| anonim_4396 a întrebat:

Ce parere aveti despre homosesuali? Sunteti de acord de cum sunt tratati in Romania dar si in strainatate?

10 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Sunt total impotriva. E viata fiecaruia pana la urma, dar acest lucru nu trebuie promovat/incurajat. Mai nou, exisa oameni care devin gay/bi doar pentru simplul fapt ca vor sa sustina aceasta cauza sau ca li se pare cool, desi ei s-au nascut fara aceasta afectiune. Daca chiar exista astfel de oameni, si efectiv nu se poate face nimic ca ei sa ramana/devina straight, atunci macar sa se ascunda in intimitatea casei lor si sa nu-mi influenteze viitor copii/sau viitorii tai copii cu imaginea a 2 barbati sau 2 femei care se ling in public. Cat timp se ascund de privirile mele sau a oricurai din public, problema lor.

| AlexanderAdrian a răspuns:

Homosexualitatea e o orientare sexuala si cum dreptul la viata si la viata intima se afla printre drepturile esentiale nu vad de ce ar avea cineva ceva impotriva. In Romania sunt tratati destul de urat din cauza bisericii ortodoxe, un cult extrem de retrograd care nu-si vede barna din ochi.

oamenii in general trebuie tratati in mod egal. Casatoria civila TREBUIE legalizata. In schimb casatoria religioasa e totusi avatarul bisericii si canoanele lor spun ca e o taina ce se face intre un barbat si o femeie, nu vad deci motivul pentru care un cuplu homosexual fie el barbat barbat sau femeie femeie s-ar injosi sa tina musai sa se casatoreasca intr-un cult care ii uraste. In schimb drepturile civile ce decurg in urma casatoriei la primarie trebuie sa fie ale tuturor.

Adoptia de copii e foarte discutabila, eu personal nu cred ca ar trebui luata foarte usor dar nici refuzata complet. Insa deocamdata atat timp cat societatea e inca reticenta cu privire la cupluri, nu se pune problema adoptiei, poate dupa legalizarea casatoriei civile si apoi lasat sa treaca o mare perioada de acomodare sociala, mai ales la noi.

In ce priveste in strainatate, acolo unde casatoria e legala de multa vreme, cred ca adoptiile nu mai trebuie sa fie un subiect tabu

| Th3AbSinTh3 a răspuns:

E o mare tampenie, la noi nu prea sunt vazuti bine si ma bucur, numai gandeste-te la copilul tau cand va vedea pe strada cretinii cum se ling... te va intreba ce e asta? ce ii vei spune?

| suităr a răspuns:

Nu știu băi, mie nu mi se pare normal ca majoritatea băieților să râdă când un altul mănâncă un corn... dacă știi cum zâc

| Ibrahimovic a răspuns:

Nu ma intereseaza. Fiecare cu ce-i place. Daca genul ala de barbati, printre atatea femei frumoase, nu se rezuma decat la a o face intre ei, n-au decat.

| Cameliapantiru a răspuns:

Consider ca homosexualitatea este o orientare sexuala normala si atat timp cat e o relatie liber consimtita, intre doi parteneri majori si in deplinatatea facultatilor mintale, nimeni nu poate sa critice/aprobe/dezaprobe ceea ce se intampla in intimitatea lor. E optiunea de viata a fiecaruia, e decizia lui/ei de a fi intr-o relatie heterosexuala/homosexuala sau de a fi celibatar/a si nu e nimic de condamnat in asa ceva. Mi-as dori ca in Romania si peste tot in lume, oamenii sa fie tratati cu respect, sa aiba garantate prin Constitutie drepturile si libertatile fundamentale, sa poata fi fericiti asa cum isi doresc ei sa fie, nu asa cum le impune societatea sau orice alt factor extern. Personal, consider homosexualitatea un mod de viata normal si acceptabil si nu m-ar deranja absolut deloc sa am prieteni/colegi/elevi cu aceasta inclinatie naturala, de altfel intalnita si in mediul animal. Sunt oameni la fel cu ceilalti, heterosexuali sau celibatari, cu bucurii si cu tristeti, cu iubiri, visuri, dorinte, oameni care studiaza, muncesc, au pasiuni, hobbyuri, se implica in diferite cause sociale etc, oameni care trebuie sa respecte legile tarii, oameni care sustin economia, achita taxe si impozite, investesc, au afaceri, joburi, functii de conducere...

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu-i urasc dar nu mi se pare ceva normal si, mai ales, nu cred ca subiectul asta ar trebui sa fie tratat ca ceva normal iar prin asta ma refer sa nu se legalizeze casatoria de acest fel sau, si mai rau, adoptia de copii.

| Vanqu1sh a răspuns:

Nu sunt de acord, ar trebui tratati mai rau happy, intr-o zi o sa ajungem sa spunem ca ne e rusine sa fim oameni normali. Intamplarea face ca un homosexual odata mi-a pus mana pe mandrie si a si apucat, eram cu spatele, el a inceput cu scuza ca m-a confundat, eu l-am batut pana era sa iau 3 ani de puscarie, noroc cu martorii care mi-au luat apararea. Sunt doar niste jigodii de oameni. Sunteti de acord majoritatea? Felicitari. Sper sa va gasiti jumatatea printre ei.

| AleexNC a răspuns:

Sincer cred, desi nu sunt "de acord" cu relatiile de genul, adica nu le incurajez, ca si eu sunt la fel ca noi, si ei iubesc la fel ca noi, difera doar gusturile, ceea ce e normal pentru ca toti suntem diferiti, personalitati diferite, gusturi diferite, dar totusi suntem TOTI oameni. Nu cred ca ar trebui tratati altfel si in niciun caz umiliti sau batjocoriti.

| RedDeath a răspuns:

Sunt homosexuali nebuni, vulgari, idioti, sau sunt altii demni de admiratie. Deci, pe majoritatea, care sunt tampiti, nu ii agreez, pe ceilalti insa, ii felicit. Decat sa fi un om straight, dar de gunoi, mai bine un homosexual, insa fara niciun alt cusur.