau pentru că "așa s-a făcut dintotdeauna". Nu există decât că ipocrizia a existat dintotdeauna. Curvia, destrăbălarea și toate chestiile la care te poți gândi există de când sunt oamenii. Doar că au fost considerate tabuuri și ascunse sub preș ori considerate rezervate celor "speciali" din palate. Le e frică de singurătate, de faptul că vor fi ostracizate. Așa că oamenii preferă să se prefacă demni de anumite norme impuse de alții deși simt și gândesc altfel și la un moment dat vor exploda. Problema e că astfel o tipă cuminte ar putea deveni poșta satului, orașului sau de ce nu a țării. Nu ar mai ține cont de alte aspecte, ci doar de libertatea pe care o câștigă în sfârșit. Sexualitatea este ceva normal. Să faci sex cu oricine, oricând, nu mi se mai pare la fel de normal. Cum nu mi se pare normal nici să te gândești la asta mereu. Ceea ce se va întâmpla dacă nu dai frâu stărilor pe care le trăiești.

| Freya1 a răspuns:

Sa fi cuminte inseamna sa primesti o educatie buna de acasa nu trebuie sa le ameninte nimeni pentru asta o au pur si simplu in subconstient

| Caro34 a răspuns:

Parerea mea este ca au primit o educatie corespunzatoare, au niste principii solide si nu se vor date oricui, in orice conditii, de dragul ca au o "nevoie de satisfacut". Noi suntem stapanii corpului nostru, noi facem alegeri referitoare la el, noi suportam consecintele proastelor alegeri si a felului cum suntem priviti de ceilalti, care au o mentalitate destul de invechita (sa nu zic primitiva). Conceptul "fete cuminti" nu are legatura cu: frumusetea sau uratenia, timiditatea, femei "usoare" sau "sfinte", parasirea sau ramanerea ci cu: respectul de sine, buna crestere, caracterul, educatia primita (nu numai de la parinti), mentalitatea etc. Banuiesc ca nu e tot una pentru un baiat / barbat sa iubeasca pe cineva "cuminte" sau pe cineva care a avut 100 inainte si poate cu vreo cativa si niste copii; cum cred ca, pentru o femeie, nu e tot una sa aiba un barbat plin de diferite boli luate de la nu stiu cate femei cu care a umblat... Asta este parerea mea; cei drept aparte comparativ cu ceea ce citesc sau aud in decursul vietii in societatea de azi care s-a intors la epoca primitiva! Numai bine!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

"Ce inseamna o fata cuminte si de ce este ea cuminte?" O prefacuta care ii e frica sa isi arate adevarata fata ca toti isi vor schimba dupa parerea buna care o au despre ea.

| Cinevacatoatalumea a răspuns:

Sunt educate corespunzator, au pricipii si nu se comporta ca toate fufele care rad pe la 2 noaptea pe strada ca niste magari.