| Printesyka a întrebat:

Ce parere aveti despre lgbt?
Cat mai multe raspunsuri vreau sa stiu parerea oamenilor straight si poate celor homo.

Răspuns Câştigător
| Mosotti a răspuns:

Oricum eu nu am nimic cu ei dar:

Nu intelegi de ce se face asa zarva? Pentru ca economia lumii pica si politicienii din afara nu mai au ce promite omului, distrage atentia de la problemele importante de care spui! Si desi sunt acceptati aia chiar si la noi, ei o dau ca sunt pentru ei, ca sunt corecti, desi erau si pana acum, sa zica oamenii ca ia uite ce umani sunt (cum erau de fapt si pana acum).
In parlamentul SUA si Franta sau Anglia parca, a venit cate un politician cu o fata provenita din baiat de 8 ani parca, si povestea ce si cum, deci deja unii isi fac propaganda cu asta.
La noi e slaba treaba, nu avem treaba.

In sua pusese un gay candidat la presidentie pentru toamna si era insurat cu unu, tot asa sa zice omu ca vai ce nediscriminatori sunt ei, sa ii placa pentru ceva totusi. Dar l-au scos, a ramas Biden si Trump candidati, nu stiu de ce l-a scos dar nu din motive ca e gay.
Dar in Brazilia Bolsonaro ala care e omu SUA, nu se respecta drepturile minoritatilor sexuale dar SUA si altii nu mai zic ca e contra la asta, ca Bolsonaro e nazist.
Dar la noi zice, sau in UE.

E chestie politica. De aia se vb asa mult despre ei in ultimu timp.
Merkel vrea sa faca acu comasari doar de LGBT in scoli, deci sa fie scoli doar pentru astia, de ce, n-am priceput, cica sa se simta in largul lor.
Pana acu de ce dracu nu s-au pus problema din astea?! Cand inca era mai bine economic in lume?

10 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

A mai fost pusă întrebarea aceasta de 10 ori în 12 luni aici. A stârnit numai controverse și injurii. Dacă îmi spun, nu părerea, ci experiența mea de viață nenorocită cu acest grup, voi fi acuzat că nu sunt politic corect, că denigrez, că atac minoritari sexuali.
Cine nu a avut de a face cu ei, îi sfătuiesc să se abțină, să nu își dea cu părerea și cu presupusul din auzite. Iar cei ce sunt pro, le urez să îi ia acasă.

| Mosotti a răspuns:

Am o parere foarte buna, sunt si ei oameni normali ca toata lumea, si les, si homo si bi si trans, fiecare are normalitatea lui si asta este. Nu e nici o rusine, cine e asa sa nu se simta complexat, rusinat, timorat ca nu are absolut nici un sens.
Sa isi urmeze calea si va fi foarte bine.

Exact intrebarea ta am deschis-o si eu aici acum 2-3 luni parca.

Uite aici:
https://www.tpu.ro/......-deschisa/

| Celcestietot a răspuns:

Ceva deviat de la normalitate, nu prea sunt de acord mai ales cu nesimtitii de acolo.

| SG1995 a răspuns:

Sunt oameni...

| StrongHeart a răspuns:

Era o gluma despre lgbt ca in curand o sa isi rezerve toate literele alfabetului.
Nu imi place gargara,de niciun fel,nu sunt nici cu lgbtq, nici cu extremistii anti lgbtq cum a fost teroristul ala din state de a impuscat cativa zeci de gay intr-un bar.Nu,fiecare sa faca ce vrea.
Nu inteleg de ce se face atata zarva pe subiectul asta,nu suport nici ca se promoveaza destrabalarea non stop,la televizor si in alte parti,cand sunt atatea lucruri mai importante cum ar fi sanatatea,infrastructura, situatia financiara a tarii noastre, coruptia si asa mai departe, da romanului ii place sa stie cine ce face in pat, cat a slabit dana budeanu si ce melodie a mai scos Dani Mocanu, daca astea sunt framantarile concetatenilor mei mi se rupe fix cerul de treburile astea.

| StrongHeart a răspuns (pentru Mosotti):

Stiu,asa este,ai dreptate,totul este politic,sa para buni in campanii electorale,apoi isi reiau activitatea de mintire si manipulare a oamenilor,mie nu imi e frica de un gay obisnuit sau de o lesbi,ca sunt si ei oameni, daca pot purta o discutie cu ei poate ii pot intelege mai bine si modul lor de gandire.
In schimb mi-e frica de oameni la costum in pozitii sociale inalte care iti dicteaza cum sa le vorbesti acestor oameni,de ce ei sunt speciali si tu nu, e curcubeul ala al fericirii pe care daca nu te afli, existenta ta nici nu conteaza, tu nu esti victima ca ei, ei stiu ca ei sunt victime si se sunt marginalizati si le pasa enorm de ei ca trebuie sa iasa in evidenta cu fapte de milostenie.
Ei dicteaza ce e important si ce nu,ei voteaza legi,ei au puterea,tu,ce ai?
Am spus-o si o sa o mai spun,daca esti o persoana normala,responsabila,nu ma intereseaza astfel de aspecte si nu vad rostul sa te expui public cu pareri pro gay sau anti gay pentru ca mereu se creeaza o avalansa de conflicte, ca la fotbal cand joaca doua echipe rivale.

| Mosotti a răspuns (pentru StrongHeart):

E un rost f mare cu pareri pro si anti, ca va fi o perioada cu refedendum-uri probabil, si e bine sa se cunoasca pulsul societatii, ca daca pulsul nu e cum trebuie, sa intervina ei sa monteze omul sa aiba o alta parere, nu e deloc fara sens.
Chiar si pe forumuri, stii tu cine intra? Poate cineva cu foarte mare putere care vrea sa afle si pe forumuri pareri, sa vada asa in mare care-s contra, care-s pro, sa se pregateasca de propaganda mai agresiv sau nu.

Cu aia in cosum da, dicteaza la cei fraieri, ca la un om inteligent nu are cum, daca ne comportam normal cu LGBT, e ok, nu mai are ce influenta sa aiba cei in cosume. Si da, exact cum am zis, vor sa dea bine, milostivi cu cineva cu care deja erau asa, si cu care lumea oricum in mare era obisnuita cumva.
O ruda de a mea avea un gay in anii 90 la munca si era ok, prietenu meu are acum la munca doua les si iar e okey, deci nu e asa de rea treaba cum se vrea sa para.

Aaa, da, cu drepturile de casatorie si adoptie da, la lgbt, costumarii trebuie sa le dea, dar nici nu trebuie sa ne intrebe pe noi, si nici nu trebuie sa discute mult despre asta.
Ca in Germania nu i-a intrebat in 2017 pe oameni daca sa le dea sau nu dreptul la aia sa se casatoreasca, au aprobat si gata, drepturile nu se voteaza.
Deci cum ai da-o, se expun prea mult cu subiectul asta costumarii.

| Mosotti a răspuns (pentru StrongHeart):

Oricum eu nu am nimic cu ei dar:

Nu intelegi de ce se face asa zarva? Pentru ca economia lumii pica si politicienii din afara nu mai au ce promite omului, distrage atentia de la problemele importante de care spui! Si desi sunt acceptati aia chiar si la noi, ei o dau ca sunt pentru ei, ca sunt corecti, desi erau si pana acum, sa zica oamenii ca ia uite ce umani sunt (cum erau de fapt si pana acum).
In parlamentul SUA si Franta sau Anglia parca, a venit cate un politician cu o fata provenita din baiat de 8 ani parca, si povestea ce si cum, deci deja unii isi fac propaganda cu asta.
La noi e slaba treaba, nu avem treaba.

In sua pusese un gay candidat la presidentie pentru toamna si era insurat cu unu, tot asa sa zice omu ca vai ce nediscriminatori sunt ei, sa ii placa pentru ceva totusi. Dar l-au scos, a ramas Biden si Trump candidati, nu stiu de ce l-a scos dar nu din motive ca e gay.
Dar in Brazilia Bolsonaro ala care e omu SUA, nu se respecta drepturile minoritatilor sexuale dar SUA si altii nu mai zic ca e contra la asta, ca Bolsonaro e nazist.
Dar la noi zice, sau in UE.

E chestie politica. De aia se vb asa mult despre ei in ultimu timp.
Merkel vrea sa faca acu comasari doar de LGBT in scoli, deci sa fie scoli doar pentru astia, de ce, n-am priceput, cica sa se simta in largul lor.
Pana acu de ce dracu nu s-au pus problema din astea?! Cand inca era mai bine economic in lume?

| Doarunaltutilizator a răspuns:

Nu am nimic,cat timp nu imi fac mie rau ce as avea cu ei?
Daca sunt fete care prefera sa se culce cu alte fete sau baieti care prefera sa se culce cu alti baieti e treaba lor,daca nu pot sa se simta atrasi de persoane de gen opus si asa se simt mai bine si mai fericiti atunci zic sa ii lasam in pace,asa s-au nascut pana la urma,ei nu au nici o vina,vor sa isi gaseasca si ei fericirea, ca si noi de altfel.
Chiar daca acum in occident ei se pot casatori legal si sa adopte copii, ei, mai ales prin Europa de Est dar chiar si prin occident lumea inca nu ii tolereaza.
Prin SUA Canada Franta UK hartuirea lor nu este incurajata dar cu toate astea inca se mai practica.
La noi in Romania nu cred ca se vor legaliza casatoriile intre persoane gay ca suntem prea conservatori si nu acceptam cu usurinta diversitatea, dupa cum s-a vazut in diverse interviuri, persoanele de peste 40 de ani nu sunt de acord sub nici o forma cu ei,chiar ii fac pe fata nebuni la cap ceea ce e gresit si culmea oamenii care se declar crestini convinsi si care tocmai ei ar trebui sa dea dovada de toleranta si compasiune pentru aproapele sau nu o fac,ba din contra.
Eu sincer nu vad de ce sa nu se casatoreasca,iubirea tot iubire e, la urma urmei ei sunt o minoritate, cate persoane gay ati vazut pe strada sarutandu-se, serios acum?
Nu cred ca copii ar fi afectati ca vad homosexuali sarutandu-se prin parc sau mai stiu eu ce, asta nu e adevarat, aici depinde de genele pe care parintii le transmit copiilor lor nu ca vad ei pe la tv sau prin public.
Ei mereu vor exista si nu cred ca avem motive sa fim rai cu ei doar ca se simt mai bine in preajma persoanelor de acelasi gen.

| iChristiaN47 a răspuns:

Nu fac parte din grupul lgbt / lgbtq / lgbtq+, sunt pro pentru aceștia însă asta nu înseamnă că trebuie promovați în mod excesiv sau să facă gesturi ostetantive în mediul public și viral!

| LupGetodacJedi a răspuns:

Sunt oameni normali. O zi buna!