| Horațiub a întrebat:

Ce părere aveți despre moarte. vă este frică de ea? Credeți că după ce vom muri va exista o altă lume, o altă formă de viață? Am citit un articol pe un site unde scria ceva de genul că ^oamenii continuă să realizeze și să audă tot ce se întâmplă în jurul lor timp de câteva ore după declararea/constatarea decesului de către cadrele medicale, însă fără a mai putea fi capabili să vorbească sau să se miște, ei auzind și fiind conștienți că au trecut în neființă^. Personal, m-a speriat puțin să citesc asta dar aș vrea să mai aud niște păreri și de la altcineva de pe aici. Voi, ce părere aveți?

7 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Eu in ultimul an cel puțin am descoperit filozofia lui Albert Camus, existenta umana este inutila dar noi dam sens existentei noastre, interesant este faptul ca el propune sa nu ignoram acest gând si sa ne gândim la asta in momentele intime cu noi, ceea ce contează este doar prezentul indiferent de cum va fi viitorul sau cum a fost trecutul, personal nu cred in viata de apoi si consider credința asta ca ceva pur emoțional, fără vreo baza raționala, sens, scop, rost.

| Freya1 a răspuns:

Depinde în ce anume crezi, ce povesti auzi.
Și medici și preoții spun ca mai durează un pic pana sa te deconectezi de tot, iar în religie chiar se zice ca după ce mori sufletul îți este plimbat prin toată viata pe care ai avut-o pana atunci, prin toate locurile și situațiile ca să vezi ce ai făcut bine și ce ai greșit.Acuma nu se știe exact, ca nu sa întors nimeni de acolo pe bune sa ne spună ce și cum.

Logic ca îți e groaza de moarte, ca nu vrei sa ai o moarte chinuitoare și sa nu știi nici ce se intampla după dacă se mai intampla.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Biblia spune: "Omul născut din femeie, are viaţa scurtă, dar plină de necazuri. Se naşte şi e tăiat ca o floare; fuge şi piere ca o umbră... Dacă omul odată mort ar putea să mai învieze..." (Iov 14:1-2, 14). Deci și prin urmare există viață după moarte, fiindcă sufletul nostru este nemuritor în esența sa spirituală conform Bibliei și are viață veșnică, deci avem acces la lumea de dincolo. Sper că am fost de folos! Fundă? big grin

| Hammurabi a răspuns (pentru anonim_4396):

Dacă sufletul e nemuritor, de unde apar permanent atâtea suflete noi, și câte vor mai apărea? Și de ce?
A fost nevoie de peste 200.000 de ani de istorie umană pentru ca populația lumii să ajungă la 1 miliard, și doar de 200 de ani pentru a ajunge la peste 8 miliarde.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Hammurabi):

Nu face parte din intrebarea ta, insa iti pot spune numai ca inmultirea este un proces natural, perpetuum si continuu iar atata vreme cat avem resurse naturale si posibilitati de convietuire pe aceasta planeta este absolut normal si firesc sa procream.

| Hammurabi a răspuns (pentru anonim_4396):

E corect ce spui.
Doar că am întrebat din punct de vedere al dogmei religioase, că la asta ai făcut tu referire.

| RAY a răspuns (pentru Hammurabi):

Sau fabricat multe suflete in ultimele doua sute de ani