| Ukaya a întrebat:

Ce parere aveti despre filmul cu biserica? Eu n-am inteles mare lucru

10 răspunsuri:
| Drimmero a răspuns:

E dovada cea mai clara ca religia, biserica si preotia reprezinta doar fabrica de bani prin basme, mai clar de atat nu ai ce sa vezi, doar prostimea ar nega asta.

| Ukaya explică (pentru Drimmero):

Eu nu am inteles ce fac acolo deloc nu neg dar m-a depasit

| Drimmero a răspuns (pentru Ukaya):

E simplu, e spalare de bani, o parte din bugetul statului se duce in reabilitarile bisericilor la suprapret, o parte intra in construirea bisericilor sau in reabilitarea lor iar grosul intra direct la ei in buzunare, bani pentru care nu muncesc, bani ce nu le apartin. E un sistem complex la ei, au oameni care fac legatura intre 'nevoile bisericii-firme care se ocupa de satisfacerea nevoilor-consilieri/primari care ii aprovizioneaza cu resurse', cu alte cuvinte ei nu dau un leu de la ei, toti banii vin de la populatie, plus de asta ca biserica nu plateste deloc impozit. Astea se stiau deja, nu inteleg de ce e atata mirare, documentarul doar a facut posibila sa fie vizibila toata schema, dar nu e nimic nou sub soare.

| Ciprian09 a răspuns (pentru Ukaya):

In principiu se dezvaluie coruptia din zona Bor, a preasmecheritului Dani, cum ii spun prietenii, afacerile bisericii ''ilegale'' si manevrarea banilor fara a da explicatii nimanui! tristul adevar din spatele fetelor bisericesti!

| Celcestietot a răspuns:

M-au inspirat sa ma fac si eu preot! laughing

| Ciprian09 a răspuns (pentru Celcestietot):

Caut si eu ziarul Lumina de acum prin biserici laughing)

| Celcestietot a răspuns (pentru Ciprian09):

Lool, asta a fost buna rolling on the floor

| Mayhem666 a răspuns:

Ar fi fost de folos sa ne zici si numele filmului ca sa stim si noi la care te referi.

| Ciprian09 a răspuns:

Daca te referi la documentarul celor de la Recorder, eu zic ca e maxim ce pot face niste jurnalisti cu sange in instalatie! rusine Bor!