| Popescu_Eugen_1964 a întrebat:

Ce parere aveti despre mari personalitati de pe TPU care iti dau ignore si apoi cu marinimie iti acorda evaluari? Mie mi se par niste drosofile care se ascund dupa fusta lu' ma-sa ( pentru ca nu poti sa le spui nimic ) si arunca de acolo cu pietre.

44 răspunsuri:
| sabin89 a răspuns:

Cred ca ar trebui prin regulament stabilit ca cei in cauza sa nu poata da voturi.

| Drimmero a răspuns:

Niste penibili!

| T0T a răspuns:

Îi înțeleg, cine să te mai agreeze mai ales că probabil tu le ceri asta așa cum ai făcut-o cu mine.

"Fa-mi favoarea si da-mi un ignore ca mie mi-e greata sa ma apropii"

| Popescu_Eugen_1964 explică (pentru T0T):

Ba, daca cineva nu ma agreaza nu am nimic cu nimeni, in viata nu e posibil si nici necesar sa te iubeasca toata lumea, m-as simti chiar calamitat. Eu alta problema am pus dar vad ca tie ti se pare normal. Pentru tine cei care impusca pe la spate sunt de respectat din cate observ. Dar ma rog, ura pate orbi, sau mintea poate fi prea ingusta si nu am pretentia sa fie toti Einsteini si sa inteleaga ce spun.

| T0T a răspuns (pentru Popescu_Eugen_1964):

Am mai vorbit de acel drept. Nu îți face nimeni ceva împotriva regulamentului, fiecare poate să își expună opinia legată de răspunsurile tale fără să mai vrea să aibă o tangență cu tine totuși probabil din motive destul de bune. Cu unele persoane e inutil să porți o discuție despre ceva anume căci știi că nu se va ajunge nicăieri.

| Drimmero a răspuns (pentru T0T):

Diavolisoruleee, ce mai faci, baiete?

| T0T a răspuns (pentru Drimmero):

Cu siguranță domnul Popescu mă disprețuiește, întreabă-mă în alt topic.

| Popescu_Eugen_1964 explică (pentru T0T):

Nu ma omule. Lucrurile sunt, sau cel putin le vad eu, un pic mai complexe de la varsta mea si cu modul meu de gandire. Eu am invatat de mult -Nu arunca un lucru daca nu te incurca si ai loc intr-un cui pentru el daca azi iti pare nefolositor. Intre oameni diferente principale sunt experientele de viata, maturitatea ( negarantata de varsta ), educatia, generatiile, etc. Mijlocul de comunicare pe care il folosim e limitat, ca sa spui ca cunosti un om pentru ca ai schimbat cateva cuvinte scrise e o prostie. Oamenii care se vad fata in fata pot crea legaturi mai bune. Daca nu esti copac nu ai pretentia ca toti sa fie in toate de acord cu tine. Din om nu trebuiesc scoase la iveala si critica mereu lipsurile lui, trebuie sa folosesti si sa incurajezi calitatile. Iar astea difera de la om la om, ne completam reciproc. Poate noi astia batrani parem uneori bau bau. Eu unul nu am uitat niciodata cand am dat un sut in cwr la un tanar, ca am fost si eu ca ei, si nu o fac cu dusmanie. De aia m-am inteles destul de bine cu toti. Ca vad un pic de incapatanare, bravada, etc, imi vine a rade pe sub mustata, astea se mai rod in timp. Cand esti tanar ti se pare ca inteligenta nu are nevoie de experienta ca sa judeci just. Am avut deceptii amare, fiecare la randu-i ajunge la ele. Pana nu te frigi ...Eh, sunt multe de zis. Ideea de pe urma e -Cand doi oameni chiar nu gasesc nimic in comun se pot ocoli civilizat si totul e ok. Unii insa declara "-Nu vreau sa am de a face cu tine ", dar pe din dos cauta sa zgandare cu batul prin gard. Nu vad urme de demnitate in asta.

| T0T a răspuns (pentru Popescu_Eugen_1964):

Dacă dau anumite aprecieri nu înseamnă că am ceva cu tine personal, ci cu răspunsul tău iar pe tine pot să te evit la fel ca înainte. Cu majoritatea de aici nu am absolut nicio treabă dar asta nu înseamnă că nu pot să îmi exprim aprecierile. Platforma nu funcționează ca realitatea. Adică până la urmă și dacă auzi 2 necunoscuți că vorbesc poți să îți faci o idee în mintea ta doar că acolo nu ai niciun buton. Una e să te bagi în vorbă și alta e să dai o apreciere din punctul meu de vedere. E treaba ta dacă privești lucrurile altfel însă acea apreciere nu a afectat sau nu a întrerupt cu nimic conversația pe care o aveai atunci deci nu prea e același lucru.

| Popescu_Eugen_1964 explică (pentru T0T):

Eu nu vreau sa te contrazic. Tie, putin, ti-a scapat sensul celor spuse de mine. Sa recapitulam : Eu am spus de datul cu pietre nu de aprecieri. Aprecieri inseamna o suma de note puse obiectiv atat cu + cat si cu -. Dar - eu primesc ignore, dupa ignore incep sa primesc de la aceleasi persoane numai voturi negative. Cum naiba primesc de la altii o suma buna de + dar aia care ii freaca grija de mine nu dau decat -, ei raspunsuri de + nu gasesc la tine. Suntem chiar atat de idioti incat nu ne dam seama ca cineva ne asteapta la colt sa ne dea suturi sau chiar ne cauta noduri in papura? Ti se pare corect?

| T0T a răspuns (pentru Popescu_Eugen_1964):

Voturile ar trebui să se dea pe un criteriu care nu depinde de persoană.

| T0T a răspuns (pentru T0T):

Eu am pățit-o și mai rău ca tine, lasă pe fiecare în treaba lui, nu cred că te afectează așa mult asemenea aspecte, nu ar trebui.

| Popescu_Eugen_1964 explică (pentru T0T):

Tu nu esti baiat rau ca ti-am citit eu dosarul, doar o mai faci pe nebunul din cand in cand.

| J0B0MAT a răspuns:

Acordă-le şi tu evaluări.

| Popescu_Eugen_1964 explică (pentru J0B0MAT):

Nu e de mine. Consider ca sistemul de evaluari, chiar daca e pe undeva (sau pare) de folos, poate avea neajunsuri. Am observat pe alte forumuri ca likurile de ex pot face datori pe ceilalti parteneri pe care tu i-ai apreciat cu +. Se creaza un lant vicios. Adica stii ca eu ti-am dat tie 3 like si la un moment dat fara sa fii convins de cele afirmate de mine imi dai si tu un + pentru ca te simti dator. In ce priveste dislaicurile consider ca si magarul poate da din cap ca nu e de acord. Argumentele unde sunt? A spune " -Chestia asta e o prostie " fara a pune ceva in loc nu mi se pare constructiv.

| J0B0MAT a răspuns (pentru Popescu_Eugen_1964):

Atunci nu ar trebui să iei în calcul evaluările lor.Cine ţi-a dat ignore, ray?

| Popescu_Eugen_1964 explică (pentru J0B0MAT):

Adica sa ii ignor, buna idee. Dar stai un pic. Ce a rezolvat vreodata ignoranta? Adica noi suntem intr-un forum care are principiul de baza -constructivul, dar ignoram. Mi se pare mie sau nu se asorteaza? Pen'ce as da nume, nu vrea sa pun pe nimeni la zid. Posibil ca omul are si calitati dar nu am avut eu ocazia sa le aflu. Poate e furios ca l-a inselat nevasta si aici cauta terenul de refulare, nu asta e marele avantaj al anonimatului? Ma simt un erou sa dau in cap la un amarat? Deci e chestie de principiu. Eu am invatat ca pot invata nesperat de mult de la prosti. Cand vezi ce la fata mintea la unii iti dai seama ca trebuie sa fii f preventiv ca nu stii de unde iti sare o piatra in cap. Si nu la urma iti faci o evaluare personala in cadrul celor din jur, care nu au bariere de exprimare sincera. Poti afla in ce lume traiesti, daca nu esti depasit, daca iti place lumea in care traiesti sau nu trebuie sa-ti para rau daca mori maine. Asa ca treaba cu ignoratul e paradigma - Te poti umfla in pene ca ignori ( o fi si ceva orgoliu ) dar daca te face careva ignorant nu-ti convine. Ignoranta isi poate gasi justificare in alte situatii, nu asta.

| J0B0MAT a răspuns (pentru Popescu_Eugen_1964):

De ignorat nu vrei, de plătit cu aceeaşi monedă nu vrei....atunci ce să zic distruge-i.

| Popescu_Eugen_1964 explică (pentru J0B0MAT):

Trebuie sa fii capabil sa urasti. Eu de fapt vreau sa spun - nu face-ti ca ei ca nu va sade bine. Dar nu avem ce face, traim in Ro si la noi e traditie sa intri in curte si sa arati cwru la ai din strada.

| Mayhem666 a răspuns:

Eu nu ti-am dat ignore.

| Popescu_Eugen_1964 explică (pentru Mayhem666):

Stiu ma...talk to the hand eu sunt sigur ca nici altii nu urasc asa cum pare, poate au doar niste probleme ale lor. Si tu ai ceva, nu stiu cum sa te ajut, important e sa si le tina fiecare pentru el.

| Dorotheea21 a răspuns:

Vezi ce patesti daca esti rau? happy
Logic, daca te ignora nu trebuie sa mai aiba si posibilitatea de a-ti acorda evaluari, fie ele si pozitive. E o scapare, un minus al TPU si cred ca daca scrii unde trebuie, vor rezolva problema. happy

| Popescu_Eugen_1964 explică (pentru Dorotheea21):

Ma doare undeva, astia tineri trebuie sa faca schimbari, pentru ei, eu nu mai am mult si ma car.

| Dorotheea21 a răspuns (pentru Popescu_Eugen_1964):

Nu pleci nicaieri Popescu Eugen! Te-au afectat imaturii de 16 ani care o tin de-a surda numai cu "moartea", "moartea"? happy
Si totusi, ce le-ai facut celor care te ignora?
Eu aveam o groaza in lista, dar pe mine nu ma are nimeni la ignore, sau cel putin nu am gasit eu pe nimeni. happy

| Popescu_Eugen_1964 explică (pentru Dorotheea21):

Am eu un drum al meu pe care sunt plecat inainte de a auzi de TPU, nu are legatura cu neterminatii, din astia am vazut de cand ma stiu.

| Dorotheea21 a răspuns (pentru Popescu_Eugen_1964):

Hai nu te mai supara.
Daca vrei, iti dau eu evaluari la toate raspunsurile, nu trebuie sa pui pret pe atata lucru. happy

| Popescu_Eugen_1964 explică (pentru Dorotheea21):

Ar fi ultimul lucru pe care trebuie sa ma supar eu. Te-ai atasat si devii protectiva, ai grija laughing

| Popescu_Eugen_1964 explică (pentru Dorotheea21):

Aha, ti-a placut si ti-a prins bine melodia si vrei alta. Apoi o sa vrei fiecare seara una noua. Am spus eu ca toate cadeti o pacoste pe om laughing

| Dorotheea21 a răspuns (pentru Popescu_Eugen_1964):

Nu o stiam, e foarte veche dar mi-a placut.
Poti sa imi mai pui o melodie inainte sa mergi la culcare, eu nu am somn.
Am venit de la o petrecere la 23:50, am si acum rochita pe mine, si un ciorap, deci, intampla-se orice. laughing
Incearca totusi sa nu-i mai jignesti pe astia "mici", nu rezolvi nimic facand-o, iar ei nu inteleg nimic. happy

| Popescu_Eugen_1964 explică (pentru Dorotheea21):

Domnisoara s-a suit prin '85 in top la BBC si la Stockholm pe loc 1 si nu a dat-o nimeni jos 4 sapt. Tine cont ca aia nu pricepeau versurile, lucru f important mai ales pentru domnisoare.
https://www.youtube.com/watch?v=xZbKHDPPrrc

| Popescu_Eugen_1964 explică (pentru Dorotheea21):

Deci te imbraci feminin uneori. Asta e bun, cred ca toata lumea e satula de fete in pantaloni. Deduc ca esti si multumita cu tine poate chiar mandra thinking

| Dorotheea21 a răspuns (pentru Popescu_Eugen_1964):

laughing Am scris si pe TPU ca sunt narcisista, ce mai trebuie, sa scriu intr-un ziar?
La asta contribuie cei pe care ii am in jurul meu, in caz ca esti pregatit sa imi faci morala. big grin

| Popescu_Eugen_1964 explică (pentru Dorotheea21):

Ok, atunci orice buna narcisista trebuie sa stie cum sa ofere unui barbat o bere. Invata cum se face -
https://www.youtube.com/watch?v=PkaveikyikE

| Dorotheea21 a răspuns (pentru Popescu_Eugen_1964):

laughing Tito and Tarantula. Ai niste gusturi... 10! happy
Iubesc sa-mi fie sarutate picioarele dar recunosc ca nu am oferit bere in felul asta, chiar daca stiu clipul de multi ani. happy

| Popescu_Eugen_1964 explică (pentru Dorotheea21):

Ti-a luat mult sa votezi, ti-ai facut datoria patriotica?

| Dorotheea21 a răspuns (pentru Popescu_Eugen_1964):

Am votat pe la pranz.
ALDE, ca sa te scutesc. happy
Esti multumit de rezultate?

| Dorotheea21 a răspuns:

Ma atasez de cine vreau. happy
Si da, am protejat cred ca doi useri de aici, tu insa nu ai nevoie. happy

| UnderPressure a răspuns (pentru Dorotheea21):

Poti sa-mi zici cine au fost userii pe care i-ai protejat si de ce?
Nu pari o fata care sa ia pe cineva in brate.
Multumesc ca ai raspuns la ultimul mesaj. kiss

| Dorotheea21 a răspuns (pentru UnderPressure):

Nu vreau sa le dau numele.
Pe unul il iubesc, celalalt era un copil, cred ca atunci avea 12 ani.
Nu ai pentru ce.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ti-ai facut prieteni noi ^^

| Popescu_Eugen_1964 explică (pentru anonim_4396):

Pai nu d'aia iesim noi in lume? Sa ne norocim laughing. Chestia e ca eu nu pricep de unde apar! Stii, vorbesti cu cineva si un cetatean de pe strada vine pe la spate sa-ti dea una in cap ca nu i-a placut lui ce a auzit de la tine. Fara sa fie intrebat, fara sa stie ce relatie ai tu cu interlocutorul etc. Pe vremea mea copiii care asistau la o discutie intre maturi daca cel mult li se permitea asta in nici un caz nu aveau voie sa deschida gura in discutie. Recunosc ca sunt depasit, nu pot tine pasul cu vremurile. Unii spun ca nu-s copii, ca ei sunt destepti etc. Atunci eu zic "- Ai 18 ani ( de ex ). Ia fa tu bine si priveste-te pe tine cand aveai 15 si zi-mi ce parere ai?" Stii ce raspuns primesti? "- Hmmmmm!? Stai breee, da' de ce ma iei pe mine asa? " E rasul curcilor.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Popescu_Eugen_1964):

Patisem chestia asta cu o tanti, vorbeam linistita cu prietena mea si dintr-o data apare in fata noastra ca sa ne zica parerea ei despre ce discutam noi. laughing
Dar pe TPU e altceva, oricine poate sa se bage in seama cu cine vrea pentru ca iti asumi sa ti se " judece " raspunsurile si dezbaterile. Nu mai tine de respect sau de regulile de comunicare, e pura socializare si tu stii asta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Poti sa arunci si tu cu pietre, daca crezi ca o sa te simti mai bine facand chestia asta, desi nu vad care ar fi rostul.
De cand am cont pe TPU am dat numai la doua raspunsuri voturi negative. Prima data la cineva din greseala si a doua oara la o persoana care a zis o idiotenie si dupa aia mi-a dat ignore ca sa nu mai pot sa ii raspund.
Dupa parerea mea voturile negative au si un rol bun, dar pe TPU mai mult strica decat ajuta si in primul rand afecteaza comunicarea.

| Popescu_Eugen_1964 explică (pentru anonim_4396):

Nu dau cu pietre la nimeni ca deja sunt destul de batuti de soarta. Voturile pot fi utile si isi au rostul doar aplicate de cel ce intreaba, el stie daca a primit solutia. Cel care e in treacat si nici nu e interesat daca raspunsul e bun sau nu, nu are nici informatii cat cel care e cu intrebarea sa stie daca e de + sau de - raspunsul.