| Arthur a întrebat:

Ce părere aveţi despre graffiti : este arta sau mazgaleala / act artistic sau vandalism?

Răspuns Câştigător
| elena a răspuns:

Graffiti este o arta ce vine inca din antichitate, care se exprima printr-un desen ce unii o numesc "mazgaleala"/initial aceasta arta era executata prin "scrijelire", astazi se folosesc mai mult sprayuri de diverse culori, iar acest act artistic este considerat vandalism, pentru ca desenele se fac in locuri interzise si ilegal. De aceea s-a incercat ca sa se faca locuri speciale pentru acesti artisti-pictori.
Parerea mea? Stau cu gura cascata si admir talentul celor care au facut asemenea desene. Au o imaginatie extraordinara.

18 răspunsuri:
| Silvia a răspuns:

Si una si alta. Unii fac din graffiti o arta, altii doar se joaca.

cami
| cami a răspuns:

Arta cand e pe casa vecinului, vandalism cand e pe-a mea big grin

Raul9004
| Raul9004 a răspuns:

Arată frumos dar sunt prea mulţi oameni "normali" cărora li se par "anormale" aceste desene, care sunt superbe după mine...mai ales că şi eu sunt ascultător al muzicii hip-hop iar graffiti este una din cele 4 arte ale culturii Hip-Hop...Cred că sunt mult prea "persecutaţi" şi faptul că graffiti-ul este ilegal îi încurajează să o facă şi mai mult, dar asta e, nu toată lumea gândeşte la fel happy

| RaSpUnS.pT.vOi a răspuns:

Depinde... Dar cred ca este o arta, pentru ca scrierea acestuia mi se pare destul de grea.
Imi place cand vad scrieri precum:"God bless you"."Spune-ti nu la droguri"
Numai bine!

cristacheceliute
| cristacheceliute a răspuns:

Depinde de autor si locul desfasurarii. Arta? N-as pune o schita cu un spray pe acelasi plan cu pictura.

| Bishop a răspuns:

Mie imi place...
Pai acum depinde cine face, daca face un profesionist, si face ca ii place, e arta, act artistic. Daca face un pusti pe bloc in partea vecinului de la parter ca are gura mare, asta e vandalism, si daca nu se pricepe e si mazgaleala.

| ChibiRose a răspuns:

De ce? Te simti vinovat?smug

| xitty a răspuns:

Este o forma, violenta in cele mai multe cazuri, de exprimare, dar care nu are efecte negative asupra celor din jur

| DenisaMetal a răspuns:

Act artistic este pentru cei care se pricep si sunt inascuti.
Vandalism sunt acei copiii care voi sa imita pe cei inascuti in graff.

| insomnia a răspuns:

Este artahappy

| fastlane a răspuns:

Cel care stie ce face si o face bine creaza arta iar cei care mazgalesc aiurea doar ca sa isi scrie numele pe coltul blocului aceia mazgalesc degeaba

| Smile<33.! a răspuns:

Artaaaaaa!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Graffiti-ul e arta atunci cand e facut de cine trebuie. Dar asta e conditie universala in orice domeniu. La mine-n oras e imposibil de dat viata peretilor, au imbracat astia blocurile cu poliester si le-au colorat portocalii. Da, orasul meu e un adevarat flower power-deci pretextul 'griul e deprimant' nu mai tine.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Graffiti pentru uni este un mod de viata ori ca le place adrenalina ori numa sa fie in pas cu moda sigh cum fac copii din ziua de astazi, desigur sunt si copii care se pricep in acest "domeniu" sa zic si pot avea un vitor cu aceasta arta. Poti sa o faci la orice varsta legal sau chiar ilegal happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Graffiti este arta-mazgaleala

| parkour a răspuns:

Pentru tinerii din ziua de azi este arta dar cei comunisti nu o inteleg si pentru ei este vandalism

| Alexandra1694 a răspuns:

Eu fac graffiti si chiar imi place doar ca nu inteleg dc nu se amenajeaza lokuri speciale in care sa nu fim fugariti de politiewinking

| shutex a răspuns:

Eu desenez graffiti, dar sa nu va imaginati ca dau cu spray pe pereti nu le fac pe hartii sau lipesc stikere, dar cei care scriu m**e gigi sau chesti din astea le fac sa para urate, asa ca eu cred ca e artalaughing